Strona główna / Na czasie / 2012 rok będzie dobry dla branży
piątek 27 styczeń 2012 | Marcin Złoch
2012 rok będzie dobry dla branży
Na obecnych, rozedrganych rynkach trudno ze stuprocentową pewnością planować przyszłość. Pomimo tego dostawcy IT są zgodni. Najważniejsze w 2012 r. będą bezpieczeństwo i mobilność. Jak głosi przysłowie „Co było, a nie jest nie pisze się w rejestr”, dla przedsiębiorców ważniejsza jest przyszłość rynku, a nie przeszłość czy nawet teraźniejszość. Jednak by planować działania biznesowe, należy opierać się na faktach. A o te wyjątkowo trudno, z jednej strony mając optymizm wskaźników prezentowanych przez polityków, a z drugiej, wszechobecne zapowiedzi nadchodzącego kryzysu.
Tagi: 2012, prognoza, ict,

„W obecnej sytuacji ekonomicznej bardzo trudno jest przewidywać, w jakiej kondycji znajdzie się rynek w przyszłym roku. Silnym wstrząsem dla branży IT były alokacje związane z powodziami w Tajlandii, które odbiły się negatywnie na rynku HDD. W przyszłym roku przewidujemy 9-procentowy spadek sprzedaży urządzeń mobilnych w stosunku do 2011”  – zapowiada Bartosz Jeziorański, country manager w ASUS Polska.

„Już pod koniec 2011 roku rynek w Polsce, tak jak i w innych krajach regionu, za sprawą perturbacji w strefie euro i na rynkach walutowych stał się w dużej mierze nieprzewidywalny, co odczuli wszyscy importerzy sprzętu. Rynek zaczyna być coraz bardziej wrażliwy na ceny i należy spodziewać się dostosowywania ofert do nowych realiów. Coraz więcej producentów komponentów będzie kładło większy nacisk na dywersyfikację swojej oferty i rozszerzenie jej choćby o produkty mobilne, cieszące się obecnie dużą popularnością” – dodaje Bartłomiej Mytnik, country manager w Cooler Master Polska.

Bezpieczne...

Choć kondycja branży IT w 2012 roku będzie w dużej mierze uzależniona od makroekonomii i sytuacji na rynkach finansowych, jednego można być pewnym – rozwiązania bezpieczeństwa informatycznego będą cieszyć się stałym zainteresowaniem ze strony klientów końcowych. W czasach niepewności i załamania koniunktury, kiedy najczęściej dochodzi do redukcji kosztów i zmian organizacyjnych, firmy silniej strzegą swoich danych i inwestują w nowe warstwy zabezpieczeń.

„Z tego też powodu spodziewam się większego popytu na rozwiązania klasy DLP – Data Loss Prevention. Zresztą w ich w sprawie już w ciągu całego 2011 roku otrzymywaliśmy liczne zapytania od klientów. Większość przedsiębiorstw musiała jednak poczekać z wdrożeniem tej klasy rozwiązania, aby w pierwszej fazie dostosować własną infrastrukturę i przeprowadzić wewnętrzne audyty bezpieczeństwa, które są konieczne dla określenia ryzyka utraty danych oraz weryfikacji kluczowych dla biznesu informacji. W nowym roku przewidujemy ponadto wzrost zainteresowania oprogramowaniem do ochrony urządzeń mobilnych. Klienci – w tym także duże polskie przedsiębiorstwa – coraz częściej postrzegają smartfony i tablety jako urządzenia, które nieodpowiednio zarządzane, mogą zagrozić firmowemu bezpieczeństwu danych” – informuje Jolanta Malak, country manager w Symantec Poland.

Według Grzegorza Wilka, dyrektora marketingu ZYCKO Polska, rok 2012 będzie na pewno dobrym momentem, by ostatecznie odpowiedzieć na pytanie: czy idea technologii cloud computing zdobędzie dominującą rolę w projektach IT. W ostatnim czasie można zaobserwować szybki wzrost tych usług. Wraz z rozwojem technologii, cloud computing zaczyna oferować coraz więcej usług dodanych dla resellerów i integratorów.

„Na pewno obszar wirtualizacji w szerokim ujęciu będzie, obok cloud computingu, dynamicznie notował wzrost projektów i popularyzacji. Obszarem, który zapewne odczuje spowolnienie ekonomiczne w największym stopniu, może być dziedzina rozwiązań opartych o dyski (macierze, systemy NAS), których ceny mogą się zwiększyć z racji rosnących cen dysków twardych, a także większej popularności trendów cloud computingu i wirtualizacji” – przekonuje Grzegorz Wilk.

 

...i mobilne sieci

Zdaniem Mirosława Szymczaka, dyrektora ds. współpracy z partnerami w firmie Cisco, na nadchodzące lata widoczne są trzy główne trendy: rozwiązania dla współpracy (włączając w to rozwiązania wideo), mobilność i cloud computing, którym towarzyszy wirtualizacja. Wszystkie te trendy sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika, czyli inteligentnych sieci.

 

„Dlatego też spodziewamy się, że coraz więcej będzie się mówiło o strategicznym znaczeniu sieci dla różnego rodzaju organizacj” – przekonuje Mirosław Szymczak.

Rafał Fazan, odpowiedzialny za sektor rozwiązań dla firm w Alcatel-Lucent Polska, pomimo dość ostrożnych prognoz ekonomistów na rok 2012 co do kondycji całej gospodarki, jest optymistą w odniesieniu do sektora teleinformatycznego.

„Analizując trendy tegoroczne i deklaracje klientów, spodziewam się dalszych inwestycji w rozwój sieci, zarówno LAN, jak i Wi-Fi. Jak nigdy dotąd, porównanie sieci do systemu krwionośnego organizmu nie było tak trafne. Zapotrzebowanie na korzystanie z coraz większej liczby aplikacji, multimediów, VoIP i wideokonferencji, modele pracy zdalnej czy rosnące zainteresowanie ofertą usług hostowanych i w chmurze, po prostu wymuszają tego rodzaju inwestycje. Spodziewam się w efekcie także znacznej większej niż dotychczas liczby inwestycji w data center – informuje Rafał Fazan.

Na mobilność, jako ważny trend w 2012 roku zwraca uwagę Robert Sekuła, kierownik grupy produktów dla biznesu w Dziale Druku i Przetwarzania Obrazu HP Polska. Ofertę biznesową, jak i zachowania klientów determinuje sytuacja w gospodarce i coraz większa świadomość użytkowników nowych technologii. Odzwierciedleniem jest najnowszy raport Gartnera Magic Quadrant, poświęcony urządzeniom wielofunkcyjnym i drukarkom. Do niedawna, jakość i wydajność wydruków były głównym kryterium determinującym zakup wybranego urządzenia. Dzisiaj uwaga ogniskuje się także na „zdolności urządzeń do wdrażania i integrowania aplikacji, które łączą je z systemami wspomagającymi zarządzanie obiegiem dokumentów”. „Funkcje zdalnego zarządzania, diagnostyka, zabezpieczenia, druk chmurowy i inne czynniki stają się najważniejszymi wyróżnikami”.

„Menedżer, który jest w podróży i bez dostępu do komputera, może wydrukować ze swojego smartfona tekst, raport czy zdjęcie na drukarce HP znajdującej się w oddalonej o setki kilometrów firmie. Dzięki temu menedżer podnosi swoją mobilność, a firma staje się bardziej konkurencyjna. Współpracownicy lub klienci nie muszą czekać, otrzymują wydrukowany materiał wtedy, gdy jest on potrzebny, na poczekaniu, np. podczas podróży z drukarki w hotelu, na lotnisku, itp.” – twierdzi Robert Sekuła.

Zdaniem Tomasza Ziędalskiego, CEE product marketing managera z Oki Systems (Polska), rok 2012 powinien utrzymać stopniowe ożywienie branży urządzeń drukujących, którego początek mogliśmy zauważyć już w mijającym, 2011 roku. Rynek powoli zaczął wychodzić z ponad 3-letniego kryzysu, z którym zmagały się wszystkie firmy. Odkładane na później inwestycje związane z unowocześnieniem floty urządzeń drukujących, z końcem 2011 roku zaczęły nareszcie dochodzić do skutku. Wydaje się, że firmy znalazły receptę na kryzys i odnalazły się w nowej rzeczywistości. Wpływ na to miały niewątpliwie rozważne decyzje związane z przemyślanymi, a nie pochopnymi zakupami. W 2012 roku powinien jeszcze bardziej przybierać na sile pozytywny trend związany z postawieniem na bardziej ekologiczne i energooszczędne urządzenia. Firmy, szukając oszczędności, zaczęły większą uwagę zwracać na całkowite koszty użytkowania drukarki czy urządzenia drukującego oraz na funkcje, które w dłuższej perspektywie zmniejszą koszty związane z firmowymi wydrukami. W 2012 roku przedsiębiorstwa prawdopodobnie nadal będą stawiać na urządzenia, które pobierają mniej energii, mają wydajniejsze materiały eksploatacyjne, a dzięki ergonomicznemu kształtowi, pozwalają zaoszczędzić cenną powierzchnię biurową.

„Najbliższy, 2012 rok na pewno nie będzie łatwy dla branży, ale mimo wszystko jestem optymistą. Polski rynek jest wyjątkowy, dlatego uważam, że pomimo złożonej sytuacji możemy liczyć na małe wzrosty w sprzedaży. Lenovo jako globalna firma udowodniło, że dzięki nakładom na inwestycje, przemyślanej polityce produktowej i ciekawym działaniom promocyjnym można stale poprawiać swoje wyniki. Notujemy dziesięć kwartałów z rzędu wzrostów, a to dowód na to, że bardzo ważny jest pomysł na skuteczny biznes” – przekonuje Andrzej Sowiński, country general manager w Lenovo Polska.

Źródło: ITReseller.pl

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej