Strona główna / Na czasie / Przełomowa technologia komunikacji bezprzewodowej
środa 29 czerwiec 2011 | Robert Kamiński
Przełomowa technologia komunikacji bezprzewodowej
Panasonic opracował technologię komunikacji bezprzewodowej z częstotliwością 60 GHz – 20 razy szybszą niż używane dziś bezprzewodowe sieci LAN. Nowa metoda przekazu danych cechuje się niezwykle niskim zużyciem energii oraz najniższym na świecie poziomem szumów .

Nowa, wielogigabitowa technologia przekazu danych powstała z myślą o urządzeniach mobilnych takich jak smartfony. Dotychczas do szybkiej komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi używane były tylko pasma 2,4 GHz i 5 GHz, natomiast ultraszybka komunikacja bezprzewodowa 60 GHz jest wykorzystywana tylko w urządzeniach stacjonarnych, takich jak telewizory. Stosowanie jej w urządzeniach mobilnych utrudniało większe zużycie energii związane z szerszym pasmem częstotliwości. Nowe rozwiązanie, zgodne ze specyfikacjami WiGig  i/lub IEEE802.11ad  (wersja robocza), dzięki optymalizacji rdzenia transceivera i obwodów peryferyjnych, cechuje się poborem mocy mniejszy niż 1 W. Jest to więc wielogigabitowa komunikacja bezprzewodowa przyszłości o małym zużyciu energii.

Dzięki dużej szybkości, 20 razy większej niż obecne bezprzewodowe sieci LAN, technologia ta umożliwia przesłanie 30-minutowego, skompresowanego filmu HD w czasie 10 sekund. Jest to duży postęp na drodze do bezproblemowego, szybkiego przesyłania i transmisji strumieniowej treści wideo HD do urządzeń mobilnych.

Nowa technologia charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Generator sygnałów wzorcowych o najniższym na świecie poziomie szumów (-95 dBc/Hz przy przesunięciu częstotliwości 1 MHz) umożliwia transmisję bezprzewodową z wysoką czułością. Transceiver jest wbudowany w układ CMOS, co umożliwia miniaturyzację urządzeń mobilnych.
  • W celu zapewnienia niezawodności w szybkiej komunikacji bezprzewodowej konieczna jest korekcja błędów FEC. Dzięki optymalizacji obwodów dekodujących blok dekodera jest o 30% mniejszy niż w konwencjonalnej architekturze firmy Panasonic. Efektem tego zmniejszenia jest niższy pobór mocy.
  • Zestaw układów jest zgodny ze specyfikacją WiGig, która stanie się standardem branżowym wielogigabitowych systemów komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Technologia ta zapewni zgodność operacyjną różnych urządzeń.

W skład tej technologii wchodzą następujące nowe rozwiązania firmy Panasonic:

  • Unikatowa technologia wielopasmowego oscylatora sterowanego napięciem, który osiąga znakomity współczynnik szumów fazowych, a jednocześnie pokrywa pasmo częstotliwości ponad 9 GHz wymagane w specyfikacji WiGig.
  • Technologia obwodów dekodujących FEC, która umożliwia używanie wspólnych modułów funkcjonalnych do obsługi różnych kodów korekcyjnych wymienionych w WiGig, a jednocześnie zmniejsza pobór mocy dzięki uproszczeniu obwodów i zmniejszeniu częstotliwości operacyjnej.

W zakresie tej technologii firma Panasonic ma 16 patentów krajowych i 16 zagranicznych (łącznie z rozwiązaniami zgłoszonymi do opatentowania). Rozwój tej technologii był częściowo finansowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego Japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji dotyczącego rozszerzenia zasobów widma radiowego (ang. The research and development project for expansion of radio spectrum resources).

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej