Strona główna / Na czasie / Canon: filmować lustrzanką EOS czy kamerą HD
poniedziałek 28 marzec 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Canon: filmować lustrzanką EOS czy kamerą HD
Mistrz sprzętu dla profesjonalistów postanowił szerzej otworzyć furtkę filmowania dla tych, którzy zajmują się zawodowo fotografią i filmowaniem a niekoniecznie chcą inwestować w sprzęt krocie. Pomysłem Canona jest filmowanie lustrzankami EOS 600D/60D oraz nową kamerą HD XA10. Urządzenia mają większość funkcji profesjonalnych, ale są skompaktowane i wyraźnie tańsze niż odpowiedniki uchodzące za w pełni profesjonalne. Urządzenia nie są jeszcze dostosowane do technologii ultraszybkiej transmisji danych Intel Thunderbolt, co może oznaczać, że ta technologia pojawi się w sprzęcie Canona na jesieni 2011.  

Canon zaprezentował bogatą ofertę sprzętu na rynek Polski, która obejmuje odświeżoną linię obiektywów EF, lampy błyskowe Speedlite i nowe lustrzanki EOS 600D i EOS 1100D. Poważnym wyzwaniem dla konkurencji obecnej na granicy sprzętu konsumenckiego i profesjonalnego jest zaprezentowana nowa kamera HD XA10. Z dziennikarskiej rzetelności odnotowuję nowe linie kompaktów IXUS i PowerShot oraz kamer LEGRIA. Tu jednak przyjrzymy się 2 urządzeniom przydatnym do pracy – lustrzance EOS 600D oraz kamerze HD Canon XA10.  

EOS 600D

EOS 600D jest lustrzanką, która stanowi udane połączenie najlepszych cech modelu 60D i plasuje się nad modelem EOS 550D oraz nowym EOS 1100D. Dzięki bogatemu zestawowi automatycznych trybów, robienie wysokiej, jakości zdjęć oraz nagrywanie filmów wideo w standardzie Full HD jest mocno uproszczone, co może stanowić dobry  punkt zaczepienia dla początkujących. W tym celu producent wzbogacił interfejs użytkownika o przewodnik po funkcjach (Feature Guide) w celu łatwego zapoznania się z funkcjami aparatu.

Najwyższa jakość obrazu

EOS 600D jest wyposażony w matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 18-megapikseli oraz 14-bitowy procesor obrazu DIGIC 4. Należy pamiętać, że jeszcze 2-3 generacje wstecz, takie możliwości były dostępne wyłącznie w najwyższej klasie sprzętu. Możliwość fotografowania przy słabym świetle pozwala poruszać się w zakresie czułości ISO 100-6400, która może być rozszerzona do wartości 12800. EOS 600D umożliwia robienie zdjęć z prędkością 3,7 klatek na sekundę przy wykorzystaniu 9-punktowego autofokusa, który może śledzić przedmioty za pomocą punktów ostrości w całym kadrze. Ostrość można też ustawiać wykorzystując sensor centralny AF. Ponadto system pomiarowy iFCL wykorzystany wcześniej w modelu EOS 7D, posiada 63-sferowy dwuwarstwowy czujnik pomiaru Dual-layer, pomagający uzyskać pożądane efekty nawet w warunkach niedostatecznego oświetlenia.

Automatyzacja fotografowania

Nowy w pełni zautomatyzowany tryb Auto Intelligent Scene (inteligentne rozpoznawanie sceny) pozwala na rejestrowanie wyjątkowych zdjęć w prosty sposób. Podczas gdy entuzjaści fotografowania koncentrują się na kadrowaniu obrazu, Intelligent Scene Auto rozpoznaje rodzaj ujęcia i automatycznie dobiera do niego najlepsze ustawienia. Bardzo dobre efekty gwarantuje także funkcja „Auto” Picture Style, pozwalająca na precyzyjne dostrojenie kolorów w trakcie fotografowania. EOS 600D umożliwia również dowolne modyfikowanie zdjęć. Funkcja Basic+ pozwala na zmianę stylu zdjęcia poprzez wybór jednej z ośmiu opcji nasycenia takich jak Warm, Cool czy Intense (ciepły, zimny, żywy).

Ułatwienia obsługi

Producent zaopatrzył 600D w prosty interfejs, na który składają się krótkie opisy wszystkich kluczowych ustawień z uwzględnieniem efektu, jaki wywołuje ich użycie. Pozwala to w łatwy sposób zapoznać się z kluczowymi elementami obsługi aparatu. EOS 600D umożliwia także robienie zdjęć z góry, z niskiego poziomu lub pod kątem, dzięki wyposażeniu w odchylany wyświetlacz LCD Clear View Vari-angle o przekątnej 7,7 cm i współczynniku obrazu 3:2. Bogaty w szczegóły obraz gwarantuje wyświetlacz o rozdzielczości 1040 tys. punktów. Mocowany z boku uchwyt zapewnia ponadto wygodę fotografowania przy nieograniczonych możliwościach robienia ujęć zarówno z użyciem statywu, jak i pod dowolnym kątem. Zapobiegająca osadzaniu się kurzu na matrycy powłoka fluorytowa oraz trzy powłoki antyrefleksyjne gwarantują wyraźny podgląd, gdziekolwiek się znajdujesz.

Filmowanie

Lustrzanka EOS 600D, dzięki funkcji Movie Digital Zoom, pozwala zarejestrować odległe obiekty z wykorzystaniem środkowego obszaru matrycy zapewniając powiększenie od 3 do 10 razy, przy zachowaniu jakości Full HD (1080p). Tryb Video Snapshot pozwala na rejestrację 2, 4 lub 8-sekundowych klipów. Długości te odpowiadają w przybliżeniu czasowi trwania ujęć typowych przy realizacji telewizyjnych produkcji i upraszczają pracę edycyjną (montaż). Nagrania są zapisywane w albumie Video Snapshot i montowane w jeden film, który można wzbogacić o ścieżkę dźwiękową. Wystarczy wybrać dowolny utwór znajdujący się w pamięci aparatu. Podgląd dostępny jest na wyświetlaczu LCD. Za pośrednictwem wbudowanego złącza HDMI, efekty można podziwiać również na ekranie zewnętrznego wyświetlacza. Biorąc pod uwagę przeznaczenie większości produkcji wideo czyli publikację na stronach WWW, takie ustawienie post-produkcji idealnie ułatwia zadanie producentowi filmów do Internetu.

Dźwięk – najważniejsza część obrazu

Filmowanie, które nie zapewnia panowania nad dźwiękiem, jest ułomne. Canon 600D daje szansę na edycję zarejestrowanych klipów wideo, które będą miały co najmniej poprawny dźwięk. Służy do tego zewnętrzne mikrofonowe gniazdo wyjściowe. Do tego Canon umożliwia poprze interfejs sterowanie poziomem zapisu dźwięku. Wydaje się więc, że większość z kluczowych warunków poprawnej produkcji wideo została w tym przypadku zagwarantowana. Jakość dźwięku będzie więc zależała tu bardziej od dostrojenia poziomu oraz jakość mikrofonu.

Nowy obiektyw EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II

Równolegle z aparatem EOS 600D na rynku pojawił się obiektyw EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II. Operowanie nim ułatwia lekka konstrukcja, a tryb stabilizacji obrazu minimalizuje ryzyko powstania nieostrych ujęć. Obiektyw pozwala również na czterokrotne skrócenie czasu otwarcia migawki przy jednoczesnym zachowaniu nieporuszonych zdjęć. EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II zastąpił EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS w rodzinie obiektywów Canona.

Canon XA10 – kompakt doskonały

Model XA10 łączy w sobie bardzo szeroki zakres nastawów ręcznych oraz zaawansowane funkcje dźwięku. Wysoka jakość obrazu powoduje, że kamera jest idealnym narzędziem dla mobilnych operatorów a także pracy studyjnej.

Wyjątkowa jakość obrazu

Korzystając z najnowszych technologii przetwarzania obrazu, kamera XA10, pomimo niewielkiego rozmiaru, oferuje najlepszą jakość obrazu w swojej klasie. Zaawansowany system Canon HD Camera, oparty na mechanizmach znanych z serii kamer XF, wykorzystuje wysokiej klasy optykę oraz matrycę światłoczułą HD CMOS Pro. Obiektyw Canona HD Video zapewnia znakomitą ostrość obrazu High Definition, co było dotąd niemożliwe w tak niewielkich i lekkich kamerach. Z 10-krotnym optycznym zoomem, szerokokątnym obiektywem 30,4mm oraz maksymalnym otwarciem przysłony f/1.8, obiektyw należący do modelu XA10 gwarantuje użytkownikom jakość oraz wszechstronność na każdym etapie filmowania. 2-krotny cyfrowy konwerter zapewnia dodatkowe możliwości w sytuacji, gdy wymagane są duże zbliżenia, natomiast 8-listkowa przysłona pozwala uzyskać atrakcyjny efekt kołowego rozmycia tła. Obiektyw zapewnia jeszcze wyższy poziom elastyczności szerokokątnego filmowania, dzięki pełnej kompatybilności z konwerterem szerokokątnym WD-H58W. Współpracuje również z filtrami i adapterami 58mm.


 • Kamera XA10 została wyposażona w matrycę Canon CMOS Pro HD o przekątnej 1/3’’ i rozdzielczości 2,07 megapiksela, co m.in. pozwala na rejestrację obrazu w rozdzielczości Full HD 1920x1080. Zastosowano czujnik pomiarowy używany w profesjonalnej serii XF100 i uznanej serii XF300, dzięki czemu jego piksele są 2.6x większe niż w konwencjonalnych matrycach kompaktowych kamer. Zapewnia to większą zdolność zbierania światła, co przekłada się na znaczną poprawę wydajności sprzętu w słabych warunkach oświetleniowych oraz wzrost zakresu dynamicznego.
 • Rejestracja filmów w rozdzielczości 1920x1080 pikseli oznacza brak konieczności dokonywania zmian rozmiaru przed odtwarzaniem materiału w formacie Full HD. Tym sposobem operatorzy na każdym etapie pracy z kamerą oraz przetwarzanym filmem, mogą posługiwać się obrazem o wysokiej rozdzielczości. Kamera pracuje z maksymalną dostępną dla formatu AVCHD prędkością – do 24 Mbps.

Profesjonalny dźwięk XA10

Żadna wcześniejsza kamera Canona przeznaczona dla zawodowych operatorów, nie była tak lekka i kompaktowa, jak model XA10.  Jej waga stanowi jedynie 67%, a wielkość tylko 52% najmniejszego obecnie modelu pro Canon- XF105. Pomimo niewielkich rozmiarów, XA10 gwarantuje zaawansowaną kontrolę dźwięku. Oddzielne sygnały dźwiękowe można nagrywać poprzez podłączenie do kamery zewnętrznych mikrofonów, na co pozwala obecność dwóch, zintegrowanych z uchwytem, wejść XLR.

Dodatkową elastyczność zapewnia 3,5 mm gniazdo dla słuchawek oraz mikrofonu. Najwyższej klasy wbudowany mikrofon identyfikuje i filtruje szumy z otoczenia na poziomie średnich i niskich częstotliwości.

Pełny manual

Model XA10 posiada pełne ręczne sterowanie rejestrowanego obrazu, co stanowi rzadką funkcję w kamerach kompaktowych. Przysłonę, szybkość migawki, ekspozycję i wzmocnienie można regulować niezależnie od siebie, co umożliwia operatorom elastyczne reagowanie na wszelkie zmiany w otoczeniu. Duży, montowany z boku ekran LCD o przekątnej 8,8 cm (3,5”) cechuje wysoka rozdzielczość rzędu 920 000 punktów. Kamera wyposażona jest również w wizjer elektroniczny (EVT) o przekątnej 0,61 cm (0,24”) pozwalający na precyzyjne rejestrowanie obrazu HD. Szeroka gama dodatkowych funkcji, takich jak powiększenie czy Edge Focus, ułatwia skomponowanie ujęcia, pozwala uzyskać pełną kontrolę nad ekspozycją kształtów.

System zapisu  

Canon zdecydował się odejść od zapisu na kasetach DV na rzecz kart SD. Model XA10 posiada 64 GB pamięci wewnętrznej oraz podwójną kompatybilną kartę pamięci SDXC, co tworzy imponujące możliwości przechowywania i nagrywania materiałów filmowych (teoretycznie jedna karta SDXC jest w stanie przechować do dwóch terabajtów danych). Kamerę wspierają również programy Relay Recording oraz Double System Recording, które automatycznie uruchamiają zapis na karcie pamięci bezpośrednio po zapełnieniu się pamięci wewnętrznej. Natomiast tryb Pre REC zapobiega utracie dobrego ujęcia, dzięki uchwyceniu sceny na trzy sekundy przed rozpoczęciem rejestrowania w buforze pamięci.

Ceny

 • EOS 600D : od 2997 zł (UMnie Taniej); 3179 zł (Komputronik.pl) do 3330 zł (e-factory.pl)
 • XA10: od 7437 zł (redcoon.pl); 7899 zł (RTV EURO AGD) do 9899 zł (bs.multimedia.pl)

Nasza ocena

 • EOS 600D to doskonała lustrzanka, wystarczająca do pracy foto oraz produkcji krótkich klipów wideo do Internetu. Wydaje się być rozsądną alternatywą (szczególnie cenową) dla 60D oraz droższych kamer.
 • Przed wymianą na ten model zaawansowanych użytkowników powstrzyma zapewne brak złącza Thunderbolt, które zapewni ultra szybki transfer plików na komputer celem edycji oraz publikacji.
 • XA10 jest kamerą, która wyraźnie przewyższa pikowe konsumenckie urządzenia konkurencji z powodzeniem stosowane w prostszych produkcjach profesjonalnych. Wielką zaletą jest zastosowanie w XA10 matrycy CMOS Pro HD oraz podwójnego gniazda kart SDXC. Jeżeli do tego dodamy możliwość podawania dźwięku gniazdami XLR oraz bardzo małe rozmiary otrzymujemy za małe pieniądze profesjonalne urządzenie do rejestracji obrazu i dźwięku.
 • Wadą jest oczywiście brak Thunderbolta. Reszta to przykład przyszłości technologii wideo już dziś.  

 

Podobne artykuły
 • Profesjonalny kompakt: Canon G12

  Długo oczekiwany kontynuator - tak można określić zaprezentowany właśnie cyfrowy kompak...
 • FOTO TOP 10

  W minionym roku po raz kolejny aparaty cyfrowe należały do najchętniej kupowanych produ...
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej