Strona główna / Bezpieczeństwo / Acronis True Image 2017 - to się przyda!
sobota 28 styczeń 2017 | Robert Kamiński
Acronis True Image 2017 - to się przyda!
W czasach wszechobecnego oprogramowania typu ransomware, wyłudzającego „okup” za odszyfrowanie komputera poczucie bezpieczeństwa może zapewnić jedynie aktywna prewencja. I oto mamy Acronis True Image 2017, który nie tylko zarchiwizuje dokumenty, ale dodatkowo skutecznie je zabezpieczy.

Acronis to firma znana głównie z niezawodnych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych partycji systemowych i całych dysków. Te niezwykle pożyteczne funkcje zostały uzupełnione w najnowszej wersji Acronis True Image 2017, o narzędzia do walki z programami ransomware i zabezpieczania szyfrowanych dokumentów podpisem elektronicznym. To zalety nie do przecenienia, zwłaszcza w obecnych czasach wszechobecnego oprogramowania szpiegującego typu malware i wirusów.

Prewencja, czyli kopia zapasowa komputera

Awaria dysku, malware czy wirus to najczęstsze przyczyny utraty danych. Skuteczną ochronę daje backup i klonowanie dysku, dzięki czemu odtworzenie środowiska pracy jest szybkie i całkiem „bezbolesne”. Acronis umożliwia klonowanie dysku i stworzenie jego kopii lokalnie lub w chmurze Acronis Cloud o pojemności 1TB. Kopia zapasowa może być oczywiście w pełni szyfrowana i dodatkowo chroniona własnym hasłem. Kopie przyrostowe wykonywane są w wybranym dniu i o określonej godzinie. Dodatkowo oprogramowanie może wyszukać duże i stare pliki i przenieść je na dysk zewnętrzny lub do chmury Acronis. Dzięki temu komputer, na którym pracujesz zyskuje wolną przestrzeń. Pliki zarchiwizowane mogą być szyfrowane za pomocą 256 bitowego algorytmu AES. Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie plików w chmurze możesz zdecydować, w którym geograficznie centrum danych będą przechowywane. Zarchiwizowane pliki są dostępne w folderze Dysk Acronis w Eksploratorze Windows. Są również dostępne za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. Co więcej, chmura Acronis może również posłużyć do synchronizowania plików i folderów między wszystkimi urządzeniami, w tym smartfonami i tabletami.

Dodatkową funkcją jest tworzenie nośnika ratunkowego (płyta, pendrive), która gwarantuje pewność szybkiego odzyskania zarchiwizowanego wcześniej systemu w przypadku awarii dysku systemowego w komputerze.

Acronis Active Protection

Oprogramowanie typu ransomware stanowi coraz większe zagrożenie. Są to programy, które szyfrują pliki i wysyłają do właściciela żądanie okupu za ich odszyfrowanie. Usługa Acronis Active Protection chroni pliki przechowywane na komputerze i w chmurze przed wprowadzeniem nieuprawnionych zmian. Przeprowadzony w trakcie konferencji test jednoznacznie wykazał, że nawet w przypadku nieumyślnego uruchomienia programu typu ransomware pliki zostały skutecznie ochronione. Wyzwaniu nie podołał ten sam komputer wyposażony „jedynie” w program antywirusowy.

Poświadczone kopie zapasowe

Dzięki usłudze Acronis Notary i technologii Blockchain możesz sprawdzić czy Twoje dane są wiarygodne i czy nie uległy zmianie. To niezwykle przydatne narzędzie daje pewność, że pliki nie zostały zmodyfikowane przez wirusy lub ingerencje osób nieuprawnionych.

Acronis Asign

Z kolei Acronis Asign to najprostszy sposób podpisywania pliku z użyciem technologii Blockchain. Autentyczność plików jest gwarantowana przez niezmienne i możliwe do publicznej weryfikacji zapisy w rejestrze Blockchain, z którego korzysta między innymi BitCoin. Proces jest niezwykle prosty – po stworzeniu dokumentu podpisujesz go, po czym przesyłasz do odbiorcy, który również składa swój podpis. I gotowe!

Wisienką na torcie jest oferowane dodatkowo silne szyfrowanie kopii zapasowych pochodzących również z urządzeń mobilnych i z konta w serwisie Facebook, oraz przywracanie przywracanie jego zawartości.

Tworzenie kopii zapasowych, szyfrowanie plików i zabezpieczanie ich podpisem to oczywiście funkcje znane i oferowane przez wielu dostawców oprogramowania. Zaletą Acronis True Image 2017 jest ich integracja w jednym pakiecie, prostota obsługi, a przede wszystkim bardzo konkurencyjna cena.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej