Strona główna / Na czasie / NVIDIA Tesla ustanawia rekord świata wydajności
sobota 21 maj 2011 | Robert Kamiński
NVIDIA Tesla ustanawia rekord świata wydajności
Sztandarowy model procesora graficznego NVIDIA Tesla M2090 ustanowił rekord prędkości w symulacji dynamiki molekularnej AMBER i zapewnia równie wysoką wydajność w szerokiej gamie aplikacji naukowych i przemysłowych.

Firma NVIDIA zaprezentowała procesor graficzny Tesla™ M2090, najszybszy układ do obliczeń równoległych na świecie przeznaczony do obliczeń wielkoskalowych. Nowy układ osiągnął rekordową wydajność w jednym z głównych testów wydajności w zastosowaniach naukowych.

512 rdzeni

Układ został wyposażony w 512 rdzeni przetwarzania równoległego architektury CUDA® i osiąga maksymalną wydajność 655 GigaFLOPS w operacjach zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją, prześcigając dziesięciokrotnie rozwiązania wykorzystujące jedynie procesory centralne.

Cztery procesory graficzne Tesla M0290 współpracujące z czterema procesorami centralnymi osiągnęły rekordową wydajność w aplikacji AMBER 11 - jednym z najpopularniejszych narzędzi do symulacji biomolekuł - generując 69 nanosekund symulacji na dzień. Najszybsza odnotowana wydajność superkomputera opartego wyłącznie na procesorach centralnych to jedynie 46 ns symulacji na dzień.

Procesor graficzny Tesla M2090 będzie montowany w serwerach, takich jak m.in. nowy HP ProLiant SL390 G74U. Rodzina serwerów SL390 jest częścią systemu SL6500 firmy HP, stworzonego z myślą o rozbudowie na dużą skalę i przeznaczonego dla klientów wykorzystujących obliczenia wieloskalowe. Serwery SL390 zostały stworzone z myślą o środowiskach wykorzystujących rozwiązania do obliczeń hybrydowych, w których wykorzystuje się jednocześnie procesory centralne i graficzne.

Serwer SL390 G74U może obsłużyć do ośmiu procesorów graficznych Tesla M2090 w obudowie o wysokości 4U typu half-width, oferując najwyższą proporcję procesorów graficznych do centralnych na rynku (8xGPU na 2xCPU). System doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach, począwszy od chemii kwantowej, przez dynamikę molekularną, aż po przetwarzanie informacji sejsmicznych i analizy danych.

Naturalnie procesor Tesla M0290 oferuje znakomitą wydajność nie tylko w aplikacji AMBER – nowy układ sprawdzi się doskonale w szerokiej gamie programów do obliczeń wielkoskalowych akcelerowanych przez procesor graficzny. Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje do obliczeń dynamiki molekularnej, NAMD i GROMACS; aplikacje CAD, Anys Mechanical, Altair Acusolve i Simulia Abaqus; aplikacje geonaukowe, WRF, HOMME i ASUCA; aplikacje dla przemysłu paliwowego, Paradigm Voxelgeo i Schlumberger Petrel, a także inne kluczowe narzędzia, jak MATLAB, GADGET2 i GPU-BLAST.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej