Strona główna / Na czasie / Rewolucyjna płatność przez telefon
wtorek 11 wrzesień 2007 | Cezary Tchorek-Helm
Rewolucyjna płatność przez telefon
Polkomtel i mPay ogłosiły dzisiaj rozpoczęcie aktywności operacyjnej pierwszej na polskim rynku usługi umożliwiającej dokonywanie płatności przy wykorzystaniu telefonu komórkowego. Zaoferowana przez Polkomtel S.A. – operatora sieci Plus, oraz spółkę mPay S.A. – twórcę innowacyjnej technologii - usługa polega na wykorzystaniu telefonu GSM do płatności za towar lub serwis. „Płacenie telefonem” będącym pierwszym w Polsce działającym elektronicznym portfelem (portmonetką) w pierwszym etapie dostępne będzie dla użytkowników marek Plus, Simplus i Sami Swoi.

Dla wszystkich modeli telefonów

System zapewnia obsługę wszystkich istniejących na rynku modeli telefonów komórkowych. Jego wdrożenie jest dzięki temu tanie i nie wymaga od użytkowników ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Wykorzystanie najnowszej technologii NFC (Near Fields Communication), zaprojektowanej pod kątem obsługi mobilnych płatności, gwarantuje bezpieczeństwo oraz szybkość realizacji transakcji. Początkowo usługa „zapłaty telefonem” będzie dostępna przede wszystkim na rynku mikropłatności, gdzie możliwości płacenia kartą są ograniczone.

„Nasza oferta jest alternatywnym systemem płatniczym, który został stworzony w odpowiedzi na nowe potrzeby użytkowników, wynikające z ich rosnącej mobilności – podkreślił Dariusz Boduch, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Produktów i Usług Polkomtel S.A. - Usługa umożliwia dokonanie płatności za pomocą telefonów komórkowych, podobnie jak przy użyciu kart płatniczych. Transakcje mogą być realizowane zarówno w tradycyjnych punktach sprzedaży, jak i przez Internet”

Wirtualne konto do zasileń gratis

Integralną częścią oferty Polkomtela i mPay jest technologia dokonywania zakupów w systemie. Warto tu zaznaczyć, że samo rozwiązanie jest czysto polskim wynalazkiem chronionym patentami w 11 państwach. Ogółem twórcy wnieśli 57 wniosków patentowych na to rozwiązanie na całym świecie.

W celu założenia i aktywacji usługi „elektronicznej portmonetki” użytkownik powinien na stronie operatora usługi czyli mPay otworzyć wirtualne konto bankowe, które po przelaniu na nie dowolnej kwoty, będzie obsługiwało płatności za pośrednictwem telefonu.

W tym zakresie widać istotną różnicę w stosunku do wszelkich systemów płatności obsługiwanych SMS-em. W usłudze mPay wirtualne konto jest „realnie” widoczne w Internecie i z tego konta realizowane są płatności. Rachunek tego konta jest obciążany niezależnie od obciążeń i stanu konta telefonicznego.

Jak dowiedział się Komputer w Firmie, obecnym partnerem z sektora bankowego jest dla mPay Reiffeisen Bank Polska. Twórcy systemu zakładają jednak, że podobnie jak w predefiniowanych systemach płatności, inne banki zostaną dopuszczone do obsługi klienta w przyszłości. Będzie więc można, zakładając konto mPay, wybrać bank najbardziej odpowiadający użytkownikowi.  Walor finansowy nowego typu płatności podkreśla odrębna decyzja Narodowego banku Polskiego dopuszczająca ten typ transakcji do obiegu finansowego w naszym kraju.

Rewolucyjne nowości

Oprócz nowości ściśle płatniczych, usługa mPay wprowadza prawie dowolne przesyłanie pieniędzy pomiędzy kilkoma kontami w jednym telefonie (portmonetce), wzajemne udostępnianie środków oraz płatności P2P czyli pomiędzy uczestnikami systemu. Ta akurat funkcjonalność ułatwi rozliczenia i zaliczkowanie firmowych wydatków dokonywanych przez pracowników; pozwoli też na sprawną kontrolę praktycznie każdego mikro budżetu (w tym rodzinnego).

Wszelkie transakcje są zapamiętywane w książce telefonicznej aparatu GSM i mogą być zdefiniowane a przez to powtarzalne. Moduł finansowy jest jednak chroniony (najlepiej) odrębnym PINem, w stosunku do hasła telefonu.

mPay zapewnia w tej technologii kanał zwrotny do użytkownika oraz możliwość identyfikowania towaru – sprzedawcy i samej transakcji.

Gdy w prosty sposób zainicjujemy transakcję wybierając *145*numer sprzedawcy#, w drugim kroku zweryfikujemy szczegóły płatności (ile, za co, gdzie), w trzecim kroku zaś zaakceptujemy płatność kodem PIN, to w czwartym kroku, natychmiast po zapłaceniu, otrzymujemy paragon SMS.

Koszty do poniesienia

Partnerzy usługi – Polkomtel i mPay – określili koszty po stronie użytkownika na 20 groszy od transakcji. Biorąc pod uwagę, że nie ma ograniczeń wartości transakcji „w dół” to, kwota 0,20 PLN może być wysoka przy płaceniu np. 40 groszy za parkowanie. Jednak już przy płatności powyżej 3 PLN udział opłaty w cenie kupowanego towaru czy usługi mocno spada.

Warto podkreślić, że do kosztów należy jeszcze doliczyć koszt połączenia z numerem sprzedającego, co jednak nie przekreśla nowatorskiej pozycji nowej usługi. Jest to przecież pierwszy w pełni wirtualny i darmowy rachunek bankowy. Znając logikę rynku usług bankowych można oczekiwać w przyszłości innych usług (kart debetowych czy kredytu) podpiętych pod rachunek mPay. W dodatku rachunek zakłada się bez formalności i jest on dostępny  dla wszystkich typów kart SIM obsługiwanych przez Polkomtel.

Sieć sprzedaży

Od dzisiaj system mPay obsługuje transakcje w wybranych punktach sieci McDonald’s, Telepizzy i Sodexho. Pojedyncze punkty uruchomiono m.in. w LotCatering, CoffeHeaven w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerzy przedsięwzięcia liczą na współpracę z sieciami vendingowymi  jak zaproszone już Nestle a także na szeroki dopływ innych partnerów, którym zależy na szybkim obsługiwaniu mikropłatności. W przyszłości należy też oczekiwać rozszerzenia partnerów mPay o innych operatorów GSM.

Bezpieczeństwo

Pieniądze umieszczone w systemie będą bezpieczne dzięki standardowi bezpieczeństwa GSM Plus ze strony technologii mobilnej oraz standardowi finansowemu  poprzez partnera bankowego. Warto jednak pamiętać, że usługa mPay wpisuje się w coraz szerszy krąg usług i produktów obsługiwanych i dostępnych w komunikacji mobilnej a przez to podatnych m.in.  na phishing czy inne szeroko komentowane przez nas zagrożenia.

Ogólnie oceniamy usługę Plusa i mPay jako duże wydarzenie na rynku komunikacji i usług finansowych.  mPay wyznaczył standard płatności mobilnych zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej