Strona główna / Na czasie / Szpital Wolski w Warszawie z podpisem elektronicznym
środa 09 kwiecień 2008 | Redakcja
Szpital Wolski w Warszawie z podpisem elektronicznym
Ponad 400 zestawów do składania podpisu elektronicznego zakupił od Krajowej Izby Rozliczeniowej warszawski Szpital Wolski. Posłużą one przede wszystkim do tworzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Z e-podpisu korzystać będą wszyscy lekarze, większość pielęgniarek, a także pracownicy działu księgowości i dyrekcja szpitala. 

Wprowadzenie podpisu elektronicznego jest konsekwencją planu informatyzacji szpitala przyjętego przed trzema laty, a także wprowadzonych w ubiegłym roku przepisów prawnych dopuszczających stosowanie podpisu elektronicznego w placówkach służby zdrowia. 

W 2005 r., gdy Szpital Wolski rozpoczynał gruntowną informatyzację, rozważano zakup kilkudziesięciu zestawów do składania podpisu elektronicznego. „Dużo się wtedy o e-podpisie mówiło. Wiedzieliśmy, że jest to rozwiązanie przyszłościowe, choć zastosowanie podpisu elektronicznego było wówczas dość ograniczone” -  tłumaczy dyrektor Szpitala Wolskiego Adam Doliwa. Sytuacja zmieniła się
w ubiegłym roku, gdy weszła w życie ustawa pozwalająca na tworzenie dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej, przy użyciu tzw. certyfikatów kwalifikowanych. „Ta ustawa znacznie zwiększyła przydatność e-podpisu i wpłynęła na naszą decyzję o zakupie kilkuset, a nie jak planowaliśmy na początku, kilkudziesięciu certyfikatów” – dodaje. System elektronicznej dokumentacji medycznej zostanie wprowadzony w szpitalu połowie roku. Docelowo każdy dokument – od momentu wpisania nr pesel pacjenta, do chwili jego rozliczenia
z NFZ– będzie tworzony wyłącznie w postaci elektronicznej.

Obniżka kosztów

Dyrektor szpitala liczy, że wprowadzenie podpisu elektronicznego pozwoli przede wszystkim obniżyć koszty archiwizacji dokumentacji papierowej.  „W ciągu roku w szpitalu powstaje 15 tysięcy kopert z dokumentacją medyczną, zawierającą wyniki badań, konsultacji lekarskich, etc. Placówka udziela także 90 tysięcy specjalistycznych porad. To powoduje, że szpitalne archiwum obecnie pęka w szwach. Gdyby nie zakup podpisu elektronicznego, musielibyśmy wynająć nowe pomieszczenia na przechowywanie dokumentacji a to byłoby rozwiązanie bardzo kosztowne” – przekonuje Adam Doliwa. 

Jego zdaniem e-podpis wpłynie także na jakość pracy lekarzy. „Lekarze zwykle nie mają czasu, zwlekają więc z przygotowaniem dokumentacji medycznej, co wpływa oczywiście na jej jakość.
E-podpis ze względu na zastosowanie znacznika czasu wymusi na lekarzach rzetelne prowadzenie dokumentacji”
– mówi Adam Doliwa. Oferta KIR S.A. została wybrana w przetargu. Głównym powodem wyboru Izby była niższa od konkurencji cena zestawów do składania e-podpisu. 

Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Działu Usług Certyfikacyjnych KIR SA:

 „Wprowadzenie w ubiegłym roku możliwości prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej jest szansą na uproszczenie i obniżenie kosztów archiwizacji dokumentów medycznych. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy tak wiele mówi się o problemach finansowych służby zdrowia. Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej – obok korzyści finansowych - oznacza także ogromną oszczędność czasu. Znalezienie właściwego dokumentu papierowego, skserowanie i dostarczenie go lekarzowi zajmuje 2-3 godziny. Dokument w wersji elektronicznej znajdziemy w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund, co wpływa także na czas hospitalizacji pacjenta”.

Korzyści wynikających z zakupu podpisu elektronicznego jest więcej. E-podpis można już dziś wykorzystać też m. in. do składania wniosków o wpisanie do rejestru ZOZ lub wniosków o dokonanie zmian w rejestrze, tudzież wniosków o wykreślenie z rejestru. Podstawą prawną jest tu Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 16 lipca 2004 r. w sprawie rejestru zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto podpis można wykorzystać do generowania faktur elektronicznych, rozliczeń z urzędami skarbowymi, a także udziału w aukcjach elektronicznych oraz rozliczania z ZUS.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. została powołana w 1991 roku z inicjatywy 16 największych banków, w tym Narodowego Banku Polskiego oraz Związku Banków Polskich. Swoje usługi kieruje przede wszystkim do instytucji bankowych, finansowych, dużych przedsiębiorstw z sektora telekomunikacyjnego i energetycznego, firm działających w obszarze e-commerce oraz administracji państwowej. KIR S.A. od ponad 15 lat sprawnie i bezpiecznie realizuje międzybankowe, bezgotówkowe transakcje płatnicze. Do tej pory za pośrednictwem systemów ELIXIR® (dla płatności denominowanych w walucie krajowej) i EuroELIXIR (dla płatnościI krajowych i transgranicznych w euro) Izba zrealizowała blisko 6 mld transakcji. Żadna z nich nie została zakwestionowana. W 2007 r. KIR S.A. po raz pierwszy rozliczyła ponad 1 mld transakcji płatniczych, dołączając tym samym do grona największych europejskich izb rozliczeniowych.

Od lat KIR S.A. jest orędownikiem nowoczesnej e-gospodarki. Jako pierwsza firma w Polsce i jedna z pierwszych w Europie zaoferowała usługi podpisu elektronicznego. Już w 1993 r. z tego rozwiązania zaczęły korzystać polskie banki. Od 2003 r. na mocy decycji Ministra Gospodarki KIR S.A. jest kwalifikowanym podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne w zakresie wydawania certyfikatów kwalifikowanych oraz znaczników czasu.

KIR S.A. wprowadziła także innowacyjne rozwiązania dedykowane przedsiębiorstwom - usługę elektronicznej archiwizacji dokumentów oraz usługę PayByNet adresowaną do sklepów internetowych zainteresowanych udostępnieniem klientom bezpiecznej formy płatności bezgotówkowych. Obecnie KIR S.A., na wzór europejskich izb rozliczeniowych, wdraża usługę elektronicznej prezentacji rachunków i płatności (EBPP). Zrewolucjonizują one sposób regulowania płatności masowych za telefon, gaz, energię elektryczną, telewizję kablową, itp. za pośrednictwem kanałów bankowości internetowej.

W rankingu polskich przedsiębiorstw „Lista 2000” realizowanym przez Rzeczpospolitą KIR S.A. zajęła 20. pozycję wśród najbardziej rentownych przedsiębiorstw w 2006 r.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej