Strona główna / Na czasie / Piractwo komputerowe kosztuje w Polsce coraz więcej
środa 28 marzec 2012 | Cezary Tchorek-Helm/BSA
Piractwo komputerowe kosztuje w Polsce coraz więcej
W wyniku działań prawnych podjętych przez BSA w ubiegłym roku polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania zapłacili 1,7 mln złotych tytułem odszkodowań oraz w ramach tzw. legalizacji, czyli nabycia legalnego oprogramowania. Najwyższa ugoda zawarta w 2011 r. w Polsce opiewała na kwotę ponad 300 tysięcy złotych.
Tagi: chmura, bsa, raport,

W całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) BSA przeprowadziło łącznie w 2011 r.  2277 działań, co stanowi o 30-procentowym wzroście w porównaniu z rokiem 2010 (1744 działań). Zawartych zostało 478 ugód (z czego w Polsce 126), na mocy których przedsiębiorcy ponieśli łącznie koszt blisko 16 mln USD, w tym ponad 9 mln USD tytułem odszkodowań oraz blisko 7 mln USD w ramach kosztów nabycia legalnego oprogramowania.

„W tym roku również nie zwalniamy tempa. Właśnie zakończyła się trwająca od połowy lutego antypiracka kampania telewizyjna informująca o możliwości zgłaszania BSA przypadków piractwa komputerowego w firmach. Wyemitowany ponad dwieście razy antypiracki spot obejrzało ponad 2,5 mln widzów. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, które obecnie są weryfikowane we współpracy z naszymi prawnikami. Już teraz jednak możemy przyjąć, że najprawdopodobniej uda się utrzymać tendencję wzrostu skuteczności działań BSA w Polsce. Cały czas trwa również kampania informacyjna „Sprawdź swoje oprogramowanie”, w ramach której zachęcamy przedsiębiorców, by sprawdzili posiadane oprogramowanie, oraz wypełnili i odesłali oświadczenie o jego legalności, co pomoże nam zaklasyfikować daną firmę jako legalnego użytkownika oprogramowania” – komentuje Krzysztof Janiszewski,  przewodniczący lokalnego komitetu BSA

  • Zawiadomienia o przypadkach piractwa komputerowego można zgłaszać mailowo: polskapiractwo@bsa.org a także za pośrednictwem infolinii 801 480 000 (koszt połączenia według stawek operatora).

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej