Strona główna / Na czasie / Nokia rośnie, Motorola spada, Apple rozczarowuje
środa 30 styczeń 2008 | Alex Meyden
Nokia rośnie, Motorola spada, Apple rozczarowuje
Ponad miliard telefonów komórkowych sprzedano w ubiegłym roku na całym świecie. To prawie 150 mln więcej niż rok wcześniej. Według analityków, od tego roku wzrost sprzedaży nie będzie już tak dynamiczny i ustabilizuje się na poziomie 10 proc., co oznacza jakieś 1 mld 250 mln sztuk aparatów telefonicznych.

Nokia rośnie ale…

Wśród producentów telefonów największy wzrost odnotowała Nokia, która sprzedała w 2007 roku 437,1 mln sztuk telefonów. Producent posiada obecnie 40% rynku telefonów komórkowych. Wzrost udziału Nokii w rynku telefonów komórkowych w porównaniu do IV kwartału 2006 r. wynosi 4 punkty procentowe. Jedynym kontynentem, gdzie sprzedaż Nokii spadła, była Ameryka Północna. Jak oceniają analitycy, nie bez wpływu na to pozostaje debiut wyczekiwanego przez wielu iPhone’a.

…ma kłopoty w Bochum   

Nie wiadomo jeszcze, jak na sprzedaż Nokii w tym roku wpłynie plan przeniesienia jednej z fabryk z niemieckiego Bochum do Rumunii. Plany koncernu potępili niemieccy politycy, którzy w proteście pozbywają się aparatów telefonicznych tego producenta.Wymianę Nokii na telefon innej firmy zapowiedział szef już resortu ochrony konsumenta Horst Seehofer.

"Bild" donosi, że Seehofer zastanawia się nawet nad wyrzuceniem Nokii z całego resortu. Szef frakcji SPD w Bundestagu Peter Struck już oddał swoją Nokię i zlecił zakup telefonu innej marki. Także centrala związkowa DGB wzywa do bojkotu Nokii. 

Słabą dynamikę ma i Motorola i Apple  

Wielkim przegranym na rynku telefonów komórkowych okazała się w 2007 r. Motorola. Jej sprzedaż spadła o 38% wobec danych sprzed roku. Czwarty kwartał 2007 roku przyniósł 388 mln dolarów strat.

Także Apple, który w połowie roku przebojem wdarł się na rynek, nie spełnił oczekiwań. Od czerwca sprzedano zaledwie 4 miliony iPhone'ów.  Z danych podawanych przez firmę wynika, że iPhone zawojował prawie 20 proc. amerykańskiego rynku smartphone'ów. Nie przekonuje to jednak inwestorów, którzy nie kryją rozczarowania poziomem sprzedaży długo wyczekiwanego dziecka koncernu z Cupertino.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej