Przepisy Pzp majÄ… zabezpieczać interesy wykonawcy na wypadek, gdyby zamawiajÄ…cy nadużywali nowej podstawy do wykluczenia. Powstaje jednak pytanie, czy wystarczajÄ…co. Czy przyznane im prawo daje realnÄ… szansÄ™ obrony interesów, jeżeli zamawiajÄ…cy wykorzysta swojÄ… pozycjÄ™ i w sposób nieuprawniony podejmie decyzjÄ™ o rozwiÄ…zaniu umowy? Przecież Krajowa Izba OdwoÅ‚awcza, rozpoznajÄ…c odwoÅ‚anie, bÄ™dzie oceniać tylko zasadność wykluczenia wykonawcy, a nie ma możliwoÅ›ci merytorycznej oceny zasadnoÅ›ci wypowiedzenia, rozwiÄ…zania albo odstÄ…pienia od umowy przez zamawiajÄ…cego, które staÅ‚y siÄ™ przyczynÄ… wykluczenia. Oprze siÄ™ jedynie na oÅ›wiadczeniu zamawiajÄ…cego. Dlatego też należy mieć nadziejÄ™, że zamawiajÄ…cy nie bÄ™dÄ… przyznanego im prawa nadużywać i zbyt czÄ™sto nie bÄ™dÄ… wystÄ™pować w roli sÄ™dziego we wÅ‚asnej sprawie.
Kontrowersje
Kontrowersyjna nowelizacja weszÅ‚a w życie 11 maja, ale wciąż jeszcze budzi bardzo wiele kontrowersji. „SprawcÄ…” caÅ‚ego zamieszania jest dodany art. 24 ust. 1 pkt 1a:
„Art. 24. 1. Z postÄ™powania o udzielenie zamówienia wyklucza siÄ™:
(…) 1a) wykonawców, z którymi dany zamawiajÄ…cy rozwiÄ…zaÅ‚ albo wypowiedziaÅ‚ umowÄ™ w sprawie zamówienia publicznego albo odstÄ…piÅ‚ od umowy w sprawie zamówienia publicznego, z powodu okolicznoÅ›ci, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność, jeżeli rozwiÄ…zanie albo wypowiedzenie umowy albo odstÄ…pienie od niej nastÄ…piÅ‚o w okresie 3 lat przed wszczÄ™ciem postÄ™powania, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosÅ‚a co najmniej 5% wartoÅ›ci umowy; (...)”
Zmiany, zmiany, zmiany
Dotychczas wykluczenie wykonawcy mogÅ‚o nastÄ…pić jedynie po wydaniu prawomocnego wyroku sÄ…dowego, do którego dochodzi zazwyczaj po przeprowadzeniu dwuinstancyjnego i dÅ‚ugotrwaÅ‚ego postÄ™powania sÄ…dowego. Z uwagi na fakt, że nie zawsze zamawiajÄ…cy decydujÄ… siÄ™ na wystÄ…pienie na drogÄ™ sÄ…dowÄ…, dotychczasowa podstawa do wykluczenia – art. 24 ust. 1 pkt 1 Pzp – nie pozwala wyciÄ…gać konsekwencji wobec niesolidnego wykonawcy. Natomiast zgodnie z nowym przepisem – art. 24 ust. 1 pkt 1a – zamawiajÄ…cy wyklucza wykonawców, jeżeli speÅ‚nione sÄ… łącznie nastÄ™pujÄ…ce warunki:
- sam rozwiÄ…zaÅ‚ albo wypowiedziaÅ‚ umowÄ™ w sprawie zamówienia publicznego, albo odstÄ…piÅ‚ od umowy w sprawie zamówienia publicznego z wykonawcÄ… z powodu okolicznoÅ›ci, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność,
- rozwiÄ…zanie lub wypowiedzenie umowy albo odstÄ…pienie od niej nastÄ…piÅ‚o w okresie 3 lat przed wszczÄ™ciem postÄ™powania o udzielenie zamówienia publicznego,
- wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosÅ‚a co najmniej 5 proc. wartoÅ›ci umowy.
Co potrzebne do wykluczenia
Do wykluczenia nie wystarczy sam fakt rozwiÄ…zania umowy – niezbÄ™dne jest wykazanie (np. w sytuacji wniesienia przez wykonawcÄ™ odwoÅ‚ania do Krajowej Izby OdwoÅ‚awczej), że rozwiÄ…zanie umowy nastÄ…piÅ‚o z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
Dopiero od momentu, w którym w stosunku do wykonawcy, podlegajÄ…cemu wykluczeniu na podstawie nowego przepisu, zapadÅ‚by prawomocny wyrok sÄ…du, potwierdzajÄ…cy wyrzÄ…dzenie szkody niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, od której zamawiajÄ…cy odstÄ…piÅ‚, wykonawca ten nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1a, a ma do niego zastosowanie pkt 1, tj. taki wykonawca podlega wykluczeniu przez wszystkich zamawiajÄ…cych.
Przepis niezgodny z prawem UE?
Zdaniem Pracodawców RP, istniejÄ… poważne wÄ…tpliwoÅ›ci, czy przepisy dotyczÄ…ce wykluczania wykonawców sÄ… zgodne z prawem Unii Europejskiej. Ustawodawstwo unijne mówi bowiem, że wykonawca może zostać wykluczony w przypadku, gdy „jest winny poważnego wykroczenia zawodowego, udowodnionego dowolnymi Å›rodkami przez instytucje zamawiajÄ…ce”. Pracodawcy RP podkreÅ›lajÄ…, iż z tekstu nowelizacji nie wynika, że udowodnienie winy jest konieczne. Wprowadza to zatem dużą dowolność w kwestii podejmowania decyzji przez instytucje zamawiajÄ…ce.
- Ponadto kontrowersje wzbudza fakt, że zamawiajÄ…cy w celu wykluczenia na podstawie proponowanej przesÅ‚anki nie musi nawet wykazywać szkody wyrzÄ…dzonej mu przez wykonawcÄ™, gdyż samo zaistnienie okolicznoÅ›ci skutkujÄ…cych rozwiÄ…zaniem, wypowiedzeniem lub odstÄ…pieniem od umowy z powodu okolicznoÅ›ci, za które odpowiedzialność ponosi wykonawca, jest już wystarczajÄ…ce do wykluczenia go z postÄ™powania. Dodatkowo do wykluczenia nie bÄ™dzie również konieczne posiadanie przez zamawiajÄ…cego prawomocnego orzeczenia sÄ…dowego potwierdzajÄ…cego zasadność odstÄ…pienia od umowy z wykonawcÄ….
Będzie lepiej, czy gorzej?
Wprowadzone zmiany należy co do zasady ocenić pozytywnie. Już jednak zdarzajÄ… siÄ™ zdania negatywne i obawy, że przepis pozwoli zamawiajÄ…cym na zbyt arbitralnÄ… ocenÄ™ wykonawcy. Nie można jednak przy tym zapominać, że naruszenie postanowieÅ„ umowy przez wykonawcÄ™ niejednokrotnie powoduje duże problemy dla zamawiajÄ…cego, zwiÄ…zane m.in. z niezrealizowaniem zadania publicznego w terminie, niebezpieczeÅ„stwem utraty Å›rodków finansowych, koniecznoÅ›ciÄ… zabezpieczenia inwestycji w okresie przejÅ›ciowym do wyboru kolejnego wykonawcy oraz ponownym przeprowadzeniem postÄ™powania. Dotychczas zamawiajÄ…cy, który nie zdecydowaÅ‚ siÄ™ na wystÄ…pienie do sÄ…du przeciwko niesolidnemu wykonawcy, a jednoczeÅ›nie wiedziaÅ‚, że wykonawca startujÄ…cy ponownie u niego w przetargu (majÄ…cy nawet szanse na wygranie) wczeÅ›niej nie wywiÄ…zaÅ‚ siÄ™ należycie z zawartej umowy, nie miaÅ‚ żadnych możliwoÅ›ci wyeliminowania wykonawcy z postÄ™powania o udzielenie zamówienia publicznego.
- Należy uznać, że nowy przepis jest korzystny dla zamawiajÄ…cych, którzy otrzymali gotowy instrument do zdyscyplinowania nierzetelnych wykonawców, a ich pozycja w postÄ™powaniu zostaÅ‚a wyraźnie wzmocniona, natomiast może być w pewnych przypadkach zbyt restrykcyjny dla wykonawców. Jeżeli jednak nowe prawo przyznane zamawiajÄ…cemu nie bÄ™dzie przez niego nadużywane, to wprowadzony przepis może przynieść pozytywne skutki dla obu stron, ponieważ dziÄ™ki groźbie wykluczenia z postÄ™powania za niezrealizowanie umowy, oferty skÅ‚adane przez wykonawców prawdopodobnie bÄ™dÄ… bardziej przemyÅ›lane, rzetelne i realne, co w konsekwencji bÄ™dzie miaÅ‚o wpÅ‚yw na wzrost proponowanych cen ofertowych.
Jak mówi WITOLD KAROL JUCHNIEWICZ z WKJ Kancelarii Prawnej – „gdy wchodziÅ‚o w życie Prawo zamówieÅ„ publicznych, wszyscy – mieniÄ…cy siÄ™ jego autorami – zapewniali, iż wreszcie mamy przepisy proste, zrozumiaÅ‚e a przede wszystkim zgodne z wszelkimi unijnymi standardami. Czyli bÄ™dzie to wreszcie prawo stabilne, w przeciwieÅ„stwie do poprzednio obowiÄ…zujÄ…cej ustawy o zamówieniach publicznych, nowelizowanej co najmniej dwa razy w roku.
Co z tych zapowiedzi zostaÅ‚o? Praktycznie nic. Prawo zamówieÅ„ publicznych nowelizowano już wielokrotnie, za każdym niemal razem uzasadniajÄ…c zmiany potrzebÄ… dostosowania do unijnych dyrektyw. (…) Autorzy nowelizacji zapewniajÄ…, iż jest ona zgodna z z dyrektywÄ… klasycznÄ… 2004/18/WE oraz dyrektywÄ… sektorowÄ… 2004/17/WE. A mimo to, nowelizacja wzbudziÅ‚a wiele zastrzeżeÅ„ i wÄ…tpliwoÅ›ci nie tylko u potencjalnych wykonawców, lecz także wielu ekspertów uważa nowelizacjÄ™ za błąd legislacyjny.Ta zgodność jest zgodnoÅ›ciÄ… pozornÄ…. W art. 45 ust. 2 litera d dyrektywy klasycznej czytamy bowiem, iż wykonawca może być wykluczony z postÄ™powania, jeżeli "jest winny poważnego wykroczenia zawodowego udowodnionego dowolnymi Å›rodkami przez instytucje zamawiajÄ…ce". A wiÄ™c dyrektywa daje zamawiajÄ…cemu prawo do wykluczenia wykonawcy, podczas gdy nasz przepis nakÅ‚ada na niego obowiÄ…zek wykluczenia. Co wiÄ™cej przepisy unijne wymagajÄ…, by wykluczenie wykonawcy uzasadniono jego winÄ… , a Prawo zamówieÅ„ publicznych mówi o okolicznoÅ›ciach za które wykonawca ponosi odpowiedzialność a wiÄ™c i takich, w których o winie wykonawcy nie może być mowy. Ponadto znowelizowany przepis Pzp nie zobowiÄ…zuje w żaden sposób zamawiajÄ…cego, by ten udowodniÅ‚, iż rozwiÄ…zanie bÄ…dź odstÄ…pienie od umowy uzasadnione jest dziaÅ‚aniem – zawinionym lub nie – wykonawcy. Nasz ustawodawca poszedÅ‚ wiÄ™c o wiele dalej, niż wymaga tego prawo unijne”.
ŹródÅ‚o: ITReseller