Strona główna / Na czasie / Lenovo imponuje wynikami
czwartek 03 listopad 2011 | Robert Kamiński
Lenovo imponuje wynikami
Grupa Lenovo opublikowała we wtorek 2 listopada wyniki za drugi kwartał roku finansowego zakończony 30 września 2011 roku. O dynamicznym rozwoju firmy świadczy objęcie przez nią pozycji drugiego pod względem wielkości dostawcy komputerów PC na świecie; zaledwie kwartał po tym, jak awansowała na trzecie miejsce w tym zestawieniu.

W drugim kwartale światowe dostawy komputerów PC zrealizowane przez Lenovo zwiększyły się o 35,8% rok do roku, co stanowi siedmiokrotność wskaźnika wzrostu odnotowanego przez całą branżę PC w tym samym okresie (5%). Już dziesiąty kwartał z rzędu Lenovo rozwija się szybciej niż cała branża, a już ósmy kwartał z rzędu firma notuje najszybszy wzrost wśród czterech największych dostawców komputerów PC.

 „Wyniki osiągnięte przez Lenovo w tym kwartale były znakomite. Mimo znacznych inwestycji  w przyszły rozwój przychody przed opodatkowaniem wzrosły, a firma z nawiązką zrealizowała wyznaczone cele” — powiedział Liu Chuanzhi, prezes firmy Lenovo.

W skrócie

  • Awans na pozycję drugiego pod względem wielkości dostawcy komputerów PC na świecie z rekordowym udziałem w rynku wynoszącym 13,5 proc.
  • Rekordowa sprzedaż kwartalna: 7,8 mld USD
  • Przychody przed opodatkowaniem: 165 mln USD
  • Zysk przypadający na akcjonariuszy: 144 mln USD
  • Podstawowy zysk na akcję: 1,41 centa USD, czyli 10,99 centa hongkońskiego
  • Rezerwy gotówkowe netto: 4 mld USD (na 30 września 2011 r.)

Przegląd produktowy

  • Notebooki Lenovo ponownie stanowiły najbardziej znaczącą pozycję w światowej sprzedaży firmy, generując  57,5% łącznych przychodów ze sprzedaży w drugim kwartale roku finansowego. Sprzedaż skonsolidowana notebooków Lenovo na całym świecie wzrosła w drugim kwartale o 29,6% rok do roku. W drugim kwartale dostawy notebooków Lenovo zwiększyły się o 35,4% rok do roku, podczas gdy w całej branży wskaźnik ten wyniósł 7,4%. W kwartale tym firma Lenovo wprowadziła notebooki ThinkPad Edge E425 (14-calowy) i E525 (15,6-calowy). Oba modele są przeznaczone dla małych i średnich firm i charakteryzują się węższą, bardziej wyrafinowaną konstrukcją, której dopełnieniem jest zaawansowana, solidna technologia z funkcjami obsługi głosu i wideo. Z myślą o użytkownikach indywidualnych firma Lenovo wprowadziła trzy nowe luksusowe notebooki — ultrabook IdeaPad U300s oraz notebooki U300 i U400, przeznaczone dla osób śledzących najnowsze trendy, którym zależy na produkcie eleganckim, a jednocześnie zaawansowanym technicznie i wydajnym.
  • Skonsolidowana sprzedaż komputerów stacjonarnych Lenovo na świecie wzrosła w drugim kwartale roku finansowego o 37,8 rok do roku, stanowiąc 34,1% łącznych przychodów firmy ze sprzedaży. Dostawy komputerów stacjonarnych w tym samym okresie zwiększyły się o 36,3%, podczas gdy wzrost w całej światowej branży wyniósł 1,7%. Firma wzbogaciła ofertę swoich popularnych komputerów stacjonarnych all-in-one, wprowadzając do niej model ThinkCentre M71, przeznaczony dla firm, szkół i organów administracji publicznej. Nowy komputer ThinkCentre wyposażono w liczne rozwiązania zwiększające wydajność, od szybkiego uruchamiania po interaktywny ekran dotykowy, a także zaawansowane funkcje konferencyjne.
  • Dział Mobile Internet Digital Home (MIDH) firmy Lenovo w Chinach odnotował w drugim kwartale roku finansowego wzrost liczby dostarczonych telefonów o 39% rok do roku, podczas gdy ogólny wzrost w branży wyniósł 31%. Dostawy telefonów wielofunkcyjnych zwiększyły się o 28% rok do roku, podczas gdy wskaźnik ten dla całego rynku wyniósł 4%. Obiecujące są pierwsze wyniki sprzedaży nowego smartfonu Lenovo klasy podstawowej — modelu A60 — które sygnalizują wzrost znacznie szybszy od średniej rynkowej. Swoją pozycję rynkową zaczynają umacniać tablety Lenovo, które zajmują już drugie miejsce na chińskim rynku tabletów. W drugim kwartale do sklepów w USA i innych krajach trafił zapowiadany wcześniej tablet ThinkPad, pierwszy tablet Lenovo „klasy biznesowej” z systemem Android, natomiast pod koniec tego kwartału firma zapowiedziała nowy tablet IdeaPad A1, siedmiocalowe urządzenie przeznaczone dla użytkowników indywidualnych z systemem operacyjnym Android 2.3.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej