Strona główna / Na czasie / Jedziesz na narty? Tam uważaj na suszarki!
niedziela 25 styczeń 2015 | Robert Kamiński
Jedziesz na narty? Tam uważaj na suszarki!
Zimowy sezon urlopowy oficjalnie rozpoczęty! W województwach: mazowieckim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i opolskim właśnie rozpoczęły się ferie. Planując wypoczynek na południu naszego kraju warto pamiętać o tym, że okres wzmożonych wyjazdów na narty to nie tylko czas większego ruchu na drogach, ale i częstszych kontroli drogowych. NaviExpert sprawdził, jakie są ulubione miejscówki policji na południu Polski.

Na podstawie zgłoszeń kierowców korzystających z funkcji ostrzeżeń CB w nawigacji NaviExpert oraz ostrzegacza drogowego Rysiek, producent aplikacji przygotował zestawienie miejsc, w których w dniach 26.12 – 6.01 kierowcy najczęściej zgłaszali i potwierdzali kontrole drogowe. W tym czasie – podobnie jak w ferie – więcej osób niż zwykle decyduje się na wypad w góry.

Zakopianka króluje

Dane NaviExpert potwierdzają, że Zakopane to zimowa stolica Polski. Popularna Zakopianka, jest nie tylko jedną z najczęściej uczęszczanych tras przez kierowców, którzy wybierają się w Tarty, ale i jedną z tych dróg, na której najczęściej możemy spotkać kontrole drogowe. Pierwszej możemy się spodziewać już między Krakowem a Libertowem. Mimo że najwięcej zgłoszeń z Zakopianki pochodzi właśnie z tego odcinka, to nie powinniśmy być jednak zaskoczeni widokiem patrolu na wysokości miejscowości Gaj, a także na odcinkach za Mogilanami i za miejscowością Lubień. Duże prawdopodobieństwo spotkania patrolu występuje również tuż przed Rabką Zdrój oraz Nowym Targiem.
Podróżując po Małopolsce warto jednak zachować czujność także poza Zakopianką. Na patrol policyjny niemal na pewno natrafimy na drodze krajowej 94 przed Olkuszem (od strony Dąbrowy Górniczej), a także na drodze między Poroninem a Bukowiną Tatrzańską. Jeśli znajdziemy się w okolicy Tarnowa, na patrol drogówki, z wysokim prawdopodobieństwem, natkniemy się na drodze krajowej numer 94 na wysokości miejscowości Zbylitowska Góra oraz na autostradzie A4 przy Brzozówce.

Zobacz na mapie

W drodze na Śnieżkę

Kierowcy z cięższą nogą, podróżując po województwie dolnośląskim powinni stłumić zapędy rajdowca w szczególności przy wyjeździe z Wrocławia Aleją Karkonowską w kierunku miejscowości Bielany Wrocławskie, na odcinku autostrady A8 tuż za ulicą Graniczną, na fragmencie autostrady A4 między Wrocławiem a Kątami Wrocławskimi oraz na drodze 35 za Mirosławicami. Na patrol możemy również trafić na drodze nr 8 przed Kobierzycami oraz dalej – jadąc tą samą drogą przed Łagiewnikami. Podróżując do Jeleniej Góry warto natomiast zachować szczególną ostrożność na drodze krajowej numer 5 za Dobromierzem. To również jedna z najpopularniejszych miejscówek dolnośląskich stróżów prawa. 

Zobacz na mapie

 Narty w Wiśle

Jeśli wybieramy się do Szczyrku, Żywca lub Wisły przemierzając województwo śląskie, na kontrolę drogową z wysokim prawdopodobieństwem natkniemy się pod Siedlcem Dużym - na krajowej „jedynce” pomiędzy Częstochową a Koziegłowami. Bardzo liczne zgłoszenia dotyczą też drogi ekspresowej S1 między Kazimierzem Górniczym a Mysłowicami oraz drogi krajowej 86 na odcinku z Katowic w kierunku Tychów, na wysokości Giszowca. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem kontrolę drogową spotkamy także na odcinku „jedynki” wyjeżdżając z Tychów w kierunku Pszczyny oraz przy drodze krajowej numer 44 wjeżdżając do Mikołowa od strony Gliwic.

Zobacz na mapie

Biegówki w Bieszczadach

Wybierając się w Bieszczady na kontrole drogowe natkniemy się na drodze krajowej nr 9 przed Chmielowem, na drodze krajowej nr 77 za Stalową Wolą, na drodze nr 9 w Komorowie oraz przed Głogowem Małopolskim. Szczególną ostrożność warto też zachować na autostradzie A4 za miejscowością Pustynia oraz na drodze krajowej nr 28 za Krosnem. 

Zobacz na mapie

Góry Opawskie?

Jeśli na urlop przyjdzie nam jechać przez województwo opolskie, patrolu drogowego możemy wypatrywać na autostradzie A4 tuż przy granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego za miejscowością Jaworów. Na częste kontrole możemy także trafić przejeżdżając przez Kluczbork oraz na drodze krajowej nr 46 przy miejscowości Myślina. 

Zobacz na mapie


 
- Jadąc na urlop warto zadbać o to, by podróż przebiegała spokojnie i bez przykrych niespodzianek. Wiele osób korzystając z aplikacji antyradarowych myśli przede wszystkim o tym, jak uniknąć mandatu. Planując podróż w trasę, której nie znamy, należy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo – mówi Katarzyna Przybylska z NaviExpert. I dodaje: - Zimą panują trudne warunki pogodowe. Nawet jeśli droga nie jest pokryta lodem czy śniegiem, to i tak musimy pamiętać o tym, by dostosować prędkość do panujących warunków. Popularne na rynku ostrzegacze drogowe, także te wyposażone w nawigację, informując z wyprzedzeniem o zdarzeniach na drodze z jednej strony rzeczywiście pomagają uniknąć mandatu, ale, co ważniejsze, poprawiają także bezpieczeństwo podróży. Sygnalizują bowiem także utrudnienia na drodze, takie jak wypadki, zwężenia dróg, niebezpieczne miejsca czy trudne warunki pogodowe. To z kolei pozwala kierowcom z wyprzedzeniem zaplanować niezbędne manewry.

 

Metoda badania


Dane o najpopularniejszych miejscach kontroli drogowych pochodzą z nawigacji NaviExpert oraz darmowego ostrzegacza Rysiek z okresu 26 grudnia 2014 – 6 stycznia 2015 i obejmują miejsca, w których kierowcy podróżujący z obiema aplikacjami zgłaszali oraz potwierdzali najwięcej patroli drogowych – zarówno policji, straży miejskiej, jak i inspekcji transportu drogowego. Dostawca nawigacji prześwietlił południowe województwa, przez które turyści jadący na wypoczynek na pewno przejadą. Korzystający z obydwu aplikacji kierowcy co miesiąc zgłaszają ponad 400 tys. ostrzeżeń o sytuacji na drogach.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej