Strona główna / Na czasie / Dynamiczny rynek domen
poniedziałek 04 luty 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Dynamiczny rynek domen
Rynek domen internetowych w Polsce obecnie obejmuje ponad 1.100.000 zarejestrowanych nazw, z czego ponad 300 tys. to domeny globalne i europejskie. W praktyce oznacza to, że co trzecia domena rejestrowana w Polsce jest domeną inną niż .pl!
Tagi: domena, internet, firma,

Już 30% wszystkich domen rejestrowanych w Polsce to domeny inne niż polskie, czyli globalne (np. .com, .net, .org) i domena europejska (.eu). Rosnący popyt na tego typu domeny niewątpliwie spowodowany jest faktem relatywnie dużej dostępności atrakcyjnych dla polskich przedsiębiorców nazw w tych rozszerzeniach. Niemały wpływ mają również znaczne obniżki cen rejestracji, oferowane przez rodzimych rejestratorów. Wynikają one między innymi ze wzrostu wartości polskiej waluty.

Domena ważnym elementem biznesu

Zmiany na rynku rejestracji domen związane są przede wszystkim ze zmianą stylu myślenia klientów biznesowych w Polsce. „Polski przedsiębiorca coraz częściej zaczyna zauważać wizerunkową wartość domeny internetowej dla swojej firmy. Zauważalny jest trend różnicowania rozszerzeń rejestrowanych domen przez klientów, co między innymi ma służyć ochronie znaku towarowego firmy. Zapewne, jest to także chęć utrwalenia swojego wizerunku jako przedsiębiorstwa o charakterze bardziej międzynarodowym, a także pewnego rodzaju chęć ekspansji na inne rynki” – komentuje Daniel Kotyras Dyrektor ds. Marketingu i Public Relations w firmie NetArt.

Ponadto, dzięki rosnącej popularności domen globalnych i europejskich, postępuje dywersyfikacja polskiego rynku, co z kolei umożliwia rodzimym rejestratorom prowadzenie własnej, coraz bardziej niezależnej polityki cenowej. Zyskują na tym przede wszystkim klienci, którzy coraz częściej mogą wybierać spośród bardziej zróżnicowanej oferty domen internetowych.

Rynek domen rośnie

Według informacji zaczerpniętych z EURiD, w Polsce zarejestrowano już ponad 100 tysięcy domen europejskich, z czego blisko 40% w 2007 roku. Stanowi to znakomitą prognozę na rozpoczynający się rok 2008. Wśród wszystkich firm rejestrujących domeny europejskie (według ostatniego raportu EURiD, raport za 3 kwartał 2007 r.), tylko dwie polskie firmy znalazły się w czołówce rejestratorów domen europejskich. NetArt jest obecnie na 17 miejscu na świecie, natomiast home.pl zajmuje 20 miejsce. Z informacji uzyskanych od NetArt około 35% ogółu zarejestrowanych w Polsce domen .eu jest zarejestrowanych w tej firmie.

„Sukces, jaki odnosi na rynku rejestracji domen i usług hostingowych NetArt wynika przede wszystkim z nowatorskich rozwiązań marketingowych. Nie bez dumy mogę stwierdzić, że większość naszych pomysłów jest kopiowana później przez konkurentów. Fakt, że to NetArt wchodzi na rynek z nowymi rozwiązaniami jako pierwszy oraz prowadzi jasną i przejrzystą politykę informacyjną na temat oferowanych usług zachęca użytkowników Internetu do korzystania z naszych usług. Właśnie takie działania dają nam ponad 30% udziału w całym polskim rynku rejestracji domen.” – dodaje Daniel Kotyras Dyrektor ds. Marketingu i Public Relations w firmie NetArt.

Zaplecze technologiczne

Wysoką jakość usług serwerowych NetArt zapewnia własne Data Center, zlokalizowane w Krakowie. Oparte na własnej infrastrukturze i markowym sprzęcie, zapewnia niezawodność działania bliską 100%. Data Center NetArt to nowoczesny kompleks pozwalający na stabilną i bezpieczną pracę urządzeń telekomunikacyjnych i serwerów.  Wśród najważniejszych cech wyróżniających Data Center jest fakt, iż służy ono wyłącznie obsłudze platform serwerowych NetArt, a dostęp do infrastruktury zgromadzonej w Data Center mają tylko upoważnieni pracownicy NetArt, co stanowi unikalne rozwiązanie w skali firm hostingowych w Polsce.

Grupa Kapitałowa NetArt

NetArt działa na rynku komercyjnych usług IT od 1997 roku, świadcząc usługi rejestracji domen, utrzymywania hostingów oraz serwerów wirtualnych i dedykowanych. Obecnie Grupa Kapitałowa NetArt to lider wśród polskich dostawców rozwiązań internetowych. Obsługuje ponad 150 tys. Klientów, oraz posiada 30% udział w rynku komercyjnych usług internetowych.

Do Grupy Korporacyjnej NetArt należą trzy firmy: NetArt Piort Nowak, NetArt Sp. z o. o. i NetArt Interactive Sp. z o. o. Firma NetArt Sp. z o. o. świadczy usługi zaawansowanych serwerów dedykowanych przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań biznesowych w Internecie. Agencja interaktywna NetArt Interactive Sp. z o. o, świadczy kompleksowe usługi graficzne i multimedialne. Specjalizuje się w tworzeniu serwisów korporacyjnych oraz usługach e-commerce z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Oferta agencji obejmuje również działania z zakresu mediów klasycznych i tworzenia systemu identyfikacji wizualnej. Firma NetArt Piotr Nowak to wiodący usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych. Oferuje szeroki wachlarz usług internetowych, dla rozległej grupy Klientów biznesowych, instytucjonalnych i indywidualnych. Firma świadczy usługi głównie w zakresie rejestracji domen internetowych i hostingu, a także sprzedaży i realizacji serwisów WWW.

Źródło: komunikat prasowy firmy NetArt

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej