Strona główna / Na czasie / W trosce o bezpieczeństwo internautów
sobota 16 czerwiec 2012 | Informacja prasowa/E2H
W trosce o bezpieczeństwo internautów
Polski oddział Microsoft oraz Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej podpisały dzisiaj porozumienie o współpracy w obszarze edukacji i poprawy e-bezpieczeństwa. Obejmie ono szkolenia na temat bezpieczeństwa w Internecie i ochrony prywatności internautów, a także przygotowanie żołnierzy ŻW do prowadzenia zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci w ramach konkursu „Lider Profilaktyki”.

Od początku swego istnienia Internet związany był z wojskiem. Stworzony przez naukowców pracujących na zlecenie amerykańskiej armii, stopniowo wyszedł poza sferę wojskową i upowszechnił się w społeczeństwie, wpływając na styl życia współczesnego człowieka. Wraz z dynamicznym rozwojem Internetu pojawiły się też nowe niebezpieczeństwa dla jego użytkowników. Polscy użytkownicy Internetu często nie wiedzą, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci. Z europejskiego badania przeprowadzonego przez firmę Microsoft w 27 krajach wynika, że Polacy pozostają daleko w tyle, jeśli chodzi o świadomość zagrożeń i ochronę przed cyberprzestępcami.

Choć wielu internautów stosuje podstawowe zabezpieczenia, takie jak zapory firewall, oprogramowanie antywirusowe czy silne hasła, konieczna jest dalsza edukacja w celu poprawy bezpieczeństwa i uświadamiania zagrożeń w sieci. Alarmujące wyniki badania (aż 2/3 ankietowanych Polaków nie robi nic, żeby zwiększyć swoją wiedzę o ochronie reputacji w Internecie i zapobieganiu kradzieży tożsamości) pokazują, jak bardzo ważne stają się programy edukacyjne, zwłaszcza te skierowane do młodych ludzi – najaktywniejszej grupy w Internecie.

  • W ramach porozumienia z Żandarmerią Wojskową przedstawiciele Departamentu ds. Odpowiedzialności Społecznej firmy Microsoft biorą udział w szkoleniach dla pracowników Oddziału Profilaktyki KGŻW w zakresie bezpieczeństwa użytkowników sieci. Po raz pierwszy w historii program profilaktyczny Żandarmerii Wojskowej obejmie także przeciwdziałanie zagrożeniom internetowym. Podczas szkoleń i warsztatów żołnierze przygotowywani są do pracy w środowisku wojskowym z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych „3…2…1…Internet!” oraz wsieci.tv, opracowanych przez Microsoft i Fundację Dzieci Niczyje. Zdobytą w ten sposób wiedzę będą mogli wykorzystać podczas samodzielnie prowadzonych zajęć w ramach konkursu „Lider Profilaktyki”. Pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Żandarmerię Wojskową została wzbogacona o akcję edukacyjną poświęconą tematyce e-bezpieczeństwa.

Rozwój Internetu wyznaczył nowe trendy, również w naszej pracy. Jednym z celów Żandarmerii Wojskowej jest obecnie edukacja i profilaktyka zagrożeń internetowych. Włączenie bezpieczeństwa internetowego do programu działań żandarmerii jest nowatorskim projektem skierowanym do środowiska wojskowego, stanowiącym odpowiedź na dzisiejsze problemy. Cieszymy się, że firma Microsoft pragnie wspierać w tym działaniu Siły Zbrojne RP” – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej.

  • Konkurs „Lider Profilaktyki” to całkowicie nowa inicjatywa Żandarmerii Wojskowej, mająca na celu promowanie najlepszych żołnierzy lub pracowników wojska w ŻW realizujących czynności profilaktyczne z uwzględnieniem nowych form i metod oraz inicjatywy w działaniu. Konkurs zakończony będzie uroczystym wręczeniem nagrody przez Komendanta Głównego ŻW. Inicjatywa ta stała się również doskonałą platformą do współpracy w zakresie innowacyjnych działań na rzecz profilaktyki dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu.

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Internecie są kluczowym obszarem z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Microsoft. Zaangażowanie w konkurs „Lider Profilaktyki” jest kolejnym działaniem na rzecz zapobiegania zagrożeniom internetowym. Dzięki dotychczasowej współpracy z Policją, Microsoft przyczynił się do przeszkolenia w zakresie e-bezpieczeństwa już blisko 40 tysięcy młodych internautów.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej