Strona główna / Na czasie / Wszystko już było?
poniedziałek 13 październik 2014 | Robert Kamiński
Wszystko już było?
Na mocno zatłoczony rynek producentów smartfonów wkroczyły 2 nowe firmy – Wiko z Francji i Allview z Rumunii. Czy zaskoczą polskich producentów zaliczanych do grupy tzw. B-Brand?

Debiut na polskim rynku gdzie obecni są praktycznie wszyscy globalni producenci i sporo lokalnych dostawców to odważne posunięcie i spore wyzwanie. Zwłaszcza że na początku działalności trzeba będzie oferować swoje produkty na wolnym rynku, a atrakcyjna współpraca z operatorami to kwestia – być może – odległej przyszłości. Jednak dwie firmy zdecydowały się powalczyć o nasz rynek.

Allview z Rumunii

AllView istnieje od 2002 roku. Dotąd urządzenia tej marki można było kupić głównie na Bałkanach oraz w krajach Europy Środkowej. W Rumunii udało się zająć 3 miejsce pod względem wielkości sprzedaży.

Firma od samego początku współpracuje z czterema zaliczającymi się do czołówki producentami sprzętu z Chin. W efekcie Allview ma dostęp do takich konstrukcji jak smartfon Oppo z obracaną kamerą czy mierzący zaledwie 5,5 mm grubości Gionee. Oferta to nie tylko konstrukcje oparte na najtańszych chipsetach MediaTek, ale również Snapdragonach Qualcomma i Intel Atom.

Producent wprowadza na nasz rynek trzy linie smartfonów - Viper, Soul z Androidem oraz Impera, czyli smartfony z Windows Phone i tablety z Windows 8.1.

Łącznie na polski rynek trafi aż 18 urządzeń. Wszystkie posiadają ekrany zabezpieczane powłokami Gorilla Glass lub Dragontail Glass. Większość dodatkowo została wsparta technologią ulepszania dźwięku DTS Sound. Za ekrany w ich urządzeniach odpowiadają Samsung, JDI oraz Sharp. W droższych modelach zainstalowano aparaty z sensorami Sony.

wiko

Wiko z Francji

Francuska marka Wiko powstała we Francji w 2011 r. i w ciągu trzech lat osiągnęła pozycję drugiego co do wielkości sprzedawcy smartfonów na tamtejszym rynku. Wynik co najmniej imponujący, zważywszy na to że konsumenci we Francji są niewątpliwie bardziej zamożni i wymagający niż obywatele z naszej części Europy.

Nazwa Wiko ma oddawać dewizę firmy, która z języka angielskiego brzmi "We connect". W Polsce firma chce dotrzeć do odbiorców dobrą relacją cena/jakość oraz modelami dopasowanymi do różnych potrzeb i wymagań.

W pierwszej kolejności Wiko udostępnia polskim użytkownikom 6 urządzeń, m.in. flagowy smartfon Wiko Highway, kolorowy Rainbow oraz 4 podstawowe modele.

Do najbardziej wymagających fanów urządzeń mobilnych adresowany jest flagowy model Wiko Highway. Smartfon ten wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6592 o taktowaniu do 2 GHz. Na pokładzie system Android KitKat 4.4, a także 5-calowy wyświetlacz IPS Full HD. Z tyłu umieszczono kamerę z matrycą o rozdzielczości 16-megapikseli. Przedni obiektyw o rozdzielczości 8-megapikseli przyda się do wideo rozmów oraz zdjęć selfie. 2 GB pamięci RAM powinno zapewnić płynne działanie wielu aplikacji jednocześnie. Pamięć wbudowana w telefon to natomiast 32 GB.

Dla innych odbiorców przeznaczony jest model Wiko Rainbow, smartfon dostępny w żółtej, zielononiebieskiej oraz klasycznej, czarnej obudowie. Model ten posiada 5-calowy wyświetlacz IPS HD. Za wydajność odpowiada czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,3 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Główny aparat z matrycą 8Mpix pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD. Z przodu umieszczono obiektyw z matrycą 2Mpix. Podobnie jak we flagowym modelu Highway, w Wiko Rainbow zainstalowany jest system Android 4.2. Mniej wymagający klienci mogą wybierać spośród podstawowych modeli Goa, Bloom, Sunset i Lenny.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej