Strona główna / Bezpieczeństwo / Czy z wiekiem stajemy się mądrzejsi?
czwartek 13 październik 2016 | eRKa
Czy z wiekiem stajemy siÄ™ mÄ…drzejsi?
Wyniki pokazują, że zachowania tej grupy wiekowej 55 plus w Sieci przeczą bezpieczeństwu, a użytkownicy ci często padają ofiarą oszustw.

Wyniki sÄ… niepokojÄ…ce, ponieważ badanie, które objęło 12 546 użytkowników internetu na caÅ‚ym Å›wiecie, sugeruje, że starsze pokolenie stanowi bardzo atrakcyjny cel dla cyberprzestÄ™pców. Wiele osób z tej grupy wiekowej wykorzystuje internet do robienia zakupów, korzystania z usÅ‚ug bankowych i komunikowania siÄ™ z najbliższymi bez zapewnienia skutecznej ochrony zarówno sobie, jak i rzeczom, które sÄ… dla nich najcenniejsze.  

Chociaż osoby w tym wieku sÄ… bardziej skÅ‚onne do zainstalowania oprogramowania bezpieczeÅ„stwa na swoich komputerach, w mniejszym stopniu chroniÄ… swoje urzÄ…dzenia mobilne czy modyfikujÄ… zachowanie online dla wiÄ™kszego bezpieczeÅ„stwa. Na przykÅ‚ad, rzadziej niż inne grupy wiekowe ustawiajÄ… wysoki poziom prywatnoÅ›ci na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych i w przeglÄ…darkach (30% w porównaniu do 38% dla wszystkich respondentów). Ponadto nie korzystajÄ… z funkcji bezpieczeÅ„stwa, jakie oferujÄ… im urzÄ…dzenia (takie jak „znajdź moje urzÄ…dzenie”) oraz z połączeÅ„ VPN. Liczba użytkowników z badanej grupy wiekowej, którzy wykorzystujÄ… takie funkcje, wynosi odpowiednio 28% i 10%, podczas gdy dla użytkowników ze wszystkich grup wiekowych — 42% i 16%. Przed wysyÅ‚aniem informacji tylko 35% sprawdza je dwukrotnie.

Osoby ze starszego pokolenia wykorzystujÄ… internet do wielu celów, tym samym zwiÄ™kszajÄ… ryzyko, że stanÄ… siÄ™ celem cyberprzestÄ™pców, jeÅ›li nadal bÄ™dÄ… łączyÅ‚y siÄ™ z SieciÄ… bez zastosowania odpowiednich Å›rodków bezpieczeÅ„stwa. Internet sÅ‚uży im do komunikowania siÄ™ z innymi — 94% osób w wieku 55+ wysyÅ‚a regularnie e-maile. Przy pomocy Sieci wykonujÄ… również codzienne zadania. Ta grupa wiekowa jest bardziej niż inne skÅ‚onna do przeprowadzania transakcji finansowych za poÅ›rednictwem internetu – 90% osób w wieku powyżej 55 lat robi zakupy online i korzysta z bankowoÅ›ci internetowej (dla porównania, Å›rednia dla użytkowników wszystkich grup wiekowych wynosi 84%).   

Mimo to jedynie poÅ‚owa osób w wieku 55+ (49%) martwi siÄ™ swojÄ… podatnoÅ›ciÄ… na zagrożenia, kupujÄ…c produkty online, a ogromna wiÄ™kszość (86%) nie wierzy, że stanowi cel cyberprzestÄ™pców. NiepokojÄ…ce jest również to, że cztery na dziesięć osób (40%) naraziÅ‚o siÄ™ na ryzyko, ujawniajÄ…c dane finansowe w domenie publicznej (dla porównania, Å›rednia dla wszystkich grup wiekowych wynosi 15%).     

Brak Å›wiadomoÅ›ci dotyczÄ…cej cyberbezpieczeÅ„stwa sprawia, że osoby w wieku powyżej 55 lat sÄ… w mniejszym stopniu przygotowane na niebezpieczeÅ„stwa czyhajÄ…ce w Å›wiecie online. W efekcie pokolenie to staje siÄ™ celem cyberprzestÄ™pców. Z raportu wynika, że 20% internautów posiada starszych krewnych, którzy zetknÄ™li siÄ™ ze szkodliwym oprogramowaniem, a 14% posiada starsze osoby w swojej rodzinie, które nabraÅ‚y siÄ™ na faÅ‚szywe loterie internetowe i inne podobne oszustwa. Ponadto 13% może wskazać na starszych krewnych, którzy ujawnili online zbyt wiele informacji osobistych o sobie, a 12% — takich, którzy padli ofiarÄ… oszustwa internetowego, zobaczyli nieodpowiednie/wulgarne treÅ›ci lub komunikowali siÄ™ z potencjalnie niebezpiecznymi nieznajomymi online. 

„Z jednej strony miÅ‚o jest wiedzieć, że tak wiele osób w wieku 55+ wykorzystuje internet do robienia zakupów, bankowoÅ›ci i utrzymywania kontaktu z najbliższymi. Z raportu jasno wynika, że pokolenie to w peÅ‚ni wykorzystuje wszystkie możliwoÅ›ci, jakie niesie ze sobÄ… nowoczesny Å›wiat. Z drugiej strony jednak nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że osoby te nie podejmujÄ… wystarczajÄ…cych dziaÅ‚aÅ„, aby zapewnić sobie odpowiedniÄ… ochronÄ™. NiepokojÄ…ce jest to, że nie wierzÄ… nawet w to, że mogÄ… być celem cyberprzestÄ™pców, wielokrotnie narażajÄ…c siÄ™ na niepotrzebne ryzyko. ZachÄ™camy starszych użytkowników, aby zwiÄ™kszali swojÄ… Å›wiadomość w kontekÅ›cie zagrożeÅ„, na jakie sÄ… narażeni online, i zachowywali siÄ™ w sposób bardziej ostrożny. Zwracamy siÄ™ również do mÅ‚odszych użytkowników internetu, aby pomagali starszym czÅ‚onkom rodziny i znajomym w zapewnieniu lepszej ochrony przed realnymi zagrożeniami ze strony cyberprzestÄ™pców. Zachowanie czujnoÅ›ci online, jak również instalowanie niezawodnych rozwiÄ…zaÅ„ bezpieczeÅ„stwa i ustawianie wysokiego poziomu prywatnoÅ›ci na wszystkich urzÄ…dzeniach, z których uzyskuje siÄ™ dostÄ™p do internetu, sprawi, że bÄ™dÄ… mogli cieszyć siÄ™ życiem online bez zbÄ™dnego ryzyka” – powiedziaÅ‚ Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiÄ…zania dla konsumentów, Kaspersky Lab.

WiÄ™cej informacji na temat zachowania online starszych użytkowników oraz zagrożeÅ„, na jakie sÄ… narażeni, znajduje siÄ™ na stronie https://kas.pr/cd1S

kaspersky lab

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej