Strona główna / Na czasie / Premiera najnowszego ThinkPada
środa 15 czerwiec 2011 | Michał Tomaszkiewicz
Premiera najnowszego ThinkPada
Najnowszy ThinkPad X1 Lenovo to odporny na zarysowania i zalania komputer, który jednocześnie zapewnia wysoką wydajność i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Komputer zamknięty jest w charakterystycznej, nieco kanciastej czarnej obudowie. Materiały wykończeniowe - jak zawsze w przypadku komputerów z biznesowej serii ThinkPad - są wysokiej jakości, dzięki czemu notebook można bez obawy zabierać w podróż. Lenovo ThikPad X1 wyłamuje się nieco z tradycyjnego dla serii wyglądu.

Po pierwsze, mierząc mniej niż 17 mm grubości, jest on zdecydowanie najcieńszym notebookiem w rodzinie.

Za szkłem

Po drugie zaś, ekran schowany jest za błyszczącą szybą. Do tej pory użytkownicy ThinkPadów mogli liczyć na pracę z matowym ekranem, wiele lepiej radzącym sobie z wyświetlanie obrazu w silnie nasłonecznionych miejscach, takich jak lotniska, dworce czy inne lokalizacje publiczne.

Odblaskowy ekran został zamontowany, aby zwiększyć wytrzymałość wyświetlacza na zadrapania i zarysowania: matryca schowana jest za szkłem Gorilla Glass, słynącym z wytrzymałości i stosowanym do tej pory głównie w smartfonach z najwyższej półki. Szkła Gorilla niemal nie sposób zarysować.

Ekran chroniony jest dodatkowo przez usztywnioną, magnezową obudowę, dzięki czemu silny nacisk na matrycę nie doprowadzi do jej uszkodzenia. Producent zapewnia, że nawet zatrzaśnięcie w komputerze między ekranem a klawiaturą długopisu nie zrobi wrażenia na ThinkPadzie X1.

Zgodnie z tradycją, zawiasy łączące ekran z dolną częścią obudowy wykonane są z metalu - maksymalny kąt rozwarcia wynosi 180 stopni.

Wyświetlacz ma przekątną wynoszącą 13,3 cala i pracuje z rozdzielczością 1366x768 punktów - a więc popularną HD Ready. Obraz generowany jest przez układ graficzny Intela zintegrowany w jednej obudowie z najnowszymi procesorami drugiej generacji Core i7 oraz Core i5.

Klawiatura: nowości

Lenovo zdecydowało się na wykorzystanie w modelu ThinkPad X1 klawiatury wyspowej, stającej się powoli praktycznie standardem w komputerach przenośnych. Producent dodał jednak możliwość podświetlania klawiszy - przygotowano dwa tryby różniące się intensywnością - oraz zastosował autorski system zabezpieczający przed uszkodzeniem komputera przez zalanie. Klawiatura w Lenovo ThinkPad X1 może wchłonąć nawet 100 ml płynu bez uszczerbku na sprawności działania komputera. Producent zastrzega, że płyny lepkie - takie jak na przykład mocno słodzona herbata czy sok owocowy - mogą jednak wyrządzić szkody. W razie zalania zalecane jest wyłączenie komputera i odczekanie dwóch - trzech godzin na spłynięcie płynu.


Tech: SSD plus HDD w jednym

Lenovo ThinkPad X1 dzięki systemowi RapidBoot uruchamia się w zaledwie 9,5 sekundy - tylko tyle trzeba odczekać od naciśnięcia włącznika do pełnego załadowania się systemu Windows 7. Sekret tkwi w zastosowaniu dwóch dysków: tradycyjnego twardego dysku o pojemności 320 GB, na którym przechowywane są pliki użytkownika, oraz nośnika SSD o pojemności 80 GB, na którym zainstalowany jest tylko i wyłącznie system operacyjny i oprogramowanie. Pamięć SSD jest nawet kilka razy szybsza od dysków HDD, co przekłada się na błyskawiczne uruchamianie komputera.

  • Komputer Lenovo ThinkPad X1 wyposażony jest w trzy porty USB, w tym jeden pracujący w standardzie USB 3.0 i jeden potrafiący obsłużyć także zewnętrzne dyski ze złączem e-Sata. Obraz może być transmitowany na zewnętrzny ekran za pośrednictwem portu HDMI, DisplayPort lub - bezprzewodowo - z wykorzystaniem technologii Intel Wireless Display 2.0.
  • Na obudowie Lenovo ThinkPad X1 znajdziemy kilka dodatkowych i przydatnych przycisków, służących na przykład do kontrolowania natężenia dźwięku odgrywanego przez dwa wbudowane głośniki, kontrolowanie stanu mikrofonu czy włączania i wyłączania komunikacji bezprzewodowej.

Łączność

Notebook Lenovo może łączyć się z sieciami WiFi w najszybszym obecnie standardzie "n", ma także wbudowany moduł Bluetooth oraz modem 3G, który po aktualizacji oprogramowania będzie mógł pracować także w sieciach 4G, czyli LTE - na przykład w Polsacie Cyfrowym, którym ma zadebiutować z ofertą jeszcze w lipcu.
Zasilanie
Bateria została wbudowana w Lenovo ThinkPad X1 na stałe. Komputer może pracować bez zasilania bateryjnego przez cztery do pięciu godzin, czas ten można w praktyce podwoić dzięki specjalnej, zewnętrznej baterii w kształcie płaskiej podstawki pod komputer. Producent chwali się, że dzięki systemowi RapidCharge baterię można naładować do 80% pojemności w ciągu 30 minut; dodatkowo ogniwa można ładować 1000 razy, kilkukrotnie więcej, niż w przypadku baterii stosowanych w większości dostępnych komputerów przenośnych.

Lenovo wierzy mocno w konstrukcję komputera - oprócz wymienionych wzmocnień zastosowano także na przykład specjalną obudowę na dysk twardy, chroniącą go przed uszkodzeniem w przypadku upadku notebooka - i oferuje na ThinkPada X1 3 lata gwarancji, obejmującej zarówno użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Komputer waży 1,7 kilograma (braz wbudowanego napędu optycznego)

  • Komputer Lenovo ThinkPad X1 znajdzie się w sprzedaży w Polsce w drugiej połowie lipca. Przewidywana cena detaliczna wynosić będzie mniej więcej 5000 złotych. Dodatkowa bateria to koszt około 500 złotych.

Żródło: NetPozytywny.pl

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej