środa 09 styczeń 2013 | Robert Kamiński

Komputery wieloosobowe

IdeaCentre Horizon Table PC to pierwszy komputer „wieloosobowy”. To domowe urządzenie wielodotykowe i działające w różnych trybach umożliwia wspólne korzystanie z komputera kilku użytkownikom jednocześnie.

Firma Lenovo zapowiedziała wprowadzenie do oferty IdeaCentre Horizon Table PC — swojego pierwszego komputera „wieloosobowego”. To domowe urządzenie wielodotykowe i działające w różnych trybach umożliwia wspólne korzystanie z komputera kilku użytkownikom jednocześnie.

Jako komputer stołowy Horizon może leżeć płasko na dowolnej powierzchni. Z ekranu może wtedy korzystać jednocześnie dwóch lub więcej użytkowników. Komputer jest przystosowany do dotykowych gier wieloosobowych, a ponadto oferuje interaktywne akcesoria dla graczy.  Dzięki funkcjom dotykowym systemu Windows 8 specjalnie dostosowane gry z kolekcji Electronic Arts i Ubisoft nabierają na komputerze Horizon niespotykanego dotychczas realizmu. Horizon można też łatwo przekształcić w 27-calowy, wysokowydajny komputer stacjonarny do pracy, który znakomicie sprawdza się w rozmaitych zadaniach.

W trakcie International Consumer Electronics Show 2013 firma Lenovo zaprezentowała także duży, 39-calowy, panoramiczny komputer stołowy noszący roboczą nazwę „Gamma”. Gamma jest wciąż jeszcze na wczesnym etapie koncepcyjnym, ale stanowi przekonującą demonstrację rozrywki wieloosobowej na tak dużym ekranie. Wskazuje również kierunek rozwoju komputerów stołowych Lenovo.

„Choć obserwujemy rozwój technologii czterech typów urządzeń: komputerów stacjonarnych, notebooków, tabletów i smartfonów, a użytkownicy mają do dyspozycji więcej mocy obliczeniowej niż kiedykolwiek przedtem, to wciąż jest miejsce dla urządzeń takich jak Horizon, które sprzyjają wspólnej pracy i rozrywce. Horizon to komputer nie tylko osobisty, ale też wieloosobowy, z którego może wspólnie korzystać kilku użytkowników” — powiedział Peter Hortensius, prezes działu Product Group firmy Lenovo. „Umożliwia on wspólne wyświetlanie i odtwarzanie multimediów, takich jak zdjęcia, muzyka i wideo, na jednym ekranie, a nasze specjalne akcesoria do gier łączą w sobie możliwości interakcji fizycznej i cyfrowej. Horizon odzwierciedla nasze dążenie do oferowania innowacyjnych produktów, które kształtują epokę PC Plus”.

Domowy komputer stołowy

Dzięki takim zaletom, jak ogromny ekran, dynamiczna grafika i obsługa dotykowa 10 palcami, Horizon udostępnia pełnię możliwości systemu Windows 8 i zapewnia realistyczne wrażenia użytkownikom gier wieloosobowych. Komputerowi towarzyszy zestaw specjalnych akcesoriów, między innymi elektroniczna kostka i cztery joysticki, przy użyciu których można w wyjątkowy sposób sterować akcją gry na ekranie. Z punktu widzenia użytkownika interakcja z grą łączy w sobie aspekty fizyczne i cyfrowe.

Stołowy komputer Horizon zawiera Lenovo App Shop — specjalny sklep z aplikacjami działający na platformie Intel AppUp i oferujący użytkownikom ponad 5 wieloosobowych aplikacji rozrywkowych. Nabywcy komputera Horizon zyskują także pakiet specjalnych gier i aplikacji edukacyjnych czołowych producentów, takich jak Electronic Arts, FableVision, Open Labs, Ubisoft i FilmOn TV oraz setki aplikacji i gier dostępnych na platformie BlueStacks.

Komputer Horizon można łatwo położyć płasko, a inteligentny system zawiasów włączy automatycznie wielodotykowy interfejs dla wielu użytkowników Lenovo Aura. Przy użyciu tego prostego interfejsu na jednym ekranie cała rodzina może grać, uczyć się lub oglądać multimedia jednocześnie. Aura umożliwia także uruchamianie zainstalowanych fabrycznie gier i aplikacji edukacyjnych oraz pobieranie nowych z internetowego sklepu z aplikacjami.

Horizon sprawdza się też znakomicie jako główny rodzinny komputer all-in-one do pracy i rozrywki. Duży, imponujący ekran z podświetleniem jest widoczny niemal pod każdym kątem, a karta graficzna NVIDIA GeForce płynnie odtwarza wideo oraz grafikę z zachwycającą jakością obrazu i pełnym dźwiękiem Dolby Home Theatre® v4. Niezbędną do takiej wydajności moc obliczeniową Horizon czerpie z procesorów Intel® Core™ i7.

 Użytkownicy komputera Horizon mogą dokupić dodatkowo przenośny i pozwlający oszczędzić miejsce stolik Horizon Multimode Table. Ten regulowany stolik umożliwia zmianę nachylenia i wysokości komputera stołowego — od pozycji płaskiej po pionową pod kątem 90 stopni. Lenovo oferuje użytkownikom komputera stołowego Horizon pełny pakiet usług, w tym rozszerzenie gwarancji z naprawą w domu lub w firmie właściciela, a także ochronę gwarancyjną do trzech lat. Użytkownicy korzystający z pomocy technicznej Lenovo Premium Support mogą dodatkowo zwrócić się w razie potrzeby o pomoc zdalną lub telefoniczną do specjalistów.