Strona główna / Na czasie / Duński TARGIT w polskiej odzieżówce
czwartek 14 luty 2008 | Ryszard Ochucki
Duński TARGIT w polskiej odzieżówce
Vistula & Wólczanka – firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji oraz zarządzaniu własnymi markami odzieży  oraz dystrybucji marek ogólnoświatowych - rozpoczęła użytkowanie duńskiego systemu TARGIT – narzędzia klasy Business Intelligence do wielowymiarowej analizy danych.

Od sprzedaży do analizy lojalności

Pierwszy etap dotyczy zastosowań (modułów) „sprzedaż i stany magazynowe”. Uzyskane rezultaty pozwoliły na usprawnienie wielu działań operacyjnych i zarządczych spółki . Korzyścią  jest możliwość podejmowania szybkich decyzji na podstawie dokładnych i aktualnych informacji.

Uzyskane bardzo pozytywne efekty spowodowały podjęcie decyzji o dalszym rozwoju systemu -  wzbogaceniu go o kolejne tematy analityczne takie jak logistyka, analiza sprzedaży do lojalnych klientów oraz analiza skuteczności modeli zaopatrzenia, potocznie nazywanego „zatowarowaniem” sieci ponad 170 salonów w kraju i 5 za granicą.

OLAP wdrożony przez Intersys

Rozwiązanie bazuje na technologii tzw. kostek danych OLAP (On Line Analytical Processing). Sprzedaży i implementacji systemu dokonała warszawska firma Intersys  – Złoty Partner Microsoft oraz autoryzowany partner handlowo-wdrożeniowy SOLEMIS,  przedstawiciela producenta systemu TARGIT w Polsce.

Niezbędny Integrator

Od powstania firmy Vistula & Wólczanka, podstawowym zadaniem stało się  opracowanie jednorodnego systemu dostarczania informacji sprzedażowych i magazynowych z rozproszonej terytorialnie struktury firm składowych i wielu systemów informatycznych, przeznaczonych do różnych dziedzin działalności.

W chwili połączenia Vistula & Wólczanka  posiadała oddzielne bazy klientów, sprzedaży, stanów magazynowych, oddzielnie przechowywane były informacje o produkcji, stąd bardzo uciążliwe i nieefektywne stało się w nowej strukturze, podejmowanie trafnych i skutecznych decyzji bazujących na danych z kilku rozproszonych systemów. Bardzo czasochłonne było sporządzanie wszelkich analiz wg jednorodnych kryteriów - przez brak wspólnych standardów wprowadzania i przetwarzania danych. Zdecydowano więc dokonać szeregu inwestycji w zakresie informatycznej obsługi firmy - opracowano spójnej koncepcji operacyjnego zarządzania wyrobami i towarami handlowymi.

Kolejnym wyzwaniem stało się odzwierciedlenie działalności operacyjnej na poziomach zarządzania taktycznego i strategicznego. Podstawowym wymogiem w tym zakresie było umożliwienie kierownictwu i służbom analitycznym tworzenia szybkich i dokładnych analiz mających wspomagać podejmowanie decyzji w kilku obszarach działalności firmy.

Rozwiązanie TARGIT

System TARGIT służy jako podstawowe narzędzie do analiz biznesowych średniego i najwyższego szczebla zarządzania. W ramach prac wdrożeniowych zaprojektowano hurtownię danych, umożliwiającą wykonywanie zaawansowanych analiz i zawierającą cały zestaw narzędzi służących obserwacji procesów biznesowych i trendów.

Najistotniejsza jest weryfikacji efektywności sprzedaży, której dokonuje się w zależności od cech różnicujących zarówno towar, jego nabywców jak i miejsce sprzedaży. Podstawowymi miarami są sprzedana ilość, koszt, przychód i marża oczywiście z możliwością szczegółowego rozbicia m.in. na asortyment w podziale na marki i linie sprzedawanych towarów, rodzaj towaru, grupy asortymentowe i cechy towaru takie jak kolor, kołnierz, długość rękawa czy rodzaj mankietu.

Miejsce sprzedaży klasyfikowane jest pod względem wielkości miasta, rodzaju punktu sprzedaży (m.in. kiosk, monobrand, outlet), ilości sprzedanych sztuk, przynoszonych zysków. Klienci podzieleni są wg płci oraz miejsc w jakich dokonują zakupu. 

Równie istotne jest śledzenie stanów magazynowych - nadwyżek, braków lub zalegania przez długi okres towarów w poszczególnych sklepach. Pozwala to na bardzo precyzyjne zarządzanie dostawami do poszczególnych salonów firmowych, w zależności od potrzeb i preferencji na lokalnych rynkach.

System TARGIT umożliwia także tworzenie dowolnych porównań różnych kategorii w różnych ujęciach np. okresów czasu. Mogą być to zestawienia miesięczne lub porównania rok do roku, czy tydzień do tygodnia w określonych przedziałach czasu. Ułatwia to poszukiwanie prawidłowości i optymalizację np. zaopatrzenia poszczególnych salonów co umożliwia  zwiększenie rentowności działania. 

Vistula & Wólczanka

Vistula & Wólczanka powstała 31 sierpnia 2006 w wyniku połączenia się spółek Vistula S.A. oraz Wólczanka S.A. Vistula & Wólczanka jest organizacją skoncentrowaną na zarządzaniu własnymi markami odzieży męskiej i damskiej oraz dystrybucji marek ogólnoświatowych.

W swoim portfelu spółka posiada następujące marki: Vistula, Lantier, Luigi Vesari, Lettfield, Wólczanka, Andre Renard. Obecnie własna sieć sprzedaży liczy ponad 170 salonów, w tym 5 za granicą. Wysoką jakość produktów Vistula potwierdza certyfikat Systemu Zapewnienia Jakości ISO 9001:2000 otrzymany w kwietniu 2000 r. W styczniu 2007 roku Vistula & Wólczanka S.A. została właścicielem sieci sklepów Galeria Centrum. Obecnie sieć posiada 15 sklepów z logo GC. Do 2010 roku planowane jest otwarcie 50 kolejnych.

Intersys jest specjalizowanym dostawcą i wykonawcą  zaawansowanych informatycznych rozwiązań biznesowych w Polsce. Ofertę firmy stanowią najwyższej jakości informatyczne produkty biznesowe uznanych i renomowanych partnerów oraz usługi konieczne do ich skutecznego uruchomienia. Oferowane przez firmę produkty stanowią kompleksową ofertę, co pozwala na spełnienie różnorodnych potrzeb Klientów. Wśród oferowanych rozwiązań znajdują się zarówno programy do rejestracji transakcji firmy tzw. Zintegrowane Systemy Informatyczne Zarządzania (ERP - ang. Enterprise Resource Planning), jak również oprogramowanie do zarządzania relacjami z kontrahentami (CRM – ang. Customer Relationship Management), oprogramowanie do wszechstronnych analiz biznesowych oraz controllingu (BI – ang. Business Intelligence) czy oprogramowanie do zarządzania zasobami informacyjnymi oraz organizacji pracy grupowej.

 

Firma Intersys jest Złotym Partnerem Microsoft certyfikowanym w ramach rozwiązań: Microsoft Dynamics NAV oraz Microsoft Dynamics CRM 3.0 jak również jest Certyfikowanym Partnerem Solemis w zakresie rozwiązań: Targit i Prophix.

Ofertę Solemis Group stanowią specjalistyczne produkty uzupełniające istotne luki w klasycznych systemach  ERP/CRM. Aktualnie w ofercie firmy znajdują się dwa światowej klasy produkty należące do tej klasy rozwiązań: PROPHIX i TARGIT. Kanadyjski system PROPHIX jest aplikacją  finansową używaną przez tysiące osób na całym świecie do budżetowania, prognozowania, raportowania i analiz. Duńskie oprogramowanie TARGIT to rozwiązanie z obszaru Business Intelligence umożliwiające decydentom na wszystkich szczeblach zarządzania wielowymiarową analizę danych i uzyskanie natychmiast całościowego obrazu sytuacji w firmie. Od 2005 roku Solemis Group S.A. jest jedynym przedstawicielem w Polsce producentów systemów PROPHIX i TARGIT oraz twórcą polskich wersji tych systemów.

 

Solemis Group jako jedyna firma w Polsce świadczy outsourcing usług IT dla Microsoft w zakresie oprogramowania ERP – Microsoft Dynamics GP (Business Solutions Great Plains). W ofercie firmy znajdują się także rozszerzenia funkcjonalne do systemu Microsoft Dynamics GP (MBS Great Plains) oraz system finansowo-księgowy dla małych firm SM-BOSS.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej