Strona główna / Na czasie / Piraci złapani przez Policję
piątek 08 lipiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm
Piraci złapani przez Policję
Początek lata jest nieszczęśliwy dla polskich cyberprzestępców. Ostatnio  funkcjonariusze Policji przeprowadzili kilka skutecznych akcji wymierzonych w piratów komputerowych. Olescy policjanci, współpracując z funkcjonariuszami z Opola, namierzyli przestępców, którzy włamywali się do sieci internetowych oraz nielegalnie powielali programy komputerowe. Wartość zatrzymanego przez Policję nielegalnego oprogramowania szacuje się 45 tys. złotych.

Podobne zdarzenie miało miejsce w jednej z firm na terenie Tychów, gdzie wartość zatrzymanego nielegalnego oprogramowania to 150 tysięcy zł.

Celne przeszukania

  • Po przeszukaniu 2 mieszkań w powiecie Olesno okazało się, że w pierwszym z nich policjanci znajdują się 4 płyty CD-R i DVD-R, komputer stacjonarny i 2 dyski twarde, na których ujawniono nielegalnie powielone utwory prawnie chronione. Według wstępnych szacunków wartość nielegalnych utworów wynosi około 17,5 tys. zł. Ponadto, funkcjonariusze ujawnili sprzęt oraz specjalistyczne oprogramowania hakerskie służącego do włamań do sieci internetowych typu WiFi. Na komputerach znajdowało się oprogramowanie, przez które 23-latek prawdopodobnie rozpowszechniał nielegalne filmy oraz programy komputerowe. Mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku, kiedy łamiąc zabezpieczenia i podmieniając adres karty sieciowej właśnie włamał się do sieci internetowej WiFi.
  • W drugim mieszkaniu w powiecie oleskim policjanci zabezpieczyli 49 płyt CD-R i DVD-R, 2 komputery stacjonarne i dysk twardy. Wartość nielegalnie powielonych utworów prawnie chronionych oszacowano na około 27,5 tys. zł. 26-latek rozpowszechniał także nielegalne filmy, które nie miały jeszcze premiery na terenie Polski. Korzystał również z oprogramowań hakerskich służących do włamań do sieci internetowych typu WiFi oraz pozwalających bezprawnie przechwytywać hasła z sieci, których używał podszywając się pod ich użytkowników. Na strychu domu policjanci znaleźli serwer, który prawdopodobnie służył do nielegalnych włamań do sieci internetowych. Z ustaleń policjantów wynika, że sprawcy blokowali również strony internetowe innych użytkowników sieci, w tym także bankowe. Za przestępstwa, których się dopuścili grozi im kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wydział PG KMP Tychy skuteczny

W wyniku podjętych działań operacyjnych Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tychach ujawnili nielegalne oprogramowaniew jednej z firm działającej na terenie  miasta.

30 – letni właściciel firmy nie okazał funkcjonariuszom żadnej licencji na zainstalowane w swoim komputerze programy. Wartość zabezpieczonego nielegalnego oprogramowania oszacowano na 150 tys. złotych.

Uzyskanie programu komputerowego bez zgody uprawnionego w celu uzyskania korzyści majątkowej stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Źródło: KWP Opole oraz KMP Tychy

 

Podobne artykuły
  • Świat hakerów

    Hakerzy to zorganizowane grupy. Organizacje takie działające od hoc lub powstające, jak...
  • Małe firmy nie są bezpieczne

    Większość właścicieli firm uważa, że ich firmy są bezpieczne i nie grozi im żadne niebe...
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej