Strona główna / Na czasie / ZTE w patentowym konflikcie
poniedziałek 02 maj 2011 | Robert Kamiński
ZTE w patentowym konflikcie
Chińska firma telekomunikacyjna ZTE w ciągu ostatnich kilku tygodni stała się stroną w kilku procesach o prawa patentowe - między innymi z Ericssonem oraz Huawei.

W zeszłym tygodniu chiński producent elektroniki - Huawei - pozwał swojego konkurenta - ZTE - za naruszenie patentów. W złożonych pozwach Huawei twierdzi, że ZTE narusza szereg jego patentów związanych z transmisją danych oraz technologią LTE. Huawei twierdzi również, że rywal nielegalnie korzysta z jego znaków handlowych. Jest to juz drugi (kolejny) proces w ostatnich tygodniach wytoczony przeciwko ZTE. Analogiczny proces wytoczył na początku kwietnia Ericsson.

W obydwu sprawach ZTE jest oskarżane o naruszenie praw patentowych w wielu krajach europejskich, między innymi we Włoszech, Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy na Węgrzech. Przedstawiciele oskarżanej chińskiej firmy nie przyznają się do zarzutów, a nawet posuwają się do kontroskarżeń pod adresem wyżej wymienionych firm.

Mimo prób negocjacji między firmami odnośnie przyznawania praw, sprawa nadal pozostaje nierozwiązana. Konflikt toczy się głównie o patenty dotyczące technologii LTE (częściej kojarzone jako 4G), GSM, oraz przechowywania danych.

Sprawa patentowej wojny nabiera rozpędu, czego wyrazem jest również zainteresowanie mediów. Artykuły na temat problemów z patentami opublikował między innymi www.telecompaper.com  www.theregister.co.uk.

Wszystkie strony konfliktu są obecne na polskim rynku, choć – jak dotąd – oskarżenia pod adresem ZTE nie pojawiły się na polskiej wokandzie.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej