środa 08 czerwiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm

W USA taniej do 60%

PayPal - międzynarodowy system płatności umożliwiający robienie zakupów online na całym świecie sprawdził i porównał ceny towarów w Europie Zachodniej, Środkowej oraz USA. Różnice w cenach za identyczne przedmioty sięgają kilkudziesięciu procent. Ceny w Europie są mniej konkurencyjne a na spadający kurs dolara to trwały trend.                                                                         

 


Przykładowo nowy iPhone 4 generacji kosztuje w Stanach niecałe 1 500 PLN, w Polsce za ten sam model zapłacimy prawie 1 000 PLN więcej. Porównanie oprócz Polski objęło również wybrane kraje w Europie.


„Staraliśmy się by raport był jak najbardziej obiektywny dlatego zestawienie obejmuje ceny z ponad 50 sklepów internetowych ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Czech, Niemiec, Rumunii, Węgier, Grecji, Portugalii i Wielkiej Brytanii” – mówi Mikołaj Zakrzewski z PayPal.

Gdzie warto kupować?

W badaniu wygrały Stany Zjednoczone, którym pomaga zniżkujący dolar oraz duża konkurencja wśród sklepów online. Porównywane przedmioty były od kilkunastu do kilkudziesięciu procent tańsze niż w Polsce. Ceny na wiele produktów przy tak niskim kursie dolara są bezkonkurencyjne. Nawet po wliczeniu transportu i kosztów cła zakupy są nadal opłacalne. Na przykład za iPad Apple kosztuje w Polsce około 2 000 złotych, w Stanach Zjednoczonych niemal dwa razy mniej. Poza elektroniką za granicą warto również kupować kosmetyki, np. Lancome Mascara Hypnose jest tańsza nawet o 50 złotych.  

Najmniejsze różnice cen wystąpiły w kategorii ubrania. Prawdopodobnie wpływ na to mają długie tradycje polskich sprzedawców w sprzedaży ubrań online, przykładowo jednym z największych sprzedawców jeansów w Europie jest polska firma Jeansonline.com. Za jeansy Levis 501 zapłacimy około 120 złotych, czyli prawie tyle samo, co w USA. Porównanie cen towarów w sklepach online w Polsce do USA, uwzględniono koszty transportu.

Łatwiej i bezpieczniej bez karty kredytowej

Jedną z podstawowych obaw przed zakupami zagranicznymi jest brak zaufania do zagranicznych sprzedawców. Dlatego PayPal oferuje szereg zabezpieczeń, między innymi ochronę przed nieautoryzowanymi transakcjami wysyłanymi z konta użytkownika i dostęp do centrum rozstrzygania sporów, gdzie specjaliści pośredniczą i pomagają w rozwiązywaniu problemów dotyczących transakcji. Niedawno wprowadzono system ochrony kupujących, dzięki któremu każdy, kto dokona zakupu za pośrednictwem systemu PayPal, może w razie kłopotów liczyć na zwrot 100% kosztów transakcji, niezależnie od wartości zakupu.

„Pokonaliśmy większość barier hamujących rozwój zakupów online— Jest wygodnie, bo nasz system pozwala na zakup za pomocą kilku kliknięć, bezpiecznie, bo nie musimy podawać danych karty ani logować się do banku w celu dokonania transakcji, a teraz także eliminujemy ryzyko oszustwa. Jeśli coś pójdzie nie tak i nie otrzymamy przesyłki, nic nie tracimy, gdyż jesteśmy objęci pełną ochroną kupujących” — mówi Przemek Pluta, dyrektor PayPal Polska.

System ochronny PayPal

System płatności PayPal umożliwia zarówno osobom prywatnym jak i firmom bezpieczne i wygodne wysyłanie i otrzymywanie płatności w trybie online. System jest dostępny w 190 krajach i 25 walutach (w tym m.in. złotych polskich, euro, dolarach USA, funtach brytyjskich, dolarach kanadyjskich, dolarach australijskich i japońskich jenach),co czyni go dogodnym narzędziem przy kupnie i sprzedaży przedmiotów w transakcjach międzynarodowych.

Jak otworzyć konto

Aby otworzyć konto w PayPal wystarczy posiadać adres e-mail. Konto można zasilać z karty kredytowej lub debetowej Visa/Mastercard  lub błyskawicznie zasilić konto przelewem z konta bankowego. Operacja założenia konta trwa kilka minut. Płacący przez system PayPal nie musi wielokrotnie wpisywać danych konta sprzedawcy, adresu wysyłki, czy  też danych transakcji – wystarczą 3 kliknięcia by zakończyć procedurę płatności.