Strona główna / Na czasie / Telemedycyna nowej generacji
piątek 03 czerwiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Telemedycyna nowej generacji
Telemedycyna to rozwiązania z pogranicza telekomunikacji oraz medycyny. Zaproponowane rozwiązanie, którego zastosowanie komercyjne jest zaplanowane na początek 2013 r., będzie oferować bezpieczne konsultacje kliniczne w czasie rzeczywistym w wirtualnym „gabinecie” dostosowanym do trybu pracy placówek służby zdrowia i mobilności pacjentów. Nową platformę telemedyczną tworzą UPMC i Alcatel-Lucent.


UPMC i Alcatel-Lucent podpisały umowę w sprawie wspólnego opracowania platformy telemedycznej i zestawu aplikacji zapewniających pacjentom opiekę zdrowotną, nawet, gdy są daleko od lekarzy i szpitali. Stanowi ona kontynuację umowy o wzajemnych relacjach i współpracy między UPMC i Alcatelem-Lucentem z 2006 r.

Portal plus wideo

Za pośrednictwem bezpiecznego portalu internetowego pacjenci uzyskają dostęp do standardowych i ratunkowych procesów opieki zdrowotnej w dowolnym miejscu i czasie, za pomocą różnych urządzeń, z wykorzystaniem komunikacji wideo i audio w czasie rzeczywistym, z udziałem wielu uczestników zlokalizowanych w różnych miejscach. Jednocześnie system będzie bezpiecznie tworzyć, pobierać i przechowywać dane pacjentów w formie przydatnej dla celów klinicznych.

„Postępy w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych i upowszechnienie urządzeń mobilnych pozwalają usunąć dotychczasowe ograniczenia w opiece zdrowotnej. Dzięki połączeniu naszej wiedzy medycznej i technicznej, UPMC i Alcatel-Lucent mogą zrealizować wizję zapewniającą pacjentom nieprzerwaną opiekę dostępną za pomocą jednego kliknięcia” - powiedziała Rebecca Kaul, prezes Centrum Rozwoju Technologii UPMC, która będzie uczestniczyć w zarządzaniu realizacją zadania i nadzorowaniu zespołów badawczo-rozwojowych w Pittsburgu i New Jersey.

  • Nowa platforma jest tworzona wspólnie z Bell Labs, jednostką badawczą Alcatela-Lucenta, z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, takich jak interaktywna komunikacja internetowa.
  • UPMC, krajowy lider w zakresie wykorzystywania informatyki w medycynie, skonsoliduje szeroką ofertę rozwiązań telemedycznych na nowej platformie, aby obniżyć koszty i poprawić dostęp do opieki medycznej wysokiej jakości. UPMC zwiększa wykorzystanie telemedycyny od 1997 r. Obecnie działa już 16 linii usługowych obejmujących takie dziedziny jak leczenie udarów, kardiologia, patologia, dermatologia i okulistyka.
  • Sieć telemedyczna UPMC obejmuje 19 obiektów, zarówno wewnętrznych, jak zewnętrznych, w tym ISMETT, centrum transplantacyjne UPMC we Włoszech i UPMC Beacon Hospital w Irlandii. UPMC zapewnia także obsługę administracyjną, pomoc biznesową i usługi informatyczne dla szpitali, lekarzy i innych specjalistów zainteresowanych telemedycyną.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej