Strona główna / Na czasie / Muse -  nowe narzędzie do tworzenia stron internetowych
piątek 19 sierpień 2011 | Robert Kamiński / Adobe
Muse -  nowe narzędzie do tworzenia stron internetowych
Firma Adobe przedstawiła publiczną wersję beta oprogramowania o nazwie kodowej Muse, które umożliwia projektantom graficznym projektowanie i publikowanie profesjonalnych, unikatowych witryn internetowych w formacie HTML bez konieczności pisania kodu lub korzystania z szablonów ograniczających kreatywność.

Oprogramowanie Muse jest oparte na najnowszych standardach stron internetowych, takich jak  HTML5 i CSS3. Łączy precyzję projektowania i wolność tworzenia z nowatorskimi strukturami dodawania elementów nawigacyjnych, widżetów i HTML, co umożliwia umieszczanie na stronach WWW zaawansowanych funkcji interaktywnych.

„Możliwość tworzenia stron internetowych w sposób równie łatwy, jak praca z programem InDesign, jest jednym z życzeń najczęściej przedstawianych przez naszych klientów zajmujących się projektowaniem” – powiedziała Lea Hickman, wiceprezes ds. zarządzania produktami do projektowania i tworzenia stron internetowych w firmie Adobe. „Użytkownicy, którzy przetestowali Muse, są pozytywnie zaskoczeni intuicyjnym i wszechstronnym programem”.

Planowanie, projektowanie i publikowanie unikatowych, interaktywnych stron internetowych:

  • Dzięki łatwym w obsłudze mapom witryn internetowych, stronom wzorcowym oraz wielu elastycznym narzędziom dostępnym w całej witrynie można planować jej układ w sposób szybki i intuicyjny.
  • Projektanci mogą łączyć obrazy, elementy graficzne i teksty, mając zapewnioną pełną kontrolę, elastyczność i wydajność porównywalną z funkcjami programu Adobe InDesign. Muse oferuje widżety, które można dostosowywać do własnych potrzeb oraz przemieszczać metodą „przeciągnij i upuść” podobnie jak w przypadku menu nawigacyjnego. Użytkownicy mogą dodawać  i dostosowywać interaktywne elementy, takie jak pokazy slajdów, etykietki przycisków (tooltips) i elementy umożliwiające przeładowanie grafiki w innym miejscu strony (remoterollover). W przeciwieństwie do zwykłego przeładowania, gdzie jeden obrazek zastępowany jest przez inny, technika remoterollover powoduje, że jeden obrazek wywołuje określone zachowanie drugiego. Przykładowo, najechanie kursorem na jeden element strony powoduje podświetlenie lub pojawienie się określonej grafiki w innym miejscu. Kiedy kursor zjedzie z przycisku (funkcja mouse out), grafika lub efekt zniknie.
  • Na stronach internetowych można umieszczać wstawki kodu HTML z takich źródeł, jak Google Maps, YouTube i Facebook.
  • Muse umożliwia tworzenie próbnych stron internetowych hostowanych przez Adobe w celach testowych i przeglądowych. Stronę taką można wysłać do klienta, przekształcić w płatną witrynę hostowaną przez Adobe lub wyeksportować przez FTP do innych dostawców usług hostingowych.

Zapraszamy projektantów na stronę http://muse.adobe.com, gdzie mogą znaleźć więcej informacji  o programie Muse, pobrać jego bezpłatną wersję beta (tylko w języku angielskim), obejrzeć galerię witryn utworzonych za pomocą Muse oraz uzyskać dostęp do materiałów szkoleniowych.

„Gdzie był ten program przez całe moje internetowe życie? A mówiąc poważnie, jest to pierwsze narzędzie do projektowania witryn internetowych, dzięki któremu mogę znów poczuć się prawdziwym projektantem i wykorzystać całą moją kreatywność. To naprawdę frajda!” – powiedział David Lloyd, właściciel firmy David Lloyd Imageworks zajmującej się projektowaniem i fotografią dla kreatywnych rozwiązań biznesowych. Odwiedź witrynę David Lloyda stworzoną w programie Muse: www.greenartisans.com.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej