Strona główna / Na czasie / Nokia i Microsoft - definitywne porozumienie
czwartek 21 kwiecień 2011 | Robert Kamiński
Nokia i Microsoft - definitywne porozumienie
Formalnościom stało się zadość: firmy Nokia  i Microsoft  podpisały definitywne porozumienia o partnerstwie. Zaowocuje ono nowym, globalnym ekosystemem mobilnych usług i oprogramowania, wykorzystującym dopełniające się zasoby obu podmiotów.

Podpisane przed planowanym terminem porozumienie jest zgodne ze wspólnym oświadczeniem przedstawionym 11 lutego br. Oprócz uzgodnienia warunków partnerstwa, w tym wkładu obu firm w rozwój nowego ekosystemu, Nokia i Microsoft poinformowały również o znaczących postępach w opracowywaniu pierwszych produktów Nokia z systemem Windows Phone. Obie firmy przygotowują ofertę nowych urządzeń marki Nokia, a w pracach tych uczestniczą już setki pracowników. Firma Nokia rozpoczęła już także przenoszenie najważniejszych aplikacji i usług na platformę Windows Phone i wraz z partnerem zaprasza do współpracy zewnętrznych twórców aplikacji.

Struktura partnerskiej współpracy opiera się na czterech ogólnych obszarach:

1. Połączenie dopełniających się zasobów, dzięki którym partnerstwo to jest naprawdę wyjątkowe:

  • - Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone usługi map, nawigacji i niektóre usługi związane z lokalizacją. Nokia będzie tworzyć innowacyjne rozwiązania na platformie Windows Phone w takich obszarach, jak fotografia i wideo, oferując swoje doświadczenie w dziedzinie projektowania sprzętowego i obsługi językowej. Nokia będzie także sprzyjać rozwojowi platformy Windows Phone. Microsoft udostępni usługi wyszukiwania Bing w asortymencie urządzeń Nokia, a także wniesie swoje doświadczenie w dziedzinie aplikacji użytkowych, reklam, gier, mediów społecznościowych i innych usług. Połączenie nawigacji z reklamami oraz wyszukiwaniem umożliwi zwiększenie korzyści finansowych płynących z zasobów nawigacyjnych firmy Nokia oraz uzyskiwanie przychodów z nowych form reklam. Sens jest inny – monetization to jest raczej zarabienie na assetacj a nie ich wykorzystania
  • - Firmy będą wspólnie zapraszać do współpracy twórców oprogramowania oraz pozyskiwać aplikacje. Umożliwi to tworzenie nowych aplikacji lokalnych i globalnych, a rejestracja twórców oprogramowania na platformę Windows Phone będzie bezpłatna dla wszystkich twórców aplikacji firmy Nokia.
  • - Zostanie otwarty nowy, globalny sklep z aplikacjami marki Nokia, który będzie wykorzystywać infrastrukturę Windows Marketplace. Twórcy będą mogli publikować i dystrybuować aplikacje za pośrednictwem pojedynczego portalu, docierając do setek milionów konsumentów korzystających z urządzeń z oprogramowaniem Windows Phone, Symbian i Series 40.
  • - Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone swoje doświadczenie w dziedzinie rozliczeń na fakturze operatora — podpisane umowy z 112 operatorami na 36 rynkach.

2. Microsoft będzie otrzymywać od firmy Nokia tantiemy za platformę Windows Phone zainstalowaną w każdym urządzeniu, począwszy od momentu sprzedaży pierwszych produktów firmy Nokia z systemem Windows Phone. Opłaty te są konkurencyjne i odzwierciedlają spodziewaną wysoką sprzedaż urządzeń firmy Nokia, a także różne inne aspekty związane z pracami technicznymi prowadzonymi przez obie firmy. Dzięki udostępnieniu przez Microsoft platformy Windows Phone firma Nokia będzie mogła znacząco zmniejszyć wydatki operacyjne.

3. W uznaniu wyjątkowego charakteru porozumienia pomiędzy firmami Nokia i Microsoft oraz jej wkładu w to partnerstwo, Nokia będzie otrzymywać płatności liczone w miliardach dolarów.

4. W porozumieniu tym uznaje się wartość własności intelektualnej i wprowadza mechanizmy wymiany praw do własności intelektualnej. Na mocy porozumienia Nokia uzyska znaczące opłaty.

Ponieważ definitywne porozumienie zostało już podpisane, obie firmy rozpoczną rozmowy z operatorami, twórcami aplikacji i innymi partnerami, aby uświadomić przedstawicielom branży korzyści wynikające z przystąpienia do nowego ekosystemu. Jednocześnie będą kontynuowane prace nad produktami Nokia na platformę Windows Phone w celu zapewnienia dostaw urządzeń w roku 2012. Skala wzajemnego zaangażowania obu firm jest znacząca i zgodna z intencją stworzenia nowego ekosystemu opartego na długoterminowym partnerstwie strategicznym.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej