Strona główna / Na czasie / Prezenty kupimy najtaniej w USA i w Azji
wtorek 29 listopad 2011 | Karol
Prezenty kupimy najtaniej w USA i w Azji
Najkorzystniejsze zakupy zrobimy w Stanach Zjednoczonych oraz Azji i to mimo doliczenia cła, kosztów transportu i mniej atrakcyjnego kursu złotówki.

PayPal - międzynarodowy system płatności umożliwiający zakupy online na całym świecie - sprawdził, gdzie najtaniej kupić bożonarodzeniowe prezenty. Badanie objęło najpopularniejsze rynki, na których kupują Polacy, czyli USA, Niemcy, Wielką Brytanię oraz kraje Azji. Gdzie świętego Mikołaja stać na najwięcej?

Gadżety – nadal najtaniej w USA oraz Azji

Fani nowych technologii powinni w szczególności sprawdzić oferty sklepów z Azji i ze Stanów Zjednoczonych. Ceny iPada 2. generacji 16 GB w Azji zaczynają się już od 1 730 zł i 1 491 zł w USA, podczas gdy w Polsce ten sam model nabędziemy za około 2 048 zł.

Bardzo atrakcyjnie cenowo prezentuje się także konkurencyjny tablet Samsung Galaxy Tab. W Polsce lub Wielkiej Brytanii ceny urządzenia są nawet o ponad 400 zł wyższe niż za oceanem. Jeszcze wyraźniej różnicę cen widać na przykładzie niedawno wprowadzonego na rynek iPhone 4s 32 GB – w Polsce jego cena jest o ponad 1,3 tys. zł wyższa niż w Stanach Zjednoczonych.

Dotychczasową barierą przed transakcjami o wyższej wartości był brak gwarancji bezpieczeństwa zakupu. Rozwiązaniem problemu są płatności PayPal, które w razie problemów gwarantują zwrot 100% kosztów transakcji, niezależnie od jej wartości.

„Pokonaliśmy większość barier hamujących rozwój zakupów online— jest wygodnie, bo nasz system pozwala na zakup za pomocą kilku kliknięć, bezpiecznie, bo nie musimy podawać danych karty ani logować się do banku w celu dokonania transakcji, a teraz także eliminujemy ryzyko oszustwa. Jeśli coś pójdzie nie tak i nie otrzymamy przesyłki, nic nie tracimy, gdyż jesteśmy objęci pełną ochroną kupujących — mówi Przemek Pluta, dyrektor PayPal Polska.

Nie tylko dla krezusów

W najnowszym zestawieniu cenowym PayPal pojawiła się także sekcja z tzw. towarami no name (bez metki). Stanowią one alternatywę dla bardzo drogich i markowych dóbr, zazwyczaj nie ustępując im pod względem jakości. Badanie przeprowadzone przez PayPal dowiodło, że najkorzystniejsze oferty elektroniki znajdują się w Azji. Przyzwoity tablet dostaniemy tam za około 68 dolarów, a aparat cyfrowy no name będzie nas kosztował 40% ceny amerykańskiego sprzętu z prezentowanego zestawienia cenowego.

Dla rozsądnych i szykownych dam

O ile elektronika pozostaje domeną mężczyzn, to panie z pewnością ucieszy flakonik luksusowych perfum. Ceny takich aromatycznych pozycji jak CK One Shock, Giorgio Armani Aqua di Gio czy Carolina Herrera 212 VIP (wersja 50 ml) w Europie Zachodniej wahają się pomiędzy 105 a 230 zł. W Stanach Zjednoczonych ich ceny zaczynają się już od 81 zł.

 Ważnym argumentem dla wymagających kobiet będzie nie tylko sama cena, ale też bogatszy asortyment sklepu oraz dostępność produktu. Nie łatwo odnaleźć Torebkę Louis Vuitton w ofercie polskich e-slepów, ale problem ten znika, gdy nasze poszukiwania rozszerzymy o zagranicę.

Kolejną alternatywą wobec drogich dóbr z metką są linie produktów wypuszczane przez sklepy z markowymi towarami, ale pod własną nazwą linii (działa tak np. bardzo popularny ostatnio asos.com). Ubierając się w tego typu sklepach online możemy zaoszczędzić wobec przedstawionych w badaniu jeansów około 50% , 68% na koszulce polo i nawet 74 % na zegarku.

Przenty dla milusińskich

Jeżeli zapragniemy kupić swojemu dziecku zestaw klocków Lego Star Wars Imperial V-Wing lub też figurę robota Transformers, musimy być przygotowani na to,  że w Polsce wydamy za te zabawki kilkadziesiąt złotych więcej niż w USA. W przypadku wspomnianego zestawu klocków Lego najwyższą cenę zapłacimy za nie w Niemczech.

Stany Zjednoczone i Azja – wciąż najtaniej

Wnioski z drugiego badania cenowego PayPal potwierdzają, że wciąż najbardziej atrakcyjne cenowo pozostają Azja i Stany Zjednoczone - nawet jeśli zdarzają się wyjątki od tej reguły. Różnice cen wahają się od kilku procent do ponad pięćdzisięciu procent, nawet po doliczeniu opłat podatkowych.  

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej