Strona główna / Na czasie / Sztab Antypiracki interweniował 600 razy
wtorek 20 grudzień 2011 | Jan Petersen
Sztab Antypiracki interweniował 600 razy
To wynik prowadzonych przez Sztab Antypiracki działań w Internecie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Akcja skierowana była przeciwko osobom udostępniającym lub ściągającym nielegalne kopie oprogramowania, gier, filmów i muzyki.

Skala internetowego piractwa przekracza w Polsce 50%. Najczęściej w sieci można znaleźć pirackie treści związane z oprogramowaniem. Stanowią one ponad 44% interwencji podejmowanych przez Sztab Antypiracki w miejscach wymiany opinii. Pozostałe 56% dotyczy gier, muzyki oraz filmów. Głównym obszarem działań Sztabu Antypirackiego były serwisy wideo, gdzie internauci udostępniali wideo-poradniki omawiające sposoby pobrania pirackiej treści i zarazem przekierowujące do niej. Nie mniejszym zainteresowaniem piratów cieszą się tzw. serwisy warezowe – czyli te odsyłające do serwerów, na których udostępniane są pirackie treści.

  • Pocieszający wydaje się fakt, że w wielu miejscach, gdzie internauci merytorycznie dyskutują na temat piractwa, ich nastawienie do tego problemu zmienia się. Internauci dostrzegają negatywne konsekwencje nie tylko dla gospodarki (uszczuplone PKB), ale również dla samych siebie (objawiające się zmniejszeniem podaży na pracę). W opiniach dotyczących piractwa, które pojawiają się w sieci, blisko 58% internautów negatywnie wyraża się o tym zjawisku. Neutralnych wobec problemu pozostaje wciąż 24% z nich, a 18% uważa piractwo za pożyteczne bądź nieszkodliwe.
  • W kolejnych miesiącach należy spodziewać się nasilenia działań antypirackich prowadzonych przez Sztab Antypiracki.
  • Sztab Antypiracki to inicjatywa przeciwdziałająca łamaniu prawa autorskiego realizowana w Internecie. Sztab informuje użytkowników o konsekwencjach korzystania z nielegalnych plików muzycznych, filmowych i oprogramowania oraz edukuje w zakresie zasad ochrony przed pirackim procederem. Sztab realizuje swoje zadania dzięki kompetencjom Koalicji Antypirackiej powołanej przez organizacje: Business Software Alliance, Związek Producentów Audio Video oraz Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej.

 

Podobne artykuły
  • Świat hakerów

    Hakerzy to zorganizowane grupy. Organizacje takie działające od hoc lub powstające, jak...
  • Małe firmy nie są bezpieczne

    Większość właścicieli firm uważa, że ich firmy są bezpieczne i nie grozi im żadne niebe...
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej