Strona główna / Na czasie / Smartfon Nokia 808 Pure View: 41 megapikseli!
czwartek 26 kwiecień 2012 | Robert Kamiński
Smartfon Nokia 808 Pure View: 41 megapikseli!
Jak się okazuje Nokia nie zarzuciła wszystkich projektów na rzecz Windows Phone. Efektem kilkuletnich prac jest smartfon Nokia Pure View wyposażony w 41-megapikselową matrycę wysokiej rozdzielczości.

Nokia 808 PureView to pierwszy smartfon wyposażony w unikalną technologię Nokia PureView oferującą nowy wachlarz rozwiązań fotograficznych dla telefonów Nokia, które będą pojawiały się w kolejnych latach. Nokia 808 PureView oferuje dużą, 41-megapikselową matrycę wysokiej rozdzielczości, rozwiązania optyczne marki Carl Zeiss oraz opracowaną przez firmę Nokia technologię „pixel over-sampling”. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ostrych zdjęć pełnych detali, znakomitego działania w trudnych warunkach oświetleniowych oraz zapisu plików w kompaktowych rozmiarach idealnych do przesyłania za pomocą maila, wiadomości MMS lub umieszczenia w mediach społecznościowych. W praktyce, dzięki agregującej piksele technologii pixel over-sampling telefon posłuży do wykonywania "normalnych" fotografii o rozdzielczości od 2 do 5 megapikseli.

nokia pure view 808

Model Nokia 808 PureView oferuje także technologię Nokia Rich Recording, która pozwala nagrywać pliki audio o jakości porównywalnej z jakością płyt CD oraz nagrywanie i odtwarzanie w jakości Full HD 1080p. Dodatkowo technologia Dolby Headphone sprawia, że pliki dźwiękowe stereo z telefonu odsłuchiwane na słuchawkach, zyskują nową, znakomitą jakość.

Nokia 808 PureView działa w oparciu o procesor ARM 11 o taktowaniu 1,3GHz. Smartfon został wyposażony 4 calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 360x640 pikseli z powłoką Gorilla Glass, 16 GB pamięci wewnętrznej, 512 MB RAM i 1 GB ROM, WiFi/n oraz A-GPS. Urządzenie wyposażono także w technologię USB On-the-Go, pozwalająca na zapisywanie zdjęć w pamięci masowej. Nie zabrakło również technologii zbliżeniowej NFC.

Na pierwszy rzut oka telefon robi wrażenie „kloca” w porównaniu do innych smartfonów fińskiego producenta, ale gdzieś w końcu trzeba było upchnąć zaawansowaną optykę Carl-Zeiss. Pomimo pokaźnych rozmiarów dobrze leży w dłoni, nie można mieć również zastrzeżeń do zastosowanych materiałów.

Zaprezentowany na konferencji prototyp działał pod kontrolą systemu Symbian Belle, ale niewykluczone, że technologia PureView trafi również do smartfonów z Windows Phone.

Orientacyjna cena ok. 450 euro.

zdjęcie wykonane nokia pure view 808

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej