Strona główna / Na czasie / Gdzie szukać oszczędności energii w firmie
sobota 31 marzec 2012 | Jan Petersen
Gdzie szukać oszczędności energii w firmie
Zużycie prądu, a tym samym jego koszty wraz z rozwojem gospodarczym rosną i dotykają przede wszystkim przedsiębiorstwa. Według danych PSE Operator z lutego br. zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o 7,3 proc. Oszczędność energii elektrycznej może znacząco zredukować wydatki firmy. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, gdzie tych oszczędności szukać.

Jednym z najbardziej energochłonnych miejsc w firmie są centra przetwarzania danych. Znajdujące się tam serwery przechowują kluczowe dla firmy informacje, dlatego ich bezpieczeństwo, również to związane z zasilaniem pozwalającym na nieprzerwaną pracę, jest bardzo istotne. Odpowiednio zaprojektowane centrum danych pozwala jednak na znaczną redukcję poboru mocy przez systemy zasilania i chłodzenia bez wpływu na działanie serwerów. 

Zużycie energii przez systemy zasilania i chłodzenia w centrach danych stanowi 50% zużycia energii elektrycznej. Odpowiednio zaprojektowana serwerownia wykorzystująca rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 30%” - wyjaśnia Maciej Mączyński vice-president IT Business w Schneider Electric

Jak oszczędzać w firmie

  • Ważnym zadaniem oprócz inwestycji w urządzenia zwiększające efektywność energetyczną jest zmiana myślenia i wyrobienie nowych nawyków.
  • Oświetlenie – wyłączaj oświetlenie gdy wychodzisz na spotkanie lub na lunch, a w szczególności gdy idziesz do domu.
  • Komputery – wyłączaj komputer na noc. Ustaw monitory w taki sposób, aby przechodziły w stan hibernacji po wykryciu braku aktywności. Zużywają one dwie trzecie energii wymaganej przez komputery.
  • Recykling - używaj wszystkich dostępnych urządzeń do recyklingu – papieru, szkła, plastiku, baterii, itd.
  • Urządzenia osobiste i komfort – optymalizuj ogrzewanie i chłodzenie. Stosuj ogólne zasady oszczędnego użytkowania – używaj termostatów lub regulacji ogrzewania/klimatyzacji w taki sposób aby unikać otwierania okien.
  • Uruchamianie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury unikania przekroczeń poboru mocy.
  • Wyłączanie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury wyłączania urządzeń po zakończeniu zmiany. Gdy fotokopiarki nie są używane, przełączaj je w tryb hibernacji i wyłączaj pod koniec dnia. Kopiarka pozostawiona  w stanie włączenia na noc zużywa tyle energii, ile potrzebuje na wykonanie 1500 kopii.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej