Strona główna / Na czasie / Internet mobilny w strategii Intela
wtorek 25 wrzesień 2007 | Cezary Tchorek-Helm
Internet mobilny w strategii Intela
Internet oraz zagadnienia mobilności były głównymi tematami zakończonej właśnie w San Francisco, jesiennej konferencji  Intel Developer Forum. Pod hasłem „Uwalnianie pełnego potencjału Internetu”, Anand Chandrasekher  z Ultra Mobility Group  poruszył problem rosnącej potrzeby mobilnego dostępu do Internetu oraz plany technologiczne Intela w tym zakresie.

Intel Menlow – nowa platforma w 2008

Platforma Intel Menlow składa się z zaprojektowanego od podstaw procesora Silverthorne opartego na nowej, 45-nanometrowej architekturze Hi-k o niskim poborze mocy, oraz z nowego, jednoukładowego chipsetu Poulsbo.

A. Chandrasekher podkreślił, że platforma Menlow zaoferuje doskonałą wydajność przy niskim poborze mocy i zmieści się na płycie głównej o wymiarach 74 x 143 mm, a zatem zapewni pełnię wrażeń internetowych w urządzeniach, które można nosić w kieszeni. Chandrasekher wskazał ponadto, że procesor Silverthorne zużywa 10 razy mniej prądu w porównaniu ze współczesnymi procesorami o obniżonym poborze mocy (według wstępnych oszacowań) oraz omówił standardowe opcje komunikacyjne, takie jak Wi-Fi, 3G oraz WiMAX dla urządzeń MID oraz UMPC, które zapewniają stałą łączność sieciową.

Mapa drogowa dla notebooków

Przyszłość notebooków zreferował David (Dadi)  Perlmutter, który  zaprezentował technologię procesorową następnej generacji o nazwie Montevina, którą Intel zamierza wprowadzić na rynek w połowie 2008 roku.  Montevina obejmuje nowy, 45-nanometrowy procesor high-k Penryn oraz chipset nowej generacji z obsługą pamięci DDR3. Będzie to pierwsza technologia procesorowa Intela dla notebooków, która zaoferuje opcję zintegrowanej łączności Wi-Fi i WiMAX. Montevina zapewni ponadto zintegrowaną obsługę HD-DVD/Blu-ray dla klientów indywidualnych oraz ulepszone zarządzanie danymi i mechanizmy bezpieczeństwa dla firm. Dzięki komponentom mniejszym o około 40 procent Montevina będzie idealna dla wielu rodzajów notebooków, od modeli miniaturowych do pełnowymiarowych.

Modernizacja Santa Rosa 

W styczniu 2008 roku Intel wprowadzi  aktualizację technologii procesorowej Intel® Centrino®, która obejmuje wspomniany 45-nanometrowy procesor mobilny Penryn o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) oraz zwiększone możliwości graficzne. Dzięki procesorowi Penryn notebooki oparte na Santa Rosa zaoferują większą wydajność i dłuższy czas pracy na bateriach. Ulepszenia grafiki w Santa Rosa skupiają się na zastosowaniu zaawansowanych technologii graficznych w celu zapewnienia bogatszych wrażeń wizualnych, zwłaszcza w aplikacjach DirectX 10.  Notebooki Santa Rosa zawierają też chipset Mobile Intel® 965 Express, bezprzewodowe łącze sieciowe Intel Next-Gen Wireless-N, gigabitowe łącze sieciowe Intel® 82566MM oraz 82566MC i (opcjonalnie) pamięć Intel® Turbo.

WiMAX dla notebooków w 2008 roku

D. Perlmutter podkreślił zaangażowanie Intela w technologię  WiMAX oraz wskazał na liczne grono firm pracujących nad tym standardem bezprzewodowym, między innymi nad testami zgodności operacyjnej. Perlmutter pokazał też kilka implementacji mobilnych, które ilustrują zalety mobilnej łączności dzięki intelowskiemu rozwiązaniu Echo Peak — pierwszemu zintegrowanemu modułowi Wi-Fi / WiMAX, który będzie oferowany w notebookach opartych już na nowej generacji technologii procesorowej Centrino Montevina w 2008 roku.  W Echo Peak zastosowano zaawansowaną antenę MIMO, która zwiększa przepustowość transmisji danych, oferując użytkownikom lepszą łączność bezprzewodową w domu, w pracy i w podróży. Integracja Wi-Fi i WiMAX nie tylko zwalnia cenne miejsce do innych zastosowań, ale również obniża koszty rozwiązania, dzięki czemu zostanie ono zastosowane w większej liczbie urządzeń.

Kilku producentów OEM, w tym Acer, Asus, Lenovo, Panasonic i Toshiba, wyraziło już chęć osadzenia WiMAX w swoich notebookach opartych na nowej generacji technologii Centrino, które pojawią się na rynku w 2008 roku.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej