Strona główna / Na czasie / Złote czasy Lenovo
niedziela 11 listopad 2012 | Robert Kamiński
Złote czasy Lenovo
Lenovo rozwija się szybciej niż cztery firmy z czołówki producentów PC już od trzech lat z rzędu. Firma odnotowała także kolejny kwartalny rekord pod względem przychodów przed opodatkowaniem w wysokości 204 milionów USD. Świadczy to o nieustannym, rentownym rozwoju Lenovo.

W drugim kwartale roku finansowego sprzedaż komputerów PC Lenovo na świecie wzrosła o 10,3% pomimo trudnej sytuacji na rynku, który odnotował 8-procentowy spadek w ujęciu rok do roku. To już 14 z rzędu kwartał, w którym Lenovo rozwija się szybciej od całej branży PC. W tych trudnych warunkach grupa Lenovo zapewniła sobie największy w swojej historii udział w rynku światowym na poziomie 15,6%*. Wzrost udziału rynkowego odnotowała w każdym regionie, w każdej kategorii produktowej oraz w każdym segmencie klientów.

Zrównoważony wzrost stał się w ostatnich trzech latach charakterystycznym wyróżnikiem Lenovo. Wynika on z nieustannej koncentracji na strategii obrony i ataku — Lenovo umacnia swoją pozycję na rynkach, na których ma już stabilne obroty, a jednocześnie wkracza na nowe rynki, na których może dotrzeć do jeszcze większego grona klientów. Wkraczanie na nowe rynki to konieczność dla firmy Lenovo, która pragnie utrzymać pozycję lidera w epoce PC Plus w obliczu rekordowego wzrostu popularności tabletów, smartfonów i inteligentnych telewizorów.

Oprócz imponującego zwiększenia udziału w rynku Lenovo może też poszczycić się w drugim kwartale przychodami netto w wysokości 162 milionów USD, co stanowi 13-procentowy wzrost w ujęciu rok do roku, przy marży brutto na poziomie 12,1% Zysk brutto za drugi kwartał roku finansowego wzrósł w ujęciu rok do roku o 11% do 1,1 miliarda USD, a zysk operacyjny w tym okresie wyniósł 206 milionów USD, co stanowi wzrost o 24% w ujęciu rok do roku.

Akwizycje

 związku z nastaniem epoki PC Plus firma Lenovo poczyniła w drugim kwartale roku finansowego kilka odważnych kroków mających na celu umocnienie jej pozycji lidera. Były to przejęcia: CCE — znanego w Brazylii lidera na rynku komputerów PC i elektroniki użytkowej, które znacznie zwiększy obecność Lenovo na trzecim pod względem wielkości rynku PC na świecie oraz możliwości produkcyjne Grupy, a także Stoneware — amerykańskiego producenta oprogramowania, koncentrującego się na usługach chmurowych. To przejęcie pomoże Lenovo zwiększyć swoje możliwości w zakresie biznesowych i osobistych usług chmurowych, a w szczególności — zapewnić bezpieczeństwo informacji dostępnych z wielu urządzeń w sektorze edukacyjnym i rządowym.

Oba te przejęcia nastąpiły bezpośrednio po nawiązaniu globalnej współpracy z EMC, dzięki której powstanie program rozwoju technologii serwerowych mający pobudzić innowacyjność 
i zwiększyć możliwości Lenovo związane ze standardowymi serwerami x86. Zgodnie z podpisaną umową Lenovo będzie samodzielnie wprowadzać te serwery na rynek, a z czasem również integrować je w wybranych systemach pamięci masowej EMC. W zeszłym tygodniu firma Lenovo poinformowała o utworzeniu nowego działu Enterprise Product Group, który będzie się koncentrować na poszerzeniu oferty serwerów, pamięci masowej, produktów sieciowych i oprogramowania dla różnych klientów biznesowych, w tym dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, a także integratorów systemów.

Również w drugim kwartale firma Lenovo poinformowała o otwarciu linii produkcyjnej w stanie Karolina Północna (USA). Dzięki temu powstanie 115 nowych miejsc pracy w produkcji, a Lenovo umocni swoją pozycję konkurencyjną jako firma globalna, lecz mocno zakorzeniona lokalnie.

PRZEGLĄD PRODUKTÓW

  • Firma Lenovo po raz pierwszy w historii została największym na świecie dostawcą notebooków klasy PC. W kwartale tym dostawy notebooków Lenovo na świecie zwiększyły się o 11,3% rok do roku, dzięki czemu firma umocniła swoją pozycję o 2,6 punktu i osiągnęła rekordowy 16-procentowy udział w rynku notebooków. W całej branży sprzedaż notebooków w ujęciu rok do roku spadła o siedem procent. Notebooki Lenovo ponownie stanowiły najbardziej znaczącą pozycję w światowej sprzedaży firmy, generując 53% łącznych przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż skonsolidowana notebooków Lenovo na całym świecie wzrosła w drugim kwartale o 3% rok do roku, osiągając łącznie 4,6 miliarda USD. W drugim kwartale roku finansowego firma Lenovo zapowiedziała imponującą ofertę nowych produktów: ThinkPad X1 Carbon, Ultrabook ThinkPad T430u oraz ThinkPad Tablet 2 — pierwszy tablet firmy opracowany specjalnie z myślą o systemie Windows 8. W zeszłym miesiącu rozgłos w branży wzbudziła informacja o trzech nowych tabletach rozkładanych Lenovo działających z systemem Windows 8: Yoga 13, Lynx i Twist.
  • Sprzedaż skonsolidowana komputerów stacjonarnych Lenovo na świecie wzrosła w drugim kwartale roku finansowego o pięć procent rok do roku, osiągając kwotę 2,8 miliarda USD i poziom 32% łącznych przychodów firmy ze sprzedaży. W drugim kwartale dostawy komputerów stacjonarnych zrealizowane przez firmę na całym świecie zwiększyły się o 8,8% rok do roku, podczas gdy w całej światowej branży odnotowano dziewięcioprocentowy spadek. W rezultacie firma Lenovo po dodaniu 2,6 punktu w ujęciu rok do roku uzyskała rekordowo wysoki, 15-procentowy udział w rynku. W drugim kwartale roku finansowego firma Lenovo zapowiedziała IdeaCentre A520 — nowy komputer stacjonarny All-In-One z wyświetlaczem bez oprawy o rozdzielczości 1080p. Umożliwia on obsługę wielodotykową oraz ustawianie ekranu w bardzo szerokim zakresie (od -5 do 90 stopni). Dzięki temu można oglądać doskonały obraz pod każdym kątem i w dowolnej pozycji oglądać filmy, grać w gry z obsługą dotykową czy korzystać z czatu wideo.
  •  Grupa Mobile Internet Digital Home (MIDH) firmy Lenovo, która rozpoczęła drugi pełny rok działalności, w drugim kwartale roku finansowego odnotowała wzrost sprzedaży skonsolidowanej o 155% rok do roku do kwoty 718 milionów USD, co złożyło się na osiem procent łącznych przychodów firmy ze sprzedaży. Smartfony i tablety stanowią wiodące produkty w strategii PC Plus Lenovo. Firma nadal przewyższała wyjątkowo dynamiczny wzrost dostaw w Chinach, a obecnie jest drugim pod względem wielkości dostawcą produktów z tych kategorii na rynku chińskim. W segmencie smartfonów w Chinach w drugim kwartale roku finansowego firma Lenovo zyskała aż 12,5 punktu procentowego w ujęciu rok do roku, osiągając 14,2% udziału rynku. Także w drugim kwartale firma Lenovo ogłosiła, że rozpocznie sprzedaż smartfonów w Indonezji, na Filipinach i w Wietnamie, a w zeszłym tygodniu dodała do tej listy Indie.
  • W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) firma Lenovo uzyskała po raz pierwszy dwucyfrowy udział w rynku, kończąc drugi kwartał roku finansowego na poziomie 10,8%, co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe w ujęciu rok do roku. Dzięki tym osiągnięciom firma Lenovo została trzecim pod względem wielkości dostawcą komputerów PC w regionie EMEA. Wzrost udziału Lenovo w rynku nastąpił konsekwentnie w całym regionie, we wszystkich krajach. Spośród największych osiągnięć drugiego kwartału można wymienić pierwszą pozycję Lenovo w Rosji, a także w Niemczech, gdzie firma zyskała dodatkowe 3,9 punktu procentowego w ujęciu rok do roku. Pomimo ośmioprocentowego spadku w całej branży w tym regionie firma Lenovo zwiększyła swoje dostawy komputerów PC o 27% w ujęciu rok do roku, co jest wynikiem zaskakującym. Sprzedaż skonsolidowana w drugim kwartale wyniosła 1,8 miliarda USD, co oznacza wzrost o 12% rok do roku oraz składa się na 21% łącznej światowej sprzedaży firmy.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej