Strona główna / Na czasie / Bill Gates: "Nowa Cyfrowa Dekada"
środa 09 styczeń 2008 | Robert Kamiński
Bill Gates: "Nowa Cyfrowa Dekada"
Bill Gates oraz Robbie Bach, dyrektor działu Entertainment & Devices w Microsoft Corp. ogłosili podczas tegorocznej edycji targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas nowe wizje oraz inicjatywy Microsoft w zakresie rozwiązań do rozrywki.
Tagi: microsoft,

W swoim wystąpieniu Bill Gates podkreślił, że ostatnie lata można zaliczyć do pierwszej, trwającej od 2001 roku prawdziwej „Cyfrowej Dekady”. W tym czasie stale rosła popularność komputerów PC pracujących pod kontrolą systemu Windows, rozpowszechniony został szerokopasmowy dostęp do Internetu. Ogromną popularność zyskały telefony komórkowe, a także mobilne urządzenia multimedialne.

“Odkąd po raz pierwszy mówiłem o „Cyfrowej Dekadzie” w 2001 roku, tempo wzrostu popularności technologii cyfrowych, dzięki którym zmienia się sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i bawimy było ogromne. Mimo to, nadal jesteśmy na początku drogi prowadzącej do zmian, jakie wniesie w nasze życie technologia. Kolejna cyfrowa dekada przyniesie nam jeszcze większe korzyści wynikające
z użytkowania nowych technologii” – powiedział Bill Gates.

Cyfrowy świat według Billa Gatesa

Podczas swojego wystąpienia Bill Gates zaprezentował własną wizję najbliższej „Cyfrowej Dekady”, w której szerokie możliwości wynikające z użytkowania technologii staną się stałym i powszechnym elementem naszego życia. Technologia High-definition będzie powszechnie dostępna; naturalne interfejsy dostosowane do potrzeb użytkowników, urządzenia z usługami opartymi na Internecie oraz szerokie możliwości przechowywania ogromnych ilości danych, dostępnych za pośrednictwem Internetu sprawią, że użytkownicy uzyskają możliwość szybkiego i nieskrępowanego dostępu do wszystkich potrzebnych i poszukiwanych informacji i możliwości, bez względu na miejsce, w którym się znajdują.

Efektem umowy pomiędzy Microsoft i NBC Universal będzie możliwość dostępu do licznych materiałów filmowych, zdjęciowych i multimedialnych związanych z tegorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Pekinie. Materiały o charakterze “on-demand” będą zamieszczane na stronach NBCOlympics.com w portalu MSN, która będzie oficjalną amerykańską stroną Igrzysk. Serwis, zasilany technologią Microsoft Silverlight, będzie dostępny bezpłatnie dla użytkowników wszystkich technologii, przeglądarek internetowych oraz platform sprzętowo-programowych. Firma poinformowała również, że stacje telewizyjne ABC Television oraz Disney Chanel nawiążą współpracę z serwisem Xbox Live i będą dostępne do pobrania bezpośrednio na konsolę Xbox 360. Dodatkowo, studio MGM udostępni za pośrednictwem serwisu swoją bibliotekę największych hitów filmowych.

Xbox rządzi…

Microsoft poinformował również o sukcesie konsoli do gier Xbox 360, która w samym okresie świątecznym została sprzedana w 17,7 milionów egzemplarzy. Amerykańscy konsumenci wydali
w 2007 roku na konsolę Xbox 360 więcej, niż na jakąkolwiek inną platformę do gry. Tym samym Microsoft ma szansę odnieść największy sukces w dziedzinie sprzedaży gier i sprzętu do gier komputerowych w historii tego rynku w USA. W swoim wystąpieniu Bill Gates mówił też o ciągłej transformacji komputera osobistego oraz o sprzedaniu ponad 100 mln egzemplarzy nowego systemu operacyjnego firmy – Windows Vista. Tym samym, Vista staje się jednym z centralnym elementów, tworzących ideę „Cyfrowej Dekady”.

Podczas swych wystąpień Gates i Bach wspomnieli również o rozwoju interfejsów użytkownika. Bach zapowiedział nową wersję Tellme, zintegrowanego mobilnego serwisu korzystającego zarówno
z elementów wizualnych, jak i głosowych. Dzięki serwisowi użytkownik telefonu może wyświetlać potrzebne elementy za pośrednictwem komend głosowych. Tellme jest dostępny w sieciach AT&T Wireless i Sprint phones i będzie współdziałał z przyszłymi wersjami systemu Windows Mobile.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej