Strona główna / Na czasie / Policja: nielegalny dystrybutor oprogramowania zatrzymany
środa 21 grudzień 2011 | Cezary Tchorek-Helm/Policja
Policja: nielegalny dystrybutor oprogramowania zatrzymany
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie zatrzymali dwóch mieszkańców województwa opolskiego w związku z podejrzeniem nielegalnej dystrybucji oprogramowania komputerowego. Jeden z zatrzymanych sprzedawał program o wartości szacowanej na 45 tys. zł za 2 tys. 49-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności pod zarzutem rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania. Żródło: KWP w Szczecinie (na stronie dostępne zdjęcia) http://www.szczecin.kwp.gov.pl/component/content/article/34-kryminalne/9095-sprzedawa-nielegalne-kopie-programu

Policjanci po uzyskaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nielegalnej dystrybucji programu komputerowego ustalili, że do jednej ze szczecińskich firm zgłosiło się dwóch nieznanych mężczyzn. W trakcie spotkania jeden z nich zaprezentował na przywiezionym ze sobą komputerze aplikację programu komputerowego służącego do projektowania i produkcji drewnianych schodów. Po zainstalowaniu programu na komputerze przedstawiciela firmy wyjaśnił w jaki sposób można obejść zabezpieczenia.

Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn - mieszkańców województwa opolskiego w wieku 49 i 20 lat. W toku kolejnych czynności okazało się, że starszy z mężczyzn zajmował się nielegalną dystrybucją programu. Młodszy był jedynie kierowcą, który na prośbę kompana przywiózł go do Szczecina. 49–latek prawdopodobnie sprzedał kilka kopii oprogramowania w innych województwach
a zysk z tych transakcji wstępnie oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Koszt oryginalnego programu wynosi około 45 tys. zł. Zatrzymany swoje działanie tłumaczył trudną sytuacją materialną.

Policjanci zabezpieczyli komputer z nielegalnym programem oraz telefony komórkowe, którymi dysponował mężczyzna. Usłyszał on także zarzut nielegalnego rozpowszechniania programu komputerowego oraz stanął przed prokuratorem, który zadecydował o oddaniu mężczyzny pod dozór Policji i zastosował poręczenie majątkowe.

Źródło: KWP w Szczecinie (na stronie dostępne zdjęcia)

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej