Strona główna / Na czasie / Nowy Intel Atom do tabletów
poniedziałek 11 kwiecień 2011 | Cezary Tchorek-Helm/Intel
Nowy Intel Atom do tabletów
Intel wprowadza nową platformę dla urządzeń mobilnych. Poprzednio określana jako Oak Trail, platforma będzie dostępna od maja 2011 w ponad 35 tabletach oraz innych urządzeniach mobilnych m.in. Lenovo oraz Fujitsu.
Tagi: procesor, intel, atom,

Ponadto na konferencji Intel Developer Forum w Pekinie firma zaprezentuje 32-nanometrową platformę Intel Atom następnej generacji, obecnie znaną jako „Cedar Trail”. Rozwiązanie to przyczyni się do powstania nowej generacji  bezwentylatorowych, chłodnych i cichych, eleganckich i innowacyjnych netbooków, desktopów klasy podstawowej oraz konstrukcji typu „all-in-one”

„Nowa platforma Intel Atom ‘Oak Trail’ i następująca po niej ‘Cedar Trail’ pokazują nacisk, jaki kładziemy na personalizację oraz mobilność netbooków i tabletów, oferując usprawnienia architektoniczne, które przekładają się na dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym oraz wyższą wydajność. Linia produktów Intel Atom obecnie rozwija się szybciej, niż przewiduje prawo Moore’a; w ciągu następnych trzech lat na rynek trafią produkty oparte na trzech różnych technologiach produkcyjnych”  — powiedział Doug Davis, wiceprezes i dyrektor generalny Netbook and Tablet Group w firmie Intel

Co daje Oak Trail

Nowy procesor Intel Atom Z670, część platformy „Oak Trail”, oferuje ulepszone odtwarzanie wideo, szybkie przeglądanie internetu i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym bez obniżania wydajności. „Oak Trail” ma rozbudowane funkcje multimedialne, m.in. dekodowanie wideo 1080p oraz wyjście HDMI. Platforma obsługuje też Adobe Flash, zapewniając dostęp do bogatej treści oraz gier Flash.

  • Dzięki tym ważnym postępom w energooszczędności i wydajności procesor Intel Atom Z670 umożliwia uruchamianie aplikacji w różnych systemach operacyjnych, w tym Google Android, MeeGo i Windows. Ta wyjątkowa elastyczność zapewnia nowe doświadczenia oraz większą swobodę wyboru użytkownikom tabletów i konstrukcji hybrydowych, które łączą najlepsze cechy netbooków i tabletów.
  • Platforma umożliwia też budowanie mniejszych, cieńszych i efektywniejszych urządzeń poprzez integrację grafiki i kontrolera pamięci bezpośrednio na kości procesora. Procesor jest o 60 proc. mniejszy niż układy poprzedniej generacji i cechuje się niskim poborem mocy, co pozwala konstruować urządzenia bez wentylatora, które mogą działać nawet cały dzień na zasilaniu bateryjnym1. Dodatkowe funkcje to Intel® Enhanced Deeper Sleep, technologia zasilania, która oszczędza więcej energii w okresach bezczynności, a także zoptymalizowana technologia Intel SpeedStep . Sprzętowe wsparcie dla dekodowania HD zapewnia płynne odtwarzanie wideo 1080p przy minimalnym zużyciu energii. Uzupełnieniem procesorów Intel Atom Z670 jest chipset Intel® SM35 Express, bezołowiowa3 i bezhalogenowa4 konstrukcja z szybkim złączem USB 2.0 oraz technologią Intel High-Definition Audio, która zapewnia kinową jakość dźwięku.

Wsparcie dla Windows i MeeGo

Platforma nadaje się również idealnie do mniejszych urządzeń i systemów wbudowanych, takich jak tablety do zastosowań handlowych, medycznych i przemysłowych. Rozwiązania w rodzaju mobilnych asystentów klinicznych pozwalają personelowi medycznemu bezpośrednio wprowadzać dane do elektronicznych akt pacjentów i uniknąć wypełniania papierowych formularzy. Prowadzi to do ograniczenia pomyłek, lepszego przepływu pracy, wyższej produktywności, mniejszego zużycia papieru i obniżenia kosztów dodatkowych. Oprócz procesora Intel Atom Z670 firma oferuje model Intel® AtomTM Z650 do urządzeń wbudowanych z 7-letnim cyklem wsparcia dla systemów operacyjnych Windows i MeeGo.

Następny będzie Cedar Trail

Platforma następnej generacji „Cedar Trail”, oparta na wiodącej 32-nanometrowej technologii produkcyjnej, zaoferuje ulepszone możliwości graficzne, w tym:

  • obsługę Blu-ray 2.0,
  • dedykowany silnik multimedialny do odtwrzania wideo 1080p oraz dodatkowe opcje wyświetlania obrazu, w tym wyjścia HDMI i DisplayPort.  
Do nowych funkcji będą należeć technologie:
  • Wireless Music,
  • Intel Wireless Display,
  • PC Synch i Fast Boot
Ponadto ograniczone zużycie energii i niższy współczynnik TDP umożliwią tworzenie konstrukcji bezwentylatorowych, które będą działać dłużej na zasilaniu bateryjnym. Oznacza to znakomite właściwości akustyczne, bez szumu wentylatora, oraz większą wytrzymałość i estetykę konstrukcji. Intel obecnie przekazuje próbki platformy „Cedar Trail” wszystkim dużym producentom OEM i ODM. Użytkownicy mogą oczekiwać nowej generacji innowacyjnych urządzeń mobilnych i biurkowych opartych na platformie „Cedar Trail” w drugiej połowie 2011 roku.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej