Strona główna / Na czasie / Warszawa lepsza od Moskwy
wtorek 03 lipiec 2012 | Mikołaj Radziwonowicz
Warszawa lepsza od Moskwy
W Warszawie zbadano jakość połączeń oraz zasięg usług operatorów: Play, Plus, T-Mobile i Orange. W Moskwie badania objęły 3 sieci Megafon, MTS i Wympielkom. Firma Systemics-PAB zaprezentowała wynik korespondencyjnego meczu polskich i rosyjskich operatorów komórkowych. Wynik wynosi 4:1 dla Warszawy.

Porównanie zostało wykonane na podstawie danych zebranych przez firmę Systemics-PAB w dwóch niezależnych pomiarach oceny jakości usług operatorów komórkowych przeprowadzonych w Warszawie i Moskwie w 2012 roku. W każdym z miast wykonano ponad 2000 połączeń głosowych oraz ponad 1200 sesji transmisji danych. Do testów wykorzystywany był system Diversity Benchmarker firmy SwissQual. Jako terminale testowe wykorzystywane były telefony Nokia C5 oraz modemy Huawei E372. Testy były wykonywane w trybie dual mode (autoselekcja 2G/3G), zaś połączenia głosowe – w obu kierunkach (z telefonu komórkowego do sieci stałej na serwer głosowy oraz z serwera głosowego na telefon komórkowy). Testy transmisji danych były prowadzone do dedykowanego serwera FTP.

  • Prezentowane wyniki obejmują główne parametry jakościowe usługi głosowej oraz prędkość transmisji danych dla testu FTP download. Przy teście FTP download przesyłany był plik o wielkości 5 MB w pomiarach w Warszawie i 10 MB w pomiarach w Moskwie. Mimo różnicy wielkości pliku były to porównywalne warunki do pomiaru prędkości transferu danych.   Porównywano takie parametry takie jak, Porównanie jakości usług głosowych(czas oczekiwania na połączenie), jakość rozmowy (percepcyjna ocena jakości głosu)
  • Eksperci z Systemics-PAB  wykonywali pomiary sieci w Warszawie i Moskwie na przełomie marca I kwietnia tego rok. Były to tzw. badania benchmarkowe, pozwalające na ocenę jakości usług głosowych i transmisji danych oferowanych przez operatorów komórkowych. Umożliwiają one określenie, jak usługi komórkowe docierają do użytkowników.

Analitycy Systemics PAB wykonują badania i monitorowania sieci komórkowej od 2005 roku. Działają mn. na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej i prowadzą badania dotyczące dostępu komórkowego w Polsce, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w krajach UE, np. w Austrii.

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej