Strona główna / Na czasie / INTEL - firma odpowiedzialna globalnie
sobota 02 luty 2008 | Ryszard Ochucki
INTEL - firma odpowiedzialna globalnie
Intel Corporation zdobywa pierwsze miejsce na tegorocznej liście „100 najbardziej odpowiedzialnych społecznie firm”. Ranking ten, opublikowany przez magazyn CRO, jest powszechnie uznawany w Stanach Zjednoczonych za wskaźnik stosowania najlepszych praktyk w dziedzinie odpowiedzialności społecznej biznesu.

Firma dbająca o wszystko…

Lista wskazuje firmy, które w optymalny sposób łączą dążenie do swoich celów biznesowych z rozsądnymi praktykami w ośmiu kategoriach: środowisko, zmiana klimatu, prawa człowieka, relacje pracownicze, ład korporacyjny, lobbing, filantropia i wyniki finansowe. Ranking bazuje na badaniach i analizach przeprowadzanych przez IW Financial, a rozpatrywane firmy wywodzą się głównie z indeksu Russell 1000. Intel od 9 lat, czyli od chwili pierwszej edycji listy, zawsze zajmował miejsce w czołowej 20.

 „Intel definiuje sukces nie tylko w wymiarze wyników finansowych, ale także jako zdolność do przekształcania świata, w którym żyjemy i pracujemy” – powiedział William A. Swope, wiceprezes i dyrektor generalny działu Corporate Affairs Group w firmie Intel. „Inwestujemy mnóstwo pracy i zasobów w działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Mamy też wysokie oczekiwania względem etycznego zachowania we wszystkich obszarach naszego biznesu. Obecne wyróżnienie stanowi świadectwo nieustających wysiłków i zaangażowania naszych pracowników na całym świecie.”

…bo globalna

Globalna postawa obywatelska Intela przejawia się m.in. w wartym 100 milionów dolarów rocznie projekcie poprawy jakości edukacji na całym świecie oraz w długoterminowym zobowiązaniu do zachowania zrównoważonego charakteru działalności i produktów. Np. w zeszłym roku Intel wprowadził do produkcji układy wykonane w technologii 45nm, które wyróżniają się nie tylko najwyższą w branży energooszczędnością, ale są także wytwarzane w najbardziej zaawansowanym procesie produkcyjnym, w którym nie wykorzystuje się szkodliwych dla środowiska substancji takich jak ołów i halogen. Ponadto firma zajęła ostatnio pierwsze miejsce w przygotowywanym przez EPA rankingu Green Power Partner List, co było efektem osiągnięcia pozycji największego w Stanach Zjednoczonych nabywcy punktów przeliczanych na energię ze źródeł odnawialnych.

W 2007 Intel otrzymał ponad 50 nagród z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, m.in. nagrodę U.S. EPA 2007 Water Efficiency Leader za zmniejszenie zużycia wody, jej wielokrotne wykorzystywanie i przetwarzanie; nagrodę dla Najbardziej Odpowiedzialnej Firmy Międzynarodowej w Chinach, przyznaną przez Uniwersytet w Pekinie; nagrodę Leader for Technology przyznaną przez Dow Jones Sustainability Index; Intel znalazł się także na liście „100 najbardziej zrównoważonych firm na świecie” opracowanej przez Corporate Knights/Innovest.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej