środa 06 lipiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm/Microsoft

Office 365: chmura Microsoftu już dostępna

Od dziś, nawet najmniejsze firmy mogą korzystać z rozwiązań zarezerwowanych dotychczas jedynie dla dużych korporacji, duże natomiast będą mogły nadal korzystać ze znanych aplikacji, przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności i ograniczeniu kosztów.

Finalna wersja pakietu Office 365 od dziś jest już dostępna na 40 rynkach, a ponad 20 globalnych partnerów Microsoft ogłosiło plany jej wdrożenia u swoich klientów.    Już wersja beta pakietu Office 365 spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem przez klientów na całym świecie.

Od momentu ogłoszenia jej dostępności, ponad 200 000 firm z całego świata, w tym ponad 6 000 z Polski, zgłosiło chęć testowania pakietu Office 365.  Aż 70 procent to przedsiębiorstwa z sektora małego i średniego biznesu.

Znajdujemy się w momencie transformacji ery informacyjnej w erę współpracy, gdzie zdolność do podjęcia działań związanych z dostępnością informacji jest sednem powodzenia w biznesie. Dostępność Office 365 dodatkowo przyspieszy tę zmianę, dostarczając małym i średnim firmom narzędzi do współpracy, zarezerwowanych dotychczas dla dużych korporacji” – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft.

Office 365 u partnerów

Microsoft buduje ogromny system partnerów dostarczających Office 365 na całym świecie, który oparty jest o nowe sposoby współpracy z dostawcami usług telekomunikacyjnych i hostingowych. Znajdują się wśród nich m.in. integratorzy systemów, producenci oprogramowania i resellerzy.

  • Wielu partnerów już teraz zapowiedziało chęć obsługi milionów małych i średnich przedsiębiorstw oraz integrację systemu Office 365 z istniejącymi usługami - od hostingu i dostępu do internetu, po rozwiązania finansowe i usługi telefonii komórkowej.
  • Nowe rozwiązania dla klientów biznesowych zintegrowane z pakietem Office 365 pojawią się niebawem w ofercie wielu firm i dostawców. Na polskim rynku gotowość wprowadzenia do swojej oferty tego typu usług zapowiedziały już m.in takie fimy, jak ATM, Alior Bank, Komako, NASK, Polkomtel, Sferis i UPC. Natomiast w Europie i na świecieIntercall, Mamut, CEOD, PGi, Telefonica, UPC, czy Vodafone Group.
  • Partnerzy ci będą w stanie dostarczać zintegrowane pakiety dla swoich klientów, tworząc tzw. one-stop-shop dla małych i średnich firm, poszukujących usług biznesowych. Wielu partnerów Microsoft, w tym firmy ABC Data, Alktom i Combidata ogłosiło już gotowość do prowadzenia szkoleń z zakresu obsługi Office 365.
  • W Polsce działa również grupa partnerów Microsoft, którzy stanowią centra kompetencji Office 365. Ich lista znajduje się pod adresem http://www.microsoft.pl/cloud/.  

„Jestem przekonany, że zestaw narzędzi i aplikacji, jaki proponuje Microsoft Office 365 w  połączeniu
z szybkim i stabilnym Internetem UPC, zapewni klientom w pełni profesjonalne wsparcie biznesu. To rozwiązanie stanowi uproszczenie procesów zarządzania infrastrukturą informatyczną w firmie i jednoczesną oszczędność kosztów oraz, co ważne, oszczędności w jednorazowych zakupach licencji dla każdego stanowiska pracy.  Rozwiązania w chmurze i usługi, takie jak Microsoft Office 365, to nowe możliwości informatyczne dla przedsiębiorców, które definiują innowacyjny sposób myślenia o usługach telekomunikacyjnych w segmencie biznesowym.
” – powiedział Jarosław Pijanowski, członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu, UPC Polska.

MSP w chmurze

W skład pakietu Office 365 wchodzą takie aplikacje, jak Microsoft Exchange Online, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Lync Online, Office Proffesional Plus oraz Aplikacje Office Web Apps.

  • Pakiet przeznaczony jest dla firm o wielkości od dwóch do dwustu tysięcy pracowników, a przeprowadzka do chmury nie wymaga zmian w sposobie funkcjonowania biznesu, ponieważ aplikacje chmurowe są podobne do tych stacjonarnych - przede wszystkim w warstwie interfejsu użytkownika.
  • Dodatkowo, pracownicy docenią to, że biuro tradycyjne mają teraz w swoim telefonie komórkowym, czy komputerze przenośnym i mogą korzystać nie tylko z rozwiązań stacjonarnych, ale także narzędzi mobilnych czy laptopów – nawet, gdy zatrzymali się na moment na stacji benzynowej.  Rozwiązanie ucieszy w nie mniejszym stopniu także zarządy firm, które docenią jego niezawodność, bezpieczeństwo oraz kontrolę procesów IT, nawet przy braku dedykowanego personelu.
  • Małe i średnie firmy korzystające z Office 365 już teraz raportują imponujące wyniki, w tym obniżenie kosztów IT nawet o 50 %. Wiele firm, które korzystało do tej pory z pakietu BPOS, testowało Office 365 w wersji beta i wyraziło chęć migracji do pełnej wersji pakietu zaraz po jego premierze. 

Z wcześniejszej wersji Office365, czyli pakietu BPOS korzystają obecnie dziesiątki tysięcy użytkowników w Polsce i miliony na całym świecie. Tak jak poprzednio, Microsoft gwarantuje 99,9 procenta dostępności usługi. Dodatkowo, każdy klient ma zapisaną gwarancją finansową, która pozwala mieć pewność, że jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku chmury obliczeniowej. Firmy korzystające  obecnie z pakietu BPOS, będą mogły nieodpłatnie zmigrować do rozwiązań Office 365.

Cechy i korzyści wynikające z Office 365

Office 365 pozwala personelowi IT wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę do szybkiego wprowadzania nowej technologii ze środowiska chmury. Architektura chmury obliczeniowej składająca się z centrów zapasowych w różnych lokalizacjach geograficznych zapewnia skalowalność i odpowiedni poziom technologiczny dla użytkowników, dostosowywany zgodnie z okresowymi lub cyklicznymi wymaganiami. Wszyscy pracownicy (kluczowi dla organizacji lub zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin) mogą w łatwy sposób uzyskać z praktycznie dowolnej lokalizacji dostęp do tych samych informacji i narzędzi, co zapewnia produktywność i bezpieczeństwo w przypadku korzystania z komputerów, telefonów i przeglądarek. Ścisła integracja procesów lokalnych i opartych na chmurze umożliwia maksymalne wykorzystanie bieżących inwestycji technologicznych, wdrażanie zgodnie z dowolnym harmonogramem i korzystanie z zalet chmury w sposób najbardziej korzystny dla firmy.

„Pakiet BPOS nadał mojej kancelarii wymiar nowoczesności i doskonałej organizacji pracy, więc z podjęciem decyzji o migracji na Office 365 nie wahałam się ani chwili. Pracownicy kancelarii przyjęli z dużym entuzjazmem to, że mają dostęp do wszystkich aplikacji biurowych, możliwych do zainstalowania na kilku urządzeniach. Wcześniej nie każdy miał najnowsze wersje Office, czy to w domu, czy na laptopie. Obecnie, w podróży służbowej, można poprawiać prezentacje, uzupełniać opisy i raporty, po czym... natychmiast udostępnić je reszcie zespołu”– mówi Magdalena Myrcha, radca prawny prowadzący Kancelarię Prawną Causa.

Dostępność pakietu w Polsce

Firmy mogą wypróbować możliwości pakietu Office 365 bezpłatnie przez 30 dni, logując się na stronie internetowej: www.office365.pl. Pod podanym adresem można znaleźć również szczegółowe informacje na temat cen i planów taryfowych.