Strona główna / Na czasie / Kibole w cyberprzestrzeni
poniedziałek 27 czerwiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Kibole w cyberprzestrzeni
Brazylijczyk Neymar nazywany nowym Pelem jest wykorzystywany przez twórców najnowszego trojana Banbra.GYI. Kibole z cyberprzestrzeni wykorzystują jeden z linków do filmu z gwiazdą brazylijskiej piłki nożnej, aby infekować komputery. Został stworzony do kradzieży danych użytkowników odwiedzających strony internetowe instytucji finansowych, takich jak Banco Santander i American Express. Nasz cytat z YouTube jest bezpieczny:-)

Banbra.GYI to nowy wariant trojana z rodziny Banbra, aktywnej od 2003 wykryty przez PandaLabs. Trojan jako wabik wykorzystuje link do filmu z cudownym dzieckiem brazylijskiej piłki nożnej Neymarem. Wideo ma zawierać erotyczne zdjęcia piłkarza i jego byłej dziewczyny. W rzeczywistości film nie istnieje, a użytkownicy, którzy klikną w link, pobierają nowy wariant trojana ze znanej rodziny Banbra, aktywnej od 2003 roku.

  • Po aktywacji trojan infekuje komputer i rozpoczyna procedurę niszczycielską (ang. payload). Zadaniem trojana jest wykradanie instytucjom finansowym, takim jak Banco Santander czy American Express, haseł do internetowych serwisów bankowych. W czasie odwiedzin witryny, której bezpieczeństwo zostało naruszone, Banbra.GYI przenosi użytkownika na fałszywą stronę, gdzie jest on proszony o podanie danych do logowania w celu ich kradzieży.

„Wiadomości o przykuwających wzrok tytułach, takie jak ta, powinny zawsze budzić nasze podejrzenia, ponieważ zwykle zawierają złośliwe linki. Najczęściej trojany te rozprzestrzeniają się poprzez e-mail i media społecznościowe, wykorzystując linki, które rzekomo odsyłają użytkowników do filmu w serwisie YouTube, a w rzeczywistości pobierają na komputer trojana. Najlepszym sposobem ochrony przed tymi zagrożeniami jest nieklikanie w linki z nieznanych źródeł lub niespodziewane wiadomości o niezwykle intrygujących tytułach” - powiedział Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Żródło: PandaLabs

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej