Strona główna / Na czasie / Co piąty Mac zainfekowany złośliwym oprogramowaniem
czwartek 26 kwiecień 2012 | Robert Kamiński
Co piąty Mac zainfekowany złośliwym oprogramowaniem
Nowe badanie opublikowane przez Sophos ujawnia niepokojąco wysoki poziom malware na komputerach Mac - zarówno na platformę Mac OS X, jak i na Windowsa.

Eksperci z Sophos przeanalizowali 100 000 komputerów Apple, na których zainstalowane było darmowe oprogramowanie antywirusowe, i odkryli, że jedna na pięć maszyn ma co najmniej jedną odmianę malware dla Windowsa. Mimo że złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania systemu Microsoft jest nieszkodliwe na Macu (chyba że na komputerze zainstalowano także Windowsa), może  rozprzestrzeniać się na inne komputery. Co więcej, analiza Sophos pokazuje, że na 2.7% komputerów z logiem jabłka znaleziono malware na system Mac OS X. 

"Niektórzy użytkownicy Maca mogą poczuć ulgę, ponieważ istnieje siedem razy większe prawdopodobieństwo, że na ich komputerze znajdują się wirusy, trojany czy spyware przeznaczone na Windowsa. Niemniej jednak Malware na Maca jest zaskakująco często spotykany," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "To najwyższy czas, aby użytkownicy komputerów Mac zdali sobie sprawę z rosnącego problemu malware.”

Najnowszy botnet Flashback, który dotknął ponad 600 000 użytkowników, i ataki fałszywych antywirusów wyłudzających dane o kartach kredytowych, stoją na szczycie listy zagrożeń na platformie Mac.

Lista najczęściej spotykanego malware na platformę Mac OS X (7-dniowa obserwacja 100 000 komputerów Mac):

"Malware na Maca może rozprzestrzeniać się poprzez pamięć USB, załączniki email lub strony internetowe," kontynuował Cluley. "Komputery Mac to łatwe cele dla cyberprzestępców, ponieważ ich właściciele rzadko korzystają z oprogramowania antywirusowego oraz uważa się, że mają wyższy poziom dochodu rozporządzalnego niż typowy użytkownik systemu Windows. Użytkownicy komputerów Mac muszą zacząć chronić swoje maszyny teraz. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że problem złośliwego oprogramowania na Macu dorówna poziomowi malware na komputerach wyposażonych w system Windows."

Jeden na pięciu użytkowników komputerów Mac, który pobrał oprogramowanie antywirusowe i przeskanował swój system odnalazł złośliwe oprogramowanie dla Windowsa:

Lista najczęściej spotykanego malware na platformę Windows (7-dniowa obserwacja 100 000 komputerów Mac):

Niektóre złośliwe programy odkryte przez Sophos na 100 000 komputerów Mac pochodzą z 2007 roku i byłyby bardzo łatwe do wykrycia, gdyby użytkownicy zainstalowali oprogramowanie antywirusowe wcześniej.

"Prawda jest taka, że możesz przeskanować swojego Maca nie ruszając się z fotela. Test jest bezbolesny i darmowy; wystarczy pobrać program antywirusowy i pozwolić mu na sprawdzenie bezpieczeństwa twojego komputera," dodał Cluley.

Użytkownicy domowi mogą pobrać darmową wersję oprogramowania Sophos Anti-Virus for Mac ze strony.

Więcej informacji o zagrożeniach na platformę Mac i Windows znajduje się na blogu Sophos Naked Security pod adresem: http://nakedsecurity.sophos.com.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej