Strona główna / Na czasie / Media idą w kierunku konwergencji
piątek 23 listopad 2007 | Magdalena Czarnecka
Media idą w kierunku konwergencji
Zakończył się Kongres „Internet i media”, organizowany przez Cafe News oraz Informedia Polska. W dniach 21-22 listopada w Warszawie, wśród blisko dwustu uczestników, znaleźli się prezesi i dyrektorzy firm z branż IT, telekomunikacyjnej i osobistości świata mediów. Największą część audytorium stanowili partnerzy firmy Cafe News.
Tagi: internet, www,

Konwergencja i walka o odbiorcę
Część merytoryczną Kongresu zapoczątkował Dominik Kaznowski, dyrektor marketingu pionu Internet w Agorze SA, opowiadając o przyszłości mediów w dobie cyfrowej rewolucji. Przekonywał on, że media osobiste takie jak iPod, Xbox, Facebook.com walczą o to samo, co media tradycyjne, czyli o czas konsumentów. Wspomniał także o tym, że wszyscy wydawcy prasy, nadawcy telewizyjni i radiowi uznają za swoich konkurentów takich graczy, jak Google Inc., Microsoft Corporation, Apple i Sony. Wątek kontynuował Marek Ścibior, szef redakcji internetowej Polityki, który w swoim wystąpieniu „Konwergencja, czyli strategie adaptacyjne mediów” opowiadał o zderzeniu starych i nowych mediów oraz ewolucji 2.0.

Wyszukiwarki, gry, agregacja

Dawniej wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarkach było stosunkowo proste bo opierało się na sztucznym page rank. Wystarczyło odpowiednio operować kodem strony, by osiągnąć zamierzony efekt – mówił Piotr Surmacki, wiceprezes Platformy Mediowej Point Group SA i prezes firmy 3P Inwestycje Internetowe SA.

Obecnie wprowadzane są takie zmiany w wyszukiwarkach, by na pozycjonowanie stron nie miały wpływu techniki spamerskie, lecz przede wszystkim kontent pierwotny, czyli tworzony przez redakcję danego serwisu.

Inną ciekawą tezę postawił Artur Potocki, dyrektor Marketingu i PR Interia.pl,, który gry internetowe określił mianem rozrywki przyszłości. Jego zdaniem bez gier trudno się obejść, w dodatku niewielu zdaje sobie sprawę z profitów, jakie można uzyskać w branży gier online, jak choćby ogromne wpływy z reklam.

Temat niekonwencjonalnych sposobów zarabiania w Internecie rozszerzył drugiego dnia Piotr Długi, prezes zarządu Cafe News w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Reklama a inne źródła przychodów”. Serwisy internetowe mogę spełniać tak różnorodne potrzeby, że możliwości zarabiania w Internecie ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią, twierdził Piotr Długi. Jednym z takich pomysłów jest Cafe News Wire - system, który pozwala osobom odpowiedzialnym w firmach za komunikację i public relations „publikować komunikaty prasowe bezpośrednio w mediach”. To zupełnie nowe podejście do komunikacji z otoczeniem.

Broker mediowy

Równie interesujące tezy mogliśmy usłyszeć podczas prelekcji Leszka Bogdanowicza z Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. Zaskakujące były nie tylko wizje dotyczące przyszłości telewizji, zwłaszcza tej dostępnej przez kanał internetowy, ale również zmiany w tradycyjnych modelach biznesowych producentów, operatorów, dystrybutorów i nadawców programów telewizyjnych. Bogdanowicz wysunął kontrowersyjną tezę, że skomplikowane relacje między tymi grupami interesów może już na przestrzeniu 2 lat rozwiązać tak zwany agregator, który będzie pośrednikiem (brokerem) miedzy twórcami treści, a widzami.

Eyetracking

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja Szerana Millo z agencji e-biznes Symetria. Opowiedział on o możliwościach wykorzystania systemu eyetracking w badaniu reklam.

Sprzęt do eyetrackingu pozwala rejestrować, w jaki punkt ekranu komputera patrzy badana osoba. Czujniki podczerwieni, które przechwytują wzrok znajdują się w obudowie specjalnego monitora i nie wymagają jakiejkolwiek ingerencji w swobodę zachowań badanego, który może poczuć się jak podczas codziennego korzystania z komputera.

Oceny dobre

Od samego początku chcieliśmy, aby wydarzenie stało się przełomem w branży. Zaprosiliśmy prawdziwe „ikony Internetu” i  tak jak się spodziewaliśmy zaprezentowali oni naprawdę wysoki poziom merytoryczny – opowiada Michał Białek z firmy Cafe News.

Niemal każda prelekcja była żywo komentowana w kuluarach. To znak, że ten Kongres nie przejdzie bez echa i z pewnością wniesie sporo zmian. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnym gronie i podsumujemy te zmiany.

Partnerzy

Partnerami Kongresu „Internet i media” byli:

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Netia

Stojaki-reklamowe.pl

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Patronat medialny

TV BIZNES

PRESS

Polskie Radio

Onet.pl

Interia.pl

Wp.pl

Bankier.pl

Media2.pl

Polityka.pl

Dziennik.pl

Medialink.pl

Mediarun.pl.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej