Strona główna / Bezpieczeństwo / Bardzo niebezpieczny Gpcode
piątek 06 czerwiec 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Bardzo niebezpieczny Gpcode
Firma Kaspersky Lab poinformowała o wykryciu nowego, bardzo niebezpiecznego wirusa szyfrującego dane - Virus.Win32.Gpcode.ak. Gpcode.ak szyfruje pliki o różnych rozszerzeniach, między innymi: .doc, .txt, .pdf, .xls, .jpg, .png, .cpp, .h i wiele innych.

Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm RSA z kluczem o długości 1024 bitów. Analitycy z Kaspersky Lab dodali sygnatury tego szkodliwego kodu do baz danych 4 czerwca 2008 r. Posiadanie aktualnych sygnatur zagrożeń całkowicie chroni przed infekcją wirusem Gpcode.

Do tej pory było skutecznie

Specjaliści z Kaspersky Lab skutecznie walczyli z poprzednimi wariantami wirusa Gpcode, z powodzeniem łamiąc nawet 660-bitowy klucz wykorzystywany przez autora szkodnika do szyfrowania danych (zobacz tekst pt.: „Szantażysta”).  

Haker pracował 2 lata zamiast 30

Szacowano wówczas, że gdyby twórca Gpcode'a poprawnie zaimplementował algorytm RSA złamanie 660-bitowego klucza zajęłoby około 30 lat przy użyciu jednego komputera z procesorem 2,2 GHz. Dopracowanie swojego "dzieła" zajęło autorowi dwa lata - wszystkie błędy występujące w starych wersjach zostały usunięte i użyto innego klucza - tym razem 1024-bitowego.

Walka trwa!

Dotychczas analitykom z Kaspersky Lab nie udało się odszyfrować plików zaatakowanych przez nowego Gpcode'a - klucz o długości 1024 bitów to bardzo poważna sprawa a ponadto nie wykryto żadnych błędów w implementacji algorytmu RSA. Zatem, w momencie powstawania tego tekstu jedynym sposobem na odzyskanie zaszyfrowanych danych jest użycie klucza, którym dysponuje autor wirusa.

Po zaszyfrowaniu plików na atakowanym komputerze Gpcode dodaje do nich rozszerzenie ._CRYPT i umieszcza plik !_READ_ME_!.txt w każdym folderze zawierającym zaszyfrowane obiekty. W pliku tekstowym autor wirusa informuje o tym, że plik został zaszyfrowany i oferuje sprzedaż programu deszyfrującego:

Nawet nie próbuj tego dotykać!

Your files are encrypted with RSA-1024 algorithm.

To recovery your files you need to buy our decryptor.

To buy decrypting tool contact us at: ********@yahoo.com

Tłumaczenie:

Twój plik został zaszyfrowany przy użyciu 1024-bitowego algorytmu RSA.

W celu odzyskania swoich plików musisz kupić nasz program deszyfrujący.

W celu dokonania zakupu skontaktuj się z nami pod adresem: *******@yahoo.com

Skontaktuj się z Kaspersky lab

Po zaistnieniu takiej sytuacji zalecamy kontakt z nami przy użyciu innego komputera podłączonego do Internetu. Pod żadnym pozorem nie należy RESTARTOWAĆ ani WYŁĄCZAĆ potencjalnie zainfekowanego komputera. Należy kontaktować się pod adresem e-mail pomoc@kaspersky.pl podając w treści wiadomości następujące informacje: data i czas wystąpienia infekcji, opis wszystkich działań wykonywanych na komputerze przez okres około 5 minut przed wystąpieniem infekcji, łącznie z uruchamianymi programami i odwiedzanymi stronami WWW

Zalecamy wzmożona ostrożność

Analitycy z Kaspersky Lab dołożą wszelkich starań, aby odzyskać zaszyfrowane dane. Obecnie trwa analiza kodu wirusa w poszukiwaniu sposobu na odszyfrowanie plików bez użycia klucza prywatnego znajdującego się w posiadaniu autora wirusa. W międzyczasie zalecamy wszystkim użytkownikom ustawienie maksymalnego poziomu ochrony w oprogramowaniu antywirusowym i zachowanie wzmożonej ostrożności podczas korzystania z Internetu i czytania wiadomości e-mail. Po zauważeniu na swoim komputerze pliku tekstowego przygotowanego przez twórcę wirusa zalecamy natychmiastowy kontakt z nami zgodnie z opisaną powyżej procedurą.Namawiamy użytkowników, aby nie ulegali szantażowi cyberprzestępcy, ponieważ w ten sposób będą motywowali go do dalszego działania. Znacznie więcej można osiągnąć pisząc do ekspertów z Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab jest firmą zajmującą się rozwojem, produkcją i dystrybucją rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informatycznego, które zapewniają klientom ochronę przed zagrożeniami IT oraz umożliwiają przedsiębiorstwom zarządzanie ryzykiem.

Produkty firmy Kaspersky Lab chronią informacje elektroniczne przed wirusami, programami typu spyware i adware, końmi trojańskimi, robakami, hakerami oraz spamem. Przeznaczone są zarówno dla użytkowników domowych, jak i sieci korporacyjnych. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytym w wieloletniej walce ze złośliwymi programami firma uzyskała pozycję lidera technologicznego i uznanego eksperta w dziedzinie rozwoju oprogramowania z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Programy Kaspersky Lab chronią ponad 200 milionów użytkowników na całym świecie, a jej technologię wykorzystują największe firmy z branży bezpieczeństwa IT, takie jak Aladdin, BlackSpider Technologies, BorderWare Technologies, F-Secure, FrontBridge Technologies, Microworld oraz Sybari.

Najświeższe informacje o wszelkich zagrożeniach internetowych można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList prowadzonej przez Kaspersky Lab.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej