poniedziałek 09 czerwiec 2008 | Alex Meyden

Najbardziej niebezpieczne strony na świecie: Hong Kong

Przypisane do Hong Kongu domeny z rozszerzeniem .hk są najbardziej niebezpiecznymi domenami na świecie – ostrzega firma McAfee.

Strony zarejestrowane w domenie .hk zawierają złośliwe oprogramowanie częściej niż witryny korzystające z jakiejkolwiek innej domeny najwyższego poziomu. Najbezpieczniejsze są domeny fińskie (.fi) i japońskie (.jp)

Uwaga na rozszerzenia .hk oraz .cn

Z analiz przeprowadzonych przez McAfee wynika, że aż 19% witryn zarejestrowanych w hongkońskiej domenie .hk zawiera niebezpieczne lub niepożądane materiały (m.in. złośliwe oprogramowanie) lub w inny sposób naraża bezpieczeństwo czy prywatność internauty.

Według zestawienia "Mapping the Mal Web", to niekwestionowane pierwsze miejsce. W ubiegłym roku Hong Kong zajmował 28. pozycję w  tym zestawieniu, a najbardziej niebezpiecznymi domenami były chińskie domeny z rozszerzeniem .cn.

Na drugim biegunie Finlandia .fi

W tym roku Chiny spadły w tym niechlubnym rankingu na drugie miejsce. Odsetek niebezpiecznych lub uciążliwych stron w domenie .cn wyniósł 11%. Najbezpieczniejsza witryna na świecie, fińska .fi, może się pochwalić wynikiem na poziomie 0,05%.
Specjaliści ds. bezpieczeństwa z Hong Kongu krytykują raport McAfee. Ich zdaniem, w raporcie uwzględniono wyłącznie domeny niebezpiecznych stron, a pominięto całkowicie kwestie lokalizacji serwerów zawierających niebezpieczną zawartość. Tymczasem Hong Kong i Chiny są wśród krajów, w których rejestrują swoje strony przestępcy z całego świata. Ponadto hongkońscy eksperci kwestionują zaliczanie do stron niebezpiecznych witryn zawierających agresywne formy reklam, które są uciążliwe, ale nie niosą zagrożenia dla użytkowników.