Strona główna / Bezpieczeństwo / 7 skutecznych sposobów jak zabezpieczyć smartfon
sobota 09 lipiec 2016 | Robert Kamiński
7 skutecznych sposobów jak zabezpieczyć smartfon
Dzisiejsze telefony są coraz bardziej wydajne i zaskakują mnogością funkcji. Natomiast niewiele zmienia się w zakresie ich ochrony, bezpieczeństwo wciąż pozostaje piętą achillesową ich producentów.

Pierwszy mobilny wirus Cabir pojawił się 12 lat temu i atakował telefony z systemem operacyjnym Symbian. Nie był zbyt groźny, a ze smartfonów korzystali nieliczni abonenci telefonii komórkowej. Dziś mało kto pamięta o Symbianie, a w samym 2015 roku analitycy z G DATA SecurityLabs wykryli 2,3 mln nowych form ataków na urządzenia przenośne z Androidem! Na system z którego korzysta ponad 70 procent Polaków.

Co zrobić, aby zapobiec infekcji Twojego smartfona?

Zainstaluj na telefonie oprogramowanie antywirusowe, zwłaszcza jeśli jesteś użytkownikiem smartfona z systemem operacyjnym Android. G DATA rekomenduje pakiet G DATA MOBILE INTERNET SECURITY for ANDROID. Oprogramowanie oferuje kompleksowe zabezpieczenie urządzeń mobilnych z Androidem. Oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, szkodliwymi aplikacjami i innymi zagrożeniami z internetu, system chroni przed konsekwencjami zgubienia lub kradzieży sprzętu.

  1. Wykorzystaj filtr połączeń głosowych i wiadomości SMS, pozwalający na blokowanie połączeń przychodzących i wychodzących, w tym m.in numerów premium o podwyższonej opłacie.
  2. Zabezpiecz się przed utratą urządzenia. Co stanie się z danymi jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony? W jego pamięci znajduje się zazwyczaj wiele zdjęć, e-maili, informacji czy haseł. Strach pomyśleć co może się stać jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Dlatego warto skorzystać z aplikacji bezpieczeństwa, oferujących funkcje zdalnego kasowania danych, blokady urządzenia lub jego lokalizację za pomocą sygnału GPS.
  3. Wykonuj regularnie kopie zapasowe danych znajdujących się na telefonie. Służą do tego zewnętrzne aplikacje i programy lub narzędzia dostarczane przez producenta. Backup możesz zapisać na dysku komputera, pamięci przenośnej lub w chmurze.
  4. Instaluj i kupuj aplikacje pochodzące wyłącznie z zaufanych platform AppStore czy Google Play. Nie korzystaj z darmowych okazji, bowiem „atrakcyjna” aplikacja może być nośnikiem groźnych wirusów.
  5. Publiczne sieci Wi-Fi nie są bezpieczne. Ale jeśli jesteś zmuszony z nich korzystać, nigdy nie realizuj transakcji bankowych, zakupów online, a także nie przesyłaj wrażliwych danych.
  6. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny. Starsza wersja oprogramowania  stanowi poważne zagrożenie dla smartfona, ponieważ hakerzy mogą wykorzystać niezałatane luki występujące w aplikacji.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej