Strona główna / Na czasie / Top 3 tabletów w 1Q 2011
niedziela 01 maj 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Top 3 tabletów w 1Q 2011
Polska dobrym rynkiem dla iPad'a, który był najchętniej kupowanym tabletem w I kwartale 2011 roku – poinformował sklep internetowy Komputronik.pl. Apple ma ponad 60% rynku tabletów w Polsce. Kto jest drugi?

Drugim urządzeniem pod względem popularności okazał się Samsung Galaxy Tab P1000 preferowany przez 30% użytkowników tabletów. Najmniejszym popytem cieszył się Creative ZiiO z 8-procentowym udziałem w sprzedaży Komputronik.pl.
Wszystko w jednym czyli ViewPad 7
Zdaniem specjalistów w tym kwartale może nastąpić przetasowanie na drugim i trzecim miejscu rankingu. Świadczą o tym parametry i możliwości nowego tabletu ViewPad 7, ultraprzenośnej alternatywy dla iPad'a, która trafił w tym miesiącu do internetowego sklepu Komputronik.pl. Produkt stanowi połączenie smartfonu, komputera menadżerskiego, centrum gier i czytnika książek elektronicznych. Dysponuje aż dwiema kamerami, modemem 3G i dokładnym systemem nawigacji. Produkt marki ViewSonic spełni oczekiwania osób, dla których iPad jest nieco za duży, a jednocześnie chcą się wyróżnić z rosnącego tłumu miłośników sprzętu Apple.  
Jak wygrać z Jobsem?
Tak czy inaczej wydaje się, że na razie trudno będzie jakiejkolwiek marce zagrozić pozycji tabletu Apple. Jednym z czynników, które decydują o sukcesie iPad'a - poza prestiżową marką - może być 9.7-calowy ekran, podczas gdy produkty z logo Samsunga i Creative dysponują 7-calowymi matrycami. Z drugiej strony konkutrencyjne wobec iPad'a tabety mają swoje niezaprzeczalne atuty, którymi nie może pochwalić się produkt Apple. Warto wspomnieć chociażby wyjątkowo długi czas pracy na baterii, który w przypadku ZiiO sięga nawet 25 godzin. Tablet Creative wyposażono ponadto w wyjście HDMI, bez którego muszą obejść się posiadacze iPad'a oraz Galaxy. Z kolei produkt Samsunga oferuje dostęp do czytnika kart microSD, odtwarza filmy w rozdzielczości do 1080p i waży jedynie 0,38 kg.
Tablet przyszłością rynku komputerów?
Według specjalistów IMS Research w 2011 roku na świecie klienci mają kupić aż 58 milionów tabletów. To by oznaczało, że będą stanowić blisko jedną czwartą rynku komputerów przenośnych, podczas gdy w 2010 roku ich udział w tym segmencie wynosił jedynie 8%. Z kolei z danych Macoscope wynika, że obecnie w Polsce działa około 50 tysięcy tabletów, a do końca tego roku ich liczba ma wzrosnąć do 150 tysięcy. 
Urządzenia  czyli iPad

Liderem najnowszego zestawienia Komputronik.pl jest iPad, w przypadku, którego największym popytem cieszył się model 3G z pamięcią o pojemności 32 GB. Tablet wyposażono w moduł 3G, który pozwala na komunikację z siecią w miejscach, w których nie ma możliwości korzystania z WiFi. Świetnie sprawdza się nie tylko, jako podręczna sprzętowa przeglądarka internetowa i platforma do obsługi poczty elektronicznej. Przyjemnością jest oglądanie filmów w czasie podróży (w formatach: .mp4, .mpv i .mov), przeglądanie i układanie galerii zdjęć czy granie w gry. Oczywiście iPad bardzo dobrze nadaje się do czytania ebooków i internetowych wydań gazet.
Android
Największym konkurentem iPad'ów są tablety, które pracują pod kontrolą systemu Android. Należy do nich Samsung Galaxy Tab P1000, który również dysponuje modułem 3G. Wyświetlane na 7-calowym ekranie obrazy mają rozdzielczość 1024x600 pikseli. Tablet ten wyróżnia się spośród konkurentów kamerą internetową i czytnikiem microSD. Cechuje się bardzo niską wagą - wynoszącą zaledwie 0,38 kg. Dzięki wykorzystaniu systemu Android w wersji 2.2, tablet Samsunga bez problemu obsługuje Flash. Dobrą wiadomością jest także odtwarzanie filmów w niemal każdym formacie (także .mkv) i rozdzielczości do 1080p. Warto także wspomnieć o oprogramowaniu DLNA, które umożliwia między innymi przesyłanie odtwarzanych na tablecie plików video do telewizora lub komputera. 
Creative ZiiO
Numerem trzy w rankingu Komputronik.pl okazał się Creative ZiiO z 8 GB pamięci, który - podobnie jak tablet Galaxy - umożliwia oglądanie filmów w jakości HD (1080p). W przypadku tej marki zupełnie nie dziwi bardzo dobra jakość dźwięku. Dotknięcie ikony na 7-calowym ekranie powoduje uruchomienie aplikacji Pure Android Audio, dzięki której można uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji audio (np. X-Fi Crystalizer) oraz włączyć moduł Bluetooth. Funkcja X-Fi Expand służy do poprawy jakości dźwięku w filmach i grach. Można je kupować (podobnie, jak ebooki i różne aplikacje) między innymi w sklepie Creative ZiiStore. Ważną cechą ZiiO jest złącze HDMI, za pośrednictwem którego możemy połączyć tablet z telewizorem i oglądać filmy w jakości HD.

 

Podobne artykuły
  • iPad kiler?

    W badaniu preferencji klienta pytano o cechy idealnego tabletu. Odpowiedź z rynku USA b...
  • Jakie tablety wygrają wyścig

    Analitycy rynku teleinformatycznego od lat przewidują powstanie jednego uniwersalnego u...
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej