Strona główna / Na czasie / Kto usunął cię z listy znajomych na Facebooku?
czwartek 07 kwiecień 2011 | Robert Kamiński / Sophos
Kto usunął cię z listy znajomych na Facebooku?
Sophos, ostrzega użytkowników Facebooka, by uważali na krążące obecnie w sieci społecznościowej zaproszenia od fałszywych wydarzeń. Nowym atak typu  scam, nabrał już ponad 165 tys. osób na portalu społecznościowym.

Spammerzy zaprosili miliony użytkowników Facebooka do wzięcia udziału w fikcyjnym evencie, który ma na celu generowanie zysku oszustom z ankiet online.

Event o nazwie "Kto usunął cię z listy znajomych?" (ang. "Who blocked you from his friend list?") nabrał już ponad 165 tysięcy użytkowników, a w kolejce czeka zdumiewająca ilość 10.3 miliona użytkowników, którzy jeszcze nie zdecydowali, czy wziąć w nim udział.

Scammerzy osadzili instrukcje w sekcji "więcej informacji" (ang. "more info") podsumowania eventu, która prowadzi niczego nie podejrzewających użytkowników Facebooka do witryn z ankietami online, zaprojektowanych w celu generowania przychodu oszustom. W niektórych przypadkach użytkownicy są też pytani o numer telefonu komórkowego, który później jest dodawany do kosztownej usługi premium.

"Tego typu eventy spam wraz z linkami do ankiet online są obecnie jedną z najbardziej dokuczliwych rzeczy na Facebooku, dotykając miliony użytkowników każdego dnia," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Byłoby świetnie, gdyby Facebook przyjął bardziej proaktywną postawę w zwalczaniu tego typu scamu, ponieważ na chwilę obecną cyberprzestępcy mają bardzo łatwe zadanie, zapełniając swoje portfele za pośrednictwem tego typu eventów."

 Radzimy użytkownikom Facebooka, żeby nie akceptowali zaproszeń od podejrzanych wydarzeń i zawsze pomyśleli dwa razy przed kliknięciem w jakikolwiek odnośnik otrzymany za pośrednictwem sieci społecznościowej.

Więcej informacji wraz z obrazkami fałszywego eventu znajduje się na blogu Sophos Naked Security

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej