Strona główna / Na czasie / Kaspersky ocenia iCloud Appple
piątek 10 czerwiec 2011 | Informacja prasowa/E2H
Kaspersky ocenia iCloud Appple
Walka o dusze użytkowników cloud computing czyli coraz popularniejszej chmury rozegra sie pomiędzy Apple, Googlem i Microsoftem. Dzisiaj widać, że najważniejszy jest tu oczywiście iOS5 � nowy system operacyjny Apple, który będzie w pełni wykorzystywał technologie związane z chmurą. Projektując i planując wdrożenie systemu operacyjnego, który jest całkowicie zintegrowany z chmurą, Apple udowadnia, że idzie dokładnie w tym samym kierunku co Google i Microsoft.

Potwierdza to również oświadczenie Steve'a Jobsa, w którym zdradza, że Apple od dawna był zainteresowany stworzeniem systemu operacyjnego, który nie opiera się na lokalnym przechowywaniu systemu plików.

Jednak Apple wybrał nieco inną drogę niż Google: o ile Google w przypadku ChromeOS próbuje narzucić użytkownikom korzystanie z przechowywania w chmurze, o tyle iCloud jest przedstawiany jako dodatkowa funkcja, której można użyć na dowolnym sprzęcie.  

Co to oznacza z punktu widzenia bezpieczeństwa? Ogólnie, można tu mówić o tej samej klasie ryzyka co w przypadku ChromeOS wszystkie dane użytkownika mogą być dostępne dla każdego, kto zna jego hasło. Moim zdaniem oferowanie w dzisiejszych czasach takiej usługi bez dwustopniowego uwierzytelnienia to lekkomyślność i narażanie użytkowników na kradzież danych przy użyciu podstawowych technik cyberprzestępczych.   

  • Nawet jeśli bezpieczeństwo zostanie poprawione przy pomocy metod wielostopniowego uwierzytelniania, nadal pozostaje problem polegający na tym, że wszystkie dane są dostępne w chmurze, w jednym miejscu. Jak niedawno przekonała się firma Sony, chmura nie zawsze jest nieprzenikniona wręcz przeciwnie, z samej swej natury stanowi interesujący cel dla cyberprzestępców i bez wątpienia takim pozostanie.    
  • W hipotetycznym przypadku, gdy zarówno chmura, jak i urządzenia klienckie są w 99,99% bezpieczne, jedna warstwa nadal pozostaje podatna na ataki  sieć służąca do komunikacji, wysyłania, otrzymywania i uwierzytelniania klientów. Patrząc z tej perspektywy, możemy spodziewać się wzrostu liczby ataków na warstwę sieciową  informacje użytkowników mogą zostać przechwycone, sfałszowane, odrzucone lub zniekształcone. Dlatego po stronie warstwy sieciowej mogą pojawić się nowe i bardziej zaawansowane ataki.

Źródło: Kaspersky Lab

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej