Strona główna / Na czasie / VMworld buduje wirtualną przyszłość
wtorek 16 październik 2012 | Robert Kamiński
VMworld buduje wirtualną przyszłość
Na tegorocznej konferencji VMworld 2012, VMware firma kojarzona przede wszystkim z wirtualizacją przedstawiła koncepcję multi-chmur, oraz nowe rozwiązania VMware vSphere® 5.1, które pomogą małym i średnim firmom w uproszczeniu i zabezpieczeniu środowisk informatycznych.

Wirtualizacja środowisk informatycznych należy obecnie do najważniejszych trendów w małych i średnich firmach, które starają się ją wykorzystać do zwiększenia dostępności środowisk informatycznych oraz usprawnienia procesu tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych.

Pat Gelsinger -  CEO firmy VMware - zaprezentował jak „wirtualna” firma zbuduje współczesną serwerownię wykorzystując narzędzia informatyczne do zarządzania i automatyzacji procesów.

Gelsinger, który spędził 30 lat w firmie Intel, wyjaśnił nowe pojęcie, które krąży w branży – serwerownieę Software-Defined:  "To cała zwirtualizowana infrastruktura firmy dostarczana jako usługa, a kontrola tego centrum przetwarzania danych jest całkowicie zautomatyzowana przez oprogramowanie".

"Wszystkie aspekty infrastruktury muszą być elastyczne. Choć maszyny wirtualne mogą być obecnie przydzielane w ciągu kilku dni, w serwerowniach „Software-Defined” powinny mieć możliwość świadczenia usług w kilka minut. Przesłanką za centrami przetwarzania danych „Software-Defined” jest cała infrastruktura, w tym sieci, systemy przechowywania danych i bezpieczeństwa, które są zwirtualizowane i mogą być dostarczone i zarządzane w całości przez oprogramowanie " - powiedział.

Według Gelsingera oznacza to jedną wspólną platformę dla wszystkich usług i aplikacji zarówno nowych jak i istniejących. Serwerownie „Software-Defined” pozwolą działom IT do wspierania publicznych i prywatnych systemów chmurowych przy użyciu tych samych narzędzi zarządzania.

Z perspektywy polskich firm rozwiązania prezentowane przez VMware mogą wydawać się futurystyczne i niedostępne z uwagi na duże inwestycje początkowe. VMware pokłada jednak nadzieję w Partnerach, którzy budując własne centra przetwarzania danych staną się "brokerami chmur" dla małych i średnich firm.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej