Strona główna / Na czasie / Dlaczego jasność kolorów czyli CLO odgrywa istotną rolę?
wtorek 03 grudzień 2013 | Robert Kamiński
Dlaczego jasność kolorów czyli CLO odgrywa istotną rolę?
Kolor i jego jasność są ważnymi elementami jakości obrazu. Jeśli jasność kolorów projektora nie jest tak samo wysoka jak jasność bieli, obrazy będą mniej wyraziste, a kolory mogą wydawać się wyblakłe. Wartość pomiaru jasności światła czerwonego, zielonego i niebieskiego to jasność kolorów lub natężenie światła barwnego (ang. CLO – Color Light Output).
Tagi: CLO, projektor, epson,

Jak mierzyć jasność projektora?

W latach 90 ubiegłego wieku, amerykański instytut standaryzacji (ANSI – American National Standards Institut) opracował sposób (standard) pomiaru jasności projektorów. Polega on na pomiarze jasności światła białego w 9 punktach ekranu. Średnia wartość jasności uznawana jest za jasność projektora i podawana jest przez producentów jako ANSI lumeny.
W 2009 roku National Institute of Standards and Technology (NIST) zapoczątkował prace nad pomiarem jasności kolorów w projektorach. Nowy standard pomiaru jasności CLO opracowany i opublikowany został w 2012 roku przez stowarzyszenie SID, Society for Information Displays (www.icdm-sid.org). Polega on na pomiarze, podobnie jak przypadku ANSI, jasności w 9 punktach ekranu ale oświetlonego nie światłem białym, a trzema podstawowymi kolorami – czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB).

CLO - pełniejsza informacja dla użytkownika

Projektory cyfrowe wyświetlają kolory w różny sposób, co powoduje ogromne różnice w jasności kolorów. Najpopularniejsze są dwa sposoby (technologie) wyświetlania obrazu – DLP (Digital Light Processing) i 3LCD (3 Liquid Crystal Display) – wykorzystywana przez firmę Epson. Wszystkie projektory Epson emitują światło kolorowe o tym samym natężeniu co światło białe, zapewniając żywe, dobrze nasycone kolory. Wielu producentów projektorów nadal podaje tylko jasność światła białego w ANSI lumenach. Dla porównania, pomiary jasności koloru CLO dla ok. 170 jednoukładowych modeli projektorów DLP różnych producentów, przeprowadziły dwa renomowane laboratoria: Intertek (www.intertek.com) i Lumita (www.lumita.com). Wyniki pomiarów zestawiono z podawanymi przez producenta wartościami jasności światła białego.
Z analizy podanych wyników testu wyraźnie widać, że CLO czyli jasność kolorów jednoukładowych projektorów DLP jest znacznie mniejsza niż jasność światła białego – w niektórych modelach nawet 3-krotnie niższa.
CLO i jasność światła białego wielu modeli projektorów różnych producentów łatwo sprawdzić można korzystając z wyszukiwarki na stronie: www.colorlightoutput.com

  • Zdaniem 98% badanych projektory Epson zapewniają najjaśniejszy obraz
  • Zdaniem 95% badanych projektory Epson zapewniają najbardziej żywe kolory

Opis i wyniki tzw. ślepego testu przeprowadzonego na 200 przypadkowych osobach w dniach 25-28 lutego 2013 r. w Wielkiej Brytanii.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej