Strona główna / Na czasie / Syntezator mowy czyta za darmo
środa 07 listopad 2007 | Cezary Tchorek-Helm
Syntezator mowy czyta za darmo
IVO Software, producent jednego z najlepszych na świecie syntezatorów mowy - IVONA, wzbogacił program Expressivo o pakiet bezpłatnych lektur, obejmujących klasyczne pozycje literatury polskiej i światowej. Książki zostały udostępnione w ramach społecznościowego projektu „Wolne Lektury”, który prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska.
Tagi: firma, msp, internet,

Niekomercyjny projekt

Użytkownicy Expressivo - programu czytającego dowolne teksty ludzkim głosem - mogą teraz swobodnie skorzystać z listy lektur szkolnych. Obejmuje ona kilkadziesiąt tytułów arcydzieł literatury. Dzięki możliwościom Expressivo, w bardzo łatwy sposób można odsłuchać tekst  lektury na komputerze lub zapisać go w postaci pliku dźwiękowego na odtwarzaczu MP3 (np. na iPodzie). Każdy Internauta w serwisie www.expressivo.com  może bezpłatnie pobrać plik zawierający teksty lektur. Materiał został przygotowany w ten sposób, że można go w bardzo prosty sposób przenieść do Expressivo, a następnie słuchać wybranych utworów, przetwarzać w pliki dźwiękowe lub kopiować na odtwarzacz MP3.

„Możliwość słuchania książek /…/ to równocześnie dowód na rosnącą rolę mediów elektronicznych, Internetu i nowoczesnych technologii we współczesnej kulturze” - powiedział Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software Sp. z o.o.  

Syntezator mowy o wielu zastosowaniach

Expressivo to program komputerowy dla każdego, który czyta dowolne teksty ludzkim głosem. Expressivo pozwala na słuchanie książek, wiadomości RSS, stron WWW, e-maili – nie tylko na komputerze, ale także na przenośnym odtwarzaczu MP3 na spacerze lub w samochodzie. Program można wykorzystać także jako pomoc przy nauce języka obcego. Jako pierwsza tego typu aplikacja na świecie jest zintegrowany z odtwarzaczami iPod.

Możliwości Expressivo można wypróbować pod adresem say.expressivo.com.

Wolne Lektury

Projekt „Wolne Lektury” jest koordynowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Na portalu internetowym wolnelektury.pl  umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągać na twardy dysk komputera. Projekt „Wolne Lektury” jest niekomercyjny i realizowany pro publico bono.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej