Strona główna / Na czasie / Pamiętajmy o świątecznych życzeniach
sobota 24 grudzień 2011 | Chris Bignell
Pamiętajmy o świątecznych życzeniach
Święta to wyjątkowy czas, kiedy poświęcamy swoim najbliższym więcej uwagi, niż na co dzień. Wkładamy dużo energii w przygotowanie świątecznej kolacji oraz znalezieniu idealnego prezentu. Jest to także moment refleksji, który sprzyja wspomnieniom. Warto pamiętać w tym świątecznym okresie o najbliższych osobach, które są daleko lub z którymi nie będziemy mogli podzielić się opłatkiem. Dajmy im znać, że myślimy o nich ciepło i wyślijmy kartkę z życzeniami.

Polska tradycja wysyłania świątecznych kartek sięga stu lat. Na początku były to czarno-białe kartoniki, na których z jednej strony zapisywano adres, a drugiej – życzenia. Potem pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i tuż po odzyskaniu niepodległości stały się szalenie popularne. Wysyłanie kartek na święta to nie tylko polska tradycja. Holendrzy wysyłają nawet po kilkadziesiąt pocztówek do rodziny i znajomych. Te, których nie zdążą przesłać, wywieszają w oknach. W Irlandii życzenia wysyła się już w pierwszym tygodniu grudnia. Ale najdłuższą tradycją pocztówkową mogą pochwalić się Anglicy, ponieważ to właśnie oni w 1846 r. stworzyli pierwszą na świecie kartę pocztową.

  • Firma emporia i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę również postanowiło włączyć się w tę tradycję, wysyłając świąteczne życzenia do uczestników programu „Seniorzy w akcji”. Kartki trafią do animatorów 55+, którzy w ponad 100 miejscowościach realizują wyjątkowe akcje społeczno-kulturalne.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej